Farming Simulator 25 - uprawa ryżu długoziarnistego
Jak uprawiać odmianę ryżu.
W Farming Simulator 25 możemy uprawiać dwie odmiany ryżu - zwykłą i długoziarnistą. Ryż długoziarnisty jest o wiele prostszy w uprawie niż ryż zwykły, między sposobem ich uprawy występują pewne różnice.
Na tej stronie:
- Budowa pól ryżowych
- Kultywatorowanie
- Zasiew
- Wałowanie
- Nawożenie
- Doglądanie pól ryżowych
- Zbiór i sprzedaż
Budowa pól ryżowych
Podobnie jak w przypadku zwykłej odmiany ryżu, trzeba zacząć od postawienia pola ryżowego. Należy wejść w tryb budowy (na komputerach Shift + P) i wejść w zakładkę uprawy.
Pole ryżowe znajduje się nieco głębiej w ziemi, a od zwykłych pól odróżnia je w szczególności pompa wodna, która pozwala na jego zalewanie. Jest także dobrym źródłem wody, którą możemy wykorzystać w innych celach. Pola ryżowe możemy poddawać dowolnym znanym nam procesom związanym z uprawą.
Jeśli dopiero co postawiliśmy pole ryżowe, możemy od razu przejść do zasiewu. Jeśli jest tuż po zbiorach, musimy poddać je przynajmniej kultywatorowaniu.
Kultywatorowanie
Jeśli zakończyliśmy zbiory, to pole ryżowe należy poddać kultywatorowaniu. Do jego wykonania będzie nam potrzebny kultywator. Proces ten powoduje pojawienie się małych kamieni na powierzchni pola - jeśli maszyny pracują na polach z kamieniami, to zużywają się szybciej.
Zasiew
Aby zasiać ryż długoziarnisty, wystarczy nam zwykły siewnik. Niektóre z nich potrafią jednocześnie nawozić pole, skracając czas uprawy o jeden etap.
Wałowanie
Po zasiewie warto przystąpić do wałowania - wykonujemy je za pomocą wału. Proces ten wgniata małe kamienie z powrotem w ziemię i korzystnie wpływa na plony. Warto wspomnieć, że wałowania nie musimy wykonywać - możemy je wyłączyć w opcjach gry.
Nawożenie
Nawożenie zwiększa plony, dlatego warto je przeprowadzać. Jeśli wykonaliśmy je już za pomocą siewnika punktowego, to będziemy mogli nawieźć po raz drugi, gdy rośliny nieco podrosną - wtedy uzyskamy 100% nawożenia. Wykonuje się je za pomocą rozrzutnika nawozu wypełnionego nawozem płynnym lub stałym.
Teraz możemy iść do domu rolnika i przewinąć czas, aby czekać na wzrost ryżu.
Doglądanie pól ryżowych
Kiedy pojawią się pierwsze kiełki ryżu długoziarnistego, to jego uprawę należy zalać. Wystarczy podejść do pompy i wybrać przycisk zalej. Na pole zacznie wypływać woda, a jego wygląd zacznie się stopniowo zmieniać.
Jeśli mamy wiele pól ryżowych, to te, które zalaliśmy, możemy zobaczyć za pomocą filtra podlane. Są oznaczone błękitnym kolorem.
Należy sprawdzać, najlepiej codziennie, czy dane pole należy zalać. Jeśli ryż nie będzie miał wystarczającej ilości wody, część roślin obumrze. Gra nie pozwoli zalać upraw, jeśli miałoby to im zaszkodzić - przycisk zalej będzie wtedy nieaktywny.
Zbiór i sprzedaż
Jak właściwie każdą uprawę, dojrzewanie ryżu długoziarnistego śledzimy za pomocą dwóch filtrów - w fazie wzrostu i gotowe do zbioru. Przykładowo, ryż na polu nr 9 jeszcze dojrzewa, lecz plony na polu nr 7 można już zebrać.
Ryż długoziarnisty nie jest trudny w zbiorze - wystarczy nam zwykły kombajn z hederem zbożowym. Widoczny na obrazku to CASE IH AF11, ale nada się właściwie każdy inny z odpowiednim hederem.
Gdy już go zbierzemy, możemy go sprzedać lub przetworzyć w jednym z punktów - olejarni, fabryce płatków zbożowych, młynie zbożowym lub fabryce konserw.
Spis treści: Farming Simulator 25 - poradnik i najlepsze porady