Skip to main content

Jaki monitor do 1000 zł? Wybieramy najlepszy wyświetlacz

Nie tylko Full HD.

Monitor to nieodzowna część każdego komputera. To właśnie na nim wyświetlany jest finalny obraz wygenerowany przez resztę podzespołów. Z tego też względu nie powinniśmy lekceważyć jego parametrów i kupić sprzęt, który zaspokoi nasze potrzeby. Rodzaj matrycy, rozdzielczość, częstotliwość odświeżania, przekątna ekranu - na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu monitora? Oto najlepsze monitory do 1000 złotych.

Wybór monitora nie jest sprawą oczywistą. W pierwszej kolejności powinniśmy zadać sobie pytanie, do czego głównie urządzenie będzie wykorzystywane. Czy gramy w strzelanki i inne gry wymagające szybkiej reakcji? A może preferujemy spokojną rozgrywkę w tytułach cRPG i strategiach lub po prostu szukamy dobrego monitora do prac biurowych? W zależności od zastosowania powinniśmy szukać modelu o innych parametrach.

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na rodzaj matrycy. W przedziale do 1000 złotych stosuje się głównie trzy technologie: TN, VA oraz IPS. Ta pierwsza świetnie nada się do intensywnych gier, gdyż oferuje krótki czas reakcji i w większości przypadków brak efektu smużenia. Matryce TN charakteryzują się jednak gorszymi kątami widzenia, niekiedy słabym kontrastem i przeciętnym odwzorowaniem kolorów.

Zupełnie inaczej jest w przypadku monitorów IPS. W tym przypadku otrzymujemy świetne, żywe barwy i szerokie kąty widzenia, przez co matryce te idealnie nadają się do zastosowań multimedialnych i biurowych. Piętą achillesową jest jednak słabszy czas reakcji i mniejsza częstotliwość odświeżania, co może tego typu monitory dyskwalifikować w grach sieciowych.

Technologia VA oferuje natomiast najlepsze odwzorowanie czerni i bardzo wysoki kontrast. Jednocześnie pojawia się jednak nieco dłuższy czas reakcji, niż w przypadku matryc TN, a także gorsze odwzorowanie kolorów w odniesieniu do monitorów IPS. Mogą nam też dokuczać niepożądane efekty smużenia.

Na co jeszcze warto zwracać uwagę? Między innymi na częstotliwość odświeżania. Im jest ona wyższa, tym płynniejszy będzie obraz, co przydaje się szczególnie w grach. Kwestia rozdzielczości i rozmiaru ekranu to sprawa indywidualna, choć w przypadku tej pierwszej nie powinniśmy już schodzić poniżej wartości Full HD.


Najlepsze monitory dla graczy do 1000 zł

iiyama Black Hawk G-Master G2530HSU

Zestawienie rozpoczynamy od niezwykle popularnego modelu z gamingowej linii Black Hawk od iiyamy. G2530HSU oferuje 24,5-calową matrycę TN o bardzo szybkim czasie reakcji, wynoszącym 1 ms. Do tego odświeżanie na poziomie 75 Hz i wsparcie dla technologii AMD FreeSync.

G-Master G2530HSU charakteryzuje się także ciekawym designem. Producent postawił bowiem na cienkie ramki wokół ekranu, co w tej kategorii cenowej (około 600 zł) nie jest normą. Zaskakuje również obecność dwóch portów USB. Minusem jest natomiast mały zakres regulacji monitora. Można dostosować wyłącznie kąt nachylenia. Mimo wszystko G2530HSU to bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Jeżeli natomiast zależy nam na większej przekątnej, warto dopłacić do 27-calowego modelu G2730HSU.


AOC G2260VWQ6 GAMING!

Odświeżanie na poziomie 75 Hz, Display Port, czas reakcji 1ms i wsparcie dla technologii AMD FreeSync, a wszystko to w cenie nieprzekraczającej 400 złotych. AOC G2260VWQ6 GAMING! to świetna propozycja dla osób, które mają mocno ograniczony budżet i chcą jak najlepiej wykorzystać każdą wydaną złotówkę.

Powyższe parametry wskazują oczywiście, że monitor został wyposażony w matrycę TN. Sprzęt nie grzeszy niestety rozmiarem. 21,5 cala to przy obecnych standardach niewiele. Jest to zatem oferta dla osób, które nie mają zbyt dużo miejsca na biurku i dokładnie kalkulują każdy jego centymetr. Jeżeli zależy nam na 24-calowym ekranie, warto dołożyć 100 złotych i poszukać modelu G2460VQ6 tego samego producenta.


LG 24MP59G

W atrakcyjnej cenie, nieprzekraczającej 550 złotych, dostaniemy także LG 24MP59G. To model przeznaczony dla osób poszukujących rozsądnego panelu IPS, na którym można pograć w mniej wymagające tytuły. Dzięki 24-calowej matrycy Full HD odświeżanej z częstotliwością 75 Hz, jest to możliwe.

Jak na IPS, monitor ten odznacza się całkiem niezłym czasem reakcji na poziomie 5 ms GTG (1 ms przy włączonej funkcji Motion Blur Reduction). Oferuje też wsparcie dla AMD FreeSync, technologię redukującą migotanie, szerokie kąty widzenia i żywe odwzorowanie kolorów.


Acer Nitro VG270

Monitor od Acera to propozycja dla osób lubiących sprzęty z gamingowych designem. Połączenie szarej i czerwonej barwy, cienkie ramki, a także podstawka w kształcie litery Y jednoznacznie wskazują, dla kogo ten model jest przeznaczony.

Acer Nitro VG270 wyposażony został w dużą, 27-calową matrycę IPS działającą w rozdzielczości Full HD. Ze względu na zastosowaną technologię, odznacza się on nieco gorszym czasem reakcji (4 ms GtG), ale oferuje odświeżanie 75 Hz ze wsparciem dla AMD FreeSync. Przez nieco większe opóźnienia nie nadaje się do intensywnego gamingu na najwyższym poziomie, ale większości użytkowników lubiących cieszyć oko pięknymi kolorami nie powinno to przeszkadzać.


Monitory dla graczy z odświeżaniem 144 Hz

AOC C24G1 Curved

AOC C24G1 Curved przeznaczony jest dla graczy, którzy lubią monitory z lekkim zakrzywieniem. W tym przypadku promień krzywizny wynosi 1500R. Sam monitor to 24-calowa konstrukcja Full HD z matrycą VA, ze wszystkimi tego następstwami. Mowa między innymi o świetnym czasie reakcji i odświeżaniu na poziomie 144 Hz ze wsparciem dla AMD FreeSync.

Monitor ten idealnie nadaje się zatem do szybkich gier sieciowych, gdzie natychmiastowa reakcja jest najważniejsza. Gamingowe zacięcie uwypukla zresztą wygląd - cienkie ramki, czerwone podkreślenie i agresywny kształt podstawki zdradzają swoje korzenie. W cenie około 800 złotych to bardzo ciekawa propozycja.


Samsung C24FG73FQUX

W cenie do 1000 złotych zdołamy już również zakupić produkt Samsunga, wykorzystujący technologię Quantum Dot, która zapewnia żywe kolory i odwzorowanie barw na świetnym poziomie 125% zakresu sRGB. Monitor oparty został o matrycę VA z czasem reakcji na poziomie 1 ms. Graczy najbardziej ucieszy jednak szybkie odświeżanie na poziomie 144 Hz.

Producent zadbał też o odpowiednią ergonomię. Stojak umożliwia regulację wysokości, na boki i kąta nachylenia. Jest też funkcja pivot, czyli obrócenie ekranu o 90 stopni i używanie go w pozycji pionowej, jednak w przypadku zakrzywionego wyświetlacza nie jest to najbardziej pożądane rozwiązanie.


AOC G2590FX

Nasza trzecia propozycja w tej kategorii to ponownie produkt marki AOC. G2590FX odznacza się jednak bardziej schludnym i stonowanym wyglądem. To 24,5-calowa konstrukcja z matrycą VA, oferująca czas reakcji na poziomie 1 ms (GtG) i częstotliwość odświeżania 144 Hz. Wszystko, co potrzeba, by móc zanurzyć się w emocjonującej rozgrywce.

Nie zabrakło oczywiście wsparcia dla AMD FreeSync, podobnie jak w większości monitorów w tym przedziale cenowym. Nieco gorzej wypada ergonomia, podstawka umożliwia bowiem wyłącznie regulację kąta nachylenia. Za 800 złotych jest to jednak standard.


iiyama G-Master GB2560HSU

24,5-calowy monitor od iiyamy to kolejny model z odświeżaniem 144 Hz, przeznaczony dla osób lubujących się w szybkiej i wartkiej akcji. Oparty na panelu TN, oferuje wszystkie jego zalety i wady - przede wszystkim bardzo szybki czas reakcji, ale także nieco słabsze kąty widzenia.

Nieźle wypada zestaw złącz. Oprócz dwóch sygnałowych (HDMI oraz DisplayPort), znajdziemy tu także wyjście słuchawkowe oraz hub USB. Producent zadbał o odpowiednią ergonomię. Podstawa umożliwia regulację monitora we wszystkich zakresach, włącznie z pionowym trybem pivot.


Monitory z rozdzielczością QHD

AOC Q3279VWF

W cenie do 1000 złotych można także zakupić większy monitor QHD. Przykładem takiego rozwiązania jest AOC Q3279VWF, czyli 31,5-calowy ekran działający w rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli. Wyposażony został on w matrycę MVA, cechującą się nie tylko świetnym kontrastem, ale także dużymi kątami widzenia.

Do tego odświeżanie na poziomie 75 Hz i czas reakcji w okolicach 5 ms - dzięki takim parametrom i wsparciu dla AMD FreeSync, sprzęt ten można również wykorzystać w mniej wymagających grach, ciesząc się bardzo dobrą jakością obrazu i dużą szczegółowością.


Dell P2418D

Cienka ramka wokół ekranu i rozdzielczość QHD to główne zalety Della P2418D. Ta 24-calowa konstrukcja to ciekawa alternatywa dla monitorów Full HD, wyposażonych w matrycę IPS. Dzięki temu oferuje świetną jakość obrazu, wysokie nasycenie barw i szerokie kąty widzenia.

Warto jednak pamiętać, że Dell P2418D nie nadaje się do intensywnego grania. Odświeżanie na poziomie 60 Hz i dość duży czas reakcji wskazują, że jest to monitor do pracy i multimediów. O czym świadczą także aż cztery dodatkowe złącza USB 3.0.


Acer KG271UBMIIPPX

27-calowy Acer KG271UBMIIPPX również oferuje nam rozdzielczość QHD, jednak tym razem propozycja ta jest kierowana bezpośrednio do graczy. Wszystko dzięki matrycy TN z częstotliwością odświeżania 75 Hz, czasem reakcji 1 ms i wsparciem dla AMD FreeSync.

Monitor wyróżnia się ciekawym designem i cienkimi ramkami (bocznymi i górną), dzięki czemu sprzęt ten świetnie nadaje się do łączenia w kilka sztuk. Brakuje jednak nieco ergonomii. Futurystyczna podstawka w kształcie litery Y umożliwia jedynie regulację kąta nachylenia ekranu.


Monitory do pracy biurowej i multimediów

ASUS VZ249HE

24-calowa propozycja Full HD od ASUS-a oferuje niezły stosunek ceny do jakości. Oparty na matrycy IPS ekran charakteryzuje się dobrym odwzorowaniem kolorów i szerokimi kątami widzenia, dzięki czemu świetnie nadaje się do prac biurowych i konsumpcji multimediów.

Na uwagę zasługuje też smukła konstrukcja. Producent postarał się o niewielkie ramki wokół ekranu i drobną podstawkę w kształcie okręgu. Minusem jest natomiast niewielka możliwość regulacji pozycji monitora, choć w cenie nieprzekraczającej 600 złotych jest to wybaczalne.


AOC 24B1H

Tani monitor do podstawowych zastosowań domowo-biurowych. AOC 24B1H kosztuje około 400 złotych. W cenie tej otrzymujemy niemal 24-calową matrycę Full HD wykonaną w technologii MVA. Gwarantuje to świetne kąty widzenia, a także nienaganne odwzorowanie czerni.

Model ten charakteryzuje się przyjemnym dla oka wyglądem i bezramkową konstrukcją, która umożliwia łatwe łączenie wielu monitorów. Zabrakło jednak ergonomii. Użytkownik może tu wyregulować wyłącznie kąt nachylenia ekranu.


Dell P2419H

24 cale, rozdzielczość Full HD i matryca IPS o bogatych, żywych kolorach zapewniają odpowiedni komfort użytkowania w domu i pracy. Dzięki cienkim ramkom Dell P2419H nadaje się do łączenia w zespół monitorów. Funkcja ComfortView zadba natomiast o nasze oczy, redukując emisję niebieskiego światła.

Nie zabrakło też wysokiej ergonomii. Oprócz funkcji pivot umożliwiającej ułożenie ekranu w pozycji pionowej, jest też regulacja kąta nachylenia i wysokości. Jeżeli natomiast do codziennej pracy 24 cale to dla nas za mało, warto zainteresować się większą, 27-calową wersją - P2719H.


Czasami w naszych materiałach umieszczamy linki do ofert sklepów internetowych. Jeśli klikniesz i ewentualnie dokonasz zakupu, możemy otrzymać niewielką prowizję od transakcji.

Zobacz także