Ahsoka - zakończenie: co się wydarzyło, wyjaśnienie
Podsumowujemy i wyjaśniamy najważniejsze wątki.
„Ahsoka” to serial pełen nawiązań do animacji ze świata Gwiezdnych Wojen oraz motywów dotychczas nieobecnych w produkcjach aktorskich, z admirałem Thrawnem i podróżą poza galaktykę na czele. W tym miejscu wyjaśniamy zakończenie oraz wszystkie najważniejsze wątki „Ahsoki”.
UWAGA NA SPOILERY: Jak wskazuje tytuł strony, zamieszczamy tutaj informacje o fabularnych szczegółach serialu. Jeśli nie chcesz ich poznać, opuść stronę lub wróć tu w przyszłości. Możesz też przejść do działu filmy i seriale lub na stronę główną serwisu i przeczytać codzienną dawkę informacji ze świata gier, seriali i filmów.
Na tej stronie - skocz do sekcji:
- Dlaczego Ahsoka i Sabine chcą odnaleźć Ezrę
- Jakie są motywacje Morgan Elsbeth i wiedźm z Peridei
- Czemu powrót Thrawna jest tak wielkim zagrożeniem
- Gdzie trafiła Ahsoka po walce z Baylanem
- Jakie są motywacje Baylana Skolla
- W jakim miejscu kończy się historia
- Dalsze losy postaci
Dlaczego Ahsoka i Sabine chcą odnaleźć Ezrę
„Ahsoka” kontynuuje wątki ukazane w serialu animowanym „Rebelianci”. Opowiada on o załodze statku Duch, w której skład wchodzą m.in. Sabine Wren, Hera Syndulla i Ezra Bridger. Ich głównym wrogiem jest admirał Thrawn, jeden z najprzebieglejszych i najniebezpieczniejszych dowódców Imperium. Pod koniec serialu Gwiezdny Niszczyciel z Thrawnem i Ezrą zostaje porwany przez purrgile - latające walenie, posiadające zdolność podróżowania między galaktykami. Od tej pory obaj zostają uznani za martwych lub zaginionych.
Wydarzenia te miały miejsce niedługo przed „Częścią IV - Nową Nadzieją”. Historia ukazana w „Ahsoce” rozpoczyna się po zakończeniu 3. sezonu „Mandalorianina”, a więc kilka lat po pokonaniu Imperium i przejęciu władzy przez Nową Republikę.
Ezra był dobrym przyjacielem Sabine. Ahsoka, choć nie należała do załogi Ducha, to nie raz z nią współpracowała, a także stała się mentorką Sabine. Ich celem jest więc odnalezienie Ezry i sprowadzenie go do domu. Poszukiwania te obarczone są sporym ryzykiem, ponieważ żaden sojusznik Nowej Republiki nie chciałby, aby wraz z Ezrą powrócił Thrawn. Ahsoce zależy również na tym, aby ostatecznie powstrzymać admirała.
W ostatniej scenie „Rebeliantów” widzimy, jak Ahsoka po kilku latach spotyka się z Sabine, aby zaproponować jej wspólne poszukiwania Ezry. Tę samą scenę, w wersji aktorskiej, odtworzono w 1. odcinku „Ahsoki”. Poprzedzają ją jednak poszukiwania legendarnej mapy prowadzącej do Peridei, owianej legendami planety, do której podróżują purrgile. Odnalezienie mapy przez Ahsokę sprawia, że jej tropem wyrusza Morgan Elsbeth.
Jakie są motywacje Morgan Elsbeth i wiedźm z Peridei
Istnienie Peridei przez lata obrosło mitami i było podawane w wątpliwość. Jedi opowiadali sobie legendy o tej planecie, lecz nikt nie posiadał twardych dowodów na jej istnienie. W „Ahsoce” dowiadujemy się, że na tym jałowym i opustoszałym globie znajdowało się kiedyś wielkie imperium. Nie znamy szczegółów jego upadku, lecz wiemy, że lud Peridei dotarł do „głównej” galaktyki i zasiedlił planetę Dathomirę.
Na Dathomirze główną władzę sprawowały kobiety nazywane wiedźmami. Posługiwały się one mocą w sposób odmienny od Jedi, bardziej przypominający magię. Prominentną i niezwykle niebezpieczną grupą wiedźm były Siostry Nocy, ostatecznie pokonane podczas Wojen Klonów. Jedną z nielicznych Sióstr, które przetrwały, była Morgan Elsbeth.
O tym, że Thrawn żyje i gdzie się znajduje, Morgan dowiedziała się ze snu zesłanego przez Wielkie Matki. To trzy potężne wiedźmy, które pozostały na rodzimej planecie. Thrawn nawiązał z nimi współpracę, dzięki czemu mogłyby wreszcie opuścić Perideę.
Motywacją Morgan jest więc nie tylko odnalezienie swojego pana, ale i odkrycie przeszłości swojego ludu. Za swoje zasługi mogła też liczyć na przychylność potężnych wiedźm. Aby dotrzeć do Peridei, potrzebowała mapy, a także statku, który byłby w stanie podróżować między galaktykami. Udało jej się wypełnić to zadanie, konstruując statek-portal nazywany Okiem Syjonu i odczytując współrzędne z mapy. Choć wypełniła swoje zadanie i została za to nagrodzona, to niedługo później zginęła z rąk Ahsoki.
Czemu powrót Thrawna jest tak wielkim zagrożeniem
Thrawn zasłynął jako genialny strateg, który potrafi doskonale podejść i rozpracować swoich przeciwników. Uczyniło go to jednym z najgroźniejszych dowódców Imperium. Jego powrót mógłby znacząco wpłynąć na morale niedobitków Imperium, zjednoczonych jako Rada Cieni, a także pomóc im zorganizować się przeciwko Nowej Republice. O potencjalnym powrocie Thrawna wspomina się już w „Mandalorianinie”, lecz nie wszyscy imperialni dowódcy dają wiarę tym pogłoskom.
Sam Thrawn nie próżnował po dotarciu na Perideę. Zawarł pakt z Wielkimi Matkami, aby uzyskać szansę na powrót do domu. Naprawił też uszkodzony przez purrgile Gwiezdny Niszczyciel, nazywany Chimerą. Udało mu się także utrzymać wierność i posłuszeństwo wśród podległych mu szturmowców, którzy bez wahania oddadzą za niego życie, a także będą mu służyć po śmierci, jako animowani przez wiedźmy nieumarli.
Ahsoka i Sabine doskonale zdają sobie sprawę, że odnalezienie Ezry może być równoznaczne z odnalezieniem Thrawna. Wojowniczka Jedi jest w stanie zaprzestać poszukiwań przyjaciela, byle tylko zapobiec powrotowi admirała. Sabine nie jest gotowa na takie poświęcenie. Aby mieć jakiekolwiek szanse na ponowne spotkanie z Ezrą, zawiera pakt ze współpracującym z Morgan byłym Jedi, Baylanem Skollem. Oddaje mu mapę, w zamian za co zostaje zabrana na pokład Oka Syjonu. Przed odlotem Skoll niszczy mapę, aby już nikt nie mógł jej odczytać.
Gdzie trafiła Ahsoka po walce z Baylanem
Podróż na Perideę zostaje poprzedzona walką Baylana i Ahsoki, w wyniku której ta spada z klifu do morza. Sabine jest przekonana, że jej mentorka zginęła. Tak naprawdę trafiła ona do Świata między Światami. Jest to swego rodzaju inny wymiar, przez który przepływa Moc. Czas płynie w nim inaczej, dzięki czemu możliwe jest obserwowanie wydarzeń z przeszłości, a nawet wpływanie na nie.
Znajdująca się na granicy między życiem a śmiercią Ahsoka straciła nadzieję na poprawę beznadziejnej sytuacji. Nie udało jej się powstrzymać Morgan i Baylana przed wyruszeniem na poszukiwania Thrawna, a mapa do Peridei została zniszczona, przez co sama nie będzie w stanie wyruszyć ich śladem.
W Świecie Między Światami spotkała ducha swojego dawnego mistrza, Anakina Skywalkera, który pokazuje jej kilka wydarzeń z jej przeszłości. Pozwala im to dokończyć przerwane przed laty szkolenie, dzięki któremu Ahsoka uczy się nie tracić nadziei po poniesionych porażkach. Możliwe, że dzięki odzyskanej nadziei Moc przywraca padawankę Anakina do życia.
Dochodząc do wniosku, że nie wszystko stracone, Ahsoka decyduje się zrealizować szalony plan. Pragnie skorzystać z pomocy purrgilów, aby dolecieć do Peridei w pysku jednego z nich. Nawiązuje mentalny kontakt z przywódcą stada, a ten zgadza się jej pomóc. Ta ryzykowna misja kończy się sukcesem.
Jakie są motywacje Baylana Skolla
Baylan Skoll od początku przedstawiany jest jako niejednoznaczny moralnie bohater. Choć sam zawiódł się na zakonie Jedi i odciął się od niego, to wciąż żywi szacunek i podziw dla wielu wojowników, włącznie z Ahsoką. Sojusz z Morgan i Thrawnem zawiera wyłącznie po to, aby zrealizować własne cele.
Po dotarciu na Perideę wyjaśnia swojej uczennicy, Shin Hati, swoje prawdziwe motywacje. Dostrzegł, że w historii powtarza się w kółko pewien cykl, w którym naprzemiennie dochodzi do władzy jasna lub ciemna strona Mocy. Upadek Jedi i powstanie Imperium jest tylko jednym z wielu jego przykładów. Baylan pragnie odnaleźć początek cyklu, aby przerwać jego powtarzanie raz na zawsze. Wierzy, że znajdzie go właśnie na legendarnej Peridei.
W ostatniej scenie, w której pojawia się Baylan, widzimy trzy wielkie pomniki. Przedstawiają one bóstwa ze świata zwanego Mortis, mistycznego miejsca, silnie związanego z Mocą. Niektórzy uważają, że Moc pochodzi właśnie stamtąd. Świat ten zamieszkują trzy potężne istoty - powiązany z ciemną stroną Mocy Syn, powiązana z jasną stroną Córka oraz Ojciec, którego zadaniem jest utrzymywanie równowagi między swoimi dziećmi. Postaci te zostały po raz pierwszy przedstawione w „Wojnach Klonów”.
Nie wiemy, w jaki konkretnie sposób Baylan planuje przerwać cykl, lecz najprawdopodobniej jest to powiązane z bóstwami z Mortis. Oznacza to, że jego plany są dużo ambitniejsze, niż jakiegokolwiek innego złoczyńcy ze świata Gwiezdnych Wojen, którego główną ambicją było władanie galaktyką. Zdaniem Baylana taka władza jest ulotna.
Niestety, wcielający się w rolę upadłego Jedi Ray Stevenson zmarł niedługo po zakończeniu zdjęć do serialu. Nie wiemy, jak wpłynie to na decyzję twórców „Ahsoki”. Możliwości jest kilka. Wątek może zostać urwany, w rolę Baylana może wcielić się inny aktor lub jego misja może być kontynuowana przez Shin.
Co ciekawe, nazwiska Skoll i Hati stanowią nawiązanie do mitologii nordyckiej. Wilki o tych imionach codziennie ścigały Słońce i Księżyc w celu ich połknięcia. Gdy Skoll połknąłby Słońce, a Hati Księżyc, nastałby Ragnarok. Podobnie jak w przypadku serialowego Skolla, celem mitycznych wilków było przerwanie pewnego, powtarzającego się od zawsze cyklu.
W jakim miejscu kończy się historia
Po dotarciu na Perideę Baylan Skoll postanawia wywiązać się z umowy i pozwolić Sabine odnaleźć Ezrę. Thrawn zgadza się na to, lecz po jej odjeździe każe Baylanowi i Shin wyruszyć jej śladem. Gdy tylko dziewczyna zjednoczy się z Ezrą, upadły Jedi wraz z uczennicą mają wyeliminować ich oboje.
Sabine odnajduje Ezrę, żyjącego wśród Noti, prowadzących koczowniczy tryb życia rdzennych mieszkańców Peridei. Ahsoka, która przybyła na orbitę planety, nawiązuje mentalny kontakt ze swoją uczennicą, dzięki czemu mogą się odnaleźć. Wspólnymi siłami powstrzymują Baylana i Shin Hati, po czym wyruszają do świątyni wiedźm, by móc dostać się na statek Thrawna, będący jedyną szansą na ucieczkę z planety.
Podczas gdy Ezra i Sabine docierają na odlatujący statek Thrawna, Ahsoka walczy z Morgan. Po zabiciu przeciwniczki zostaje otoczona przez szturmowców. Sabine wraca, by jej pomóc. Obie wyruszają w pościg za statkiem wroga, lecz nie udaje się im go dogonić. Zostają uwięzione na Peridei. Ezra zaś przebiera się za szturmowca i gdy tylko statek admirała dociera do rodzimej galaktyki, wymyka się za pomocą myśliwca TIE i dociera na statek dawno niewidzianej przyjaciółki, Hery Syndulli. Thrawn wraz z Wielkimi Matkami zbliżają się zaś do Dathomiry.
Pozbawione możliwości powrotu Ahsoka i Sabine postanawiają podróżować w towarzystwie Noti. Choć same zostały uwięzione na obcej planecie, a Thrawn powrócił, to udało im się uratować Ezrę. Odbudowały też popsute niegdyś relacje.
Przed laty Ahsoka przerwała szkolenie Sabine. Miało to miejsce po zniszczeniu rodzimej planety dziewczyny, Mandalore. Obawiała się, że obecny w niej gniew sprowadzi ją na ciemną stronę Mocy. Sabine przez lata żywiła żal do Ahsoki za okazany przez nią brak zaufania. Ostatecznie jednak doszły do porozumienia i odbudowały relację mistrzyni-uczennica.
W jednej z ostatnich scen Ahsoka dostrzega sowopodobne stworzenie. To ptak convor imieniem Morai, powiązany duchowo z boginią jasnej strony Mocy, Córką. Morai pojawiała się już w „Rebeliantach”, towarzysząc Ahsoce w wielu kluczowych momentach jej życia. Swoją uczennicę obserwuje również Anakin Skywalker, wyraźnie odczuwając dumę z tego, co osiągnęła.
Dalsze losy postaci
Na tę chwilę nie wiemy, czy powstanie 2. sezon „Ahsoki”. Nie oznacza to jednak, że niedomknięte wątki nie doczekają się rozwiązania. Historię ukazaną w „Ahsoce”, a także „Madalorianinie” i „Księdze Boby Fetta” podsumować ma film kinowy, który najprawdopodobniej będzie skupiać się na walce z Admirałem Thrawnem. Być może zobaczymy w nim wkład głównego złoczyńcy w powstanie znanej z „Przebudzenia Mocy” organizacji kontynuującej drogę Imperium, czyli Najwyższego Porządku.
Możliwe, że Ezra, z pomocą Hery i innych stojących po stronie Nowej Republiki bohaterów, znajdzie sposób, aby sprowadzić Ahsokę i Sabine do domu. W międzyczasie młoda Mandalorianka może znacząco podszkolić się w posługiwaniu Mocą i walce mieczem świetlnym. Niejasna jest za to przyszłość Baylana i Shin, którzy również zostali uwięzieni na Peridei. Rozwinięcie wątku bóstw z Mortis mogłoby być niezwykle ciekawe, lecz nie wiemy, jak twórcy ograją ten temat po śmierci Raya Stevensona.