Skip to main content

Farming Simulator 25 - uprawa ryżu

Wszystkie etapy uprawy ryżu.

W Farming Simulator 25 możemy uprawiać również ryż. Roślina ta występuje w dwóch odmianach, a proces jej uprawy jest dość nietypowy.


Na tej stronie:


Budowa pól uprawnych

Ryżu nie da się sadzić na zwykłych polach - najpierw należy wybudować specjalny ich rodzaj, który do tego służy. Należy wejść w tryb budowy (na komputerach Shift + P), przejść do zakładki fabryki i wybrać uprawy. Stąd możemy wybudować pole ryżowe.

Pole ryżowe znajduje się nieco głębiej w ziemi i posiada pompę wodną, która jest istotnym elementem uprawy ryżu. Stanowi także dobre źródło pozyskiwania wody. Polami ryżowymi zajmujemy się jak każdym innym polem i możemy poddawać je dowolnym znanym nam procesom.

Jeśli dopiero co postawiliśmy pole ryżowe, możemy od razu przejść do zasiewu. Jeśli jest tuż po zbiorach, musimy je uprzednio poddać przynajmniej kultywatorowaniu.


Kultywatorowanie

Jeśli uprawialiśmy już coś na polu ryżowym, to trzeba je poddać kultywatorowaniu. Wykonuje się je za pomocą kultywatora. Proces ten powoduje pojawienie się na powierzchni pól małych kamieni. Praca na polach z kamieniami powoduje, że maszyny zużywają się szybciej.


Wałowanie

Po kultywatorowaniu należy przeprowadzić wałowanie. Pozwala pozbyć się małych kamieni, wgniatając je z powrotem w ziemię. Wykonujemy je za pomocą wału. Możemy je wyłączyć w opcjach gry, jeśli nie chcemy się nim zajmować.


Zasiew

Aby zasadzić ryż, będziemy potrzebowali specjalnej sadzarki - Iseki PRJ8D. Należy ją napełnić sadzonkami ryżu. Możemy je zakupić w sklepie lub postawić specjalny rodzaj szklarni, w której będziemy hodować je samodzielnie. Sadzarka potrafi także jednocześnie nawozić pole, jeśli wypełnimy ją nawozem stałym.

Aby móc zasadzić zwykłą odmianę ryżu, należy najpierw zalać pole. Służy do tego wcześniej wspomniana pompa wodna - wystarczy do niej podejść i wybrać opcję zalej. Na pole zacznie wpływać woda, a jego wygląd zacznie się stopniowo zmieniać. Niezależnie od tego, ile wody się na nim znajduje, już możemy przystąpić do sadzenia ryżu.

Gdy skończymy już sadzić ryż, możemy przewinąć czas.


Doglądanie pól ryżowych

Pola ryżowe należy regularnie zalewać - jeśli tego nie zrobimy, część roślin obumrze ze względu na brak wody. Należy regularnie (najlepiej codziennie, zależnie od tego, ile dni trwa miesiąc) sprawdzać, czy pola potrzebują wody. Jeśli tak, to trzeba podejść do pompy i wybrać przycisk zalej, aby dostarczyć potrzebną wodę.

Jeśli mamy wiele pól ryżowych, to, czy mają odpowiednią ilość wody, możemy śledzić za pomocą filtra podlane, zaznaczonego błękitnym kolorem.

Konieczność podlania pól najlepiej sprawdzać po upływie każdego miesiąca. Jeśli przycisk zalej jest nieaktywny, oznacza to, że dana uprawa nie potrzebuje już więcej wody. Gra nie pozwoli zalać upraw, jeśli miałoby to im zaszkodzić.


Zbiór i sprzedaż

Dojrzewanie ryżu śledzimy jak w przypadku każdej innej uprawy - za pomocą filtrów w fazie wzrostu i gotowe do zbioru. Pole z ryżem będzie przybierać coraz ciemniejszy zielony kolor, aż w końcu zmieni kolor na pomarańczowy - oznacza to, że będzie można zabrać się za zbiór plonów. W tym przypadku, uprawa ryżu znajduje się na polu nr 9 (1).

Do zbioru zwykłej odmiany ryżu potrzebny będzie specjalny kombajn Iseki HJ6130. Choć jest dość mały i wolny, to ma dobrą zwrotność i dobrze się go prowadzi. W przypadku dużych pól ryżowych warto zadbać o przyczepę do przesypywania plonów. Aby ponownie użyć pola ryżowego po zbiorach, należy je poddać kultywatorowaniu, jak w przypadku każdej innej uprawy.

Ryż możemy sprzedać w dowolnym punkcie skupu lub zawieźć do jednego z punktów przetwórstwa - olejarni, fabryki płatków zbożowych, młynu zbożowego lub fabryki konserw. Jest bardzo ważnym elementem łańcucha produkcji, który można wykorzystać na różne sposoby.

Spis treści: Farming Simulator 25 - poradnik i najlepsze porady

Zobacz także