Polityka recenzji
Proces recenzowania
Recenzje Eurogamer.pl mówią o tym, co i dlaczego podobało nam się w grach – oraz co nie przypadło nam do gustu. Nasze recenzje starają się zaoferować wystarczająco dużo informacji, analizy i kontekstu, by Czytelnik był w stanie ocenić, czy tytuł będzie dla niego interesujący.
Gry do recenzji wybieramy na podstawie tego, co według nas może zainteresować naszych Czytelników. Istotną rolę odgrywa jakość, zawartość, rozwiązania w zakresie gameplayu czy fabuły oraz znaczenie i popularność danego tytułu.
Recenzentów dobieramy w oparciu o znajomość serii, gry, gatunku lub platformy, ale zawsze staramy się znaleźć równowagę między specjalistyczną widzą i szerszym zrozumieniem gier i ich założeń.
Przed publikacją recenzja omawiana jest z redaktorem lub redaktorami – jednak zawsze pozostaje profesjonalną oceną recenzenta. Rekomendacje (patrz niżej) są ustalane przez recenzenta. Redaktorzy mogą zaproponować zmiany, ale autor recenzji zawsze musi się na nie zgodzić.
Od autorów oczekujemy spędzenia z recenzowaną grą wystarczająco dużo czasu, by dogłębnie się z nią zapoznać. Kryteria te nie mają ustalonych widełek i różnią się znacznie w zależności od tytułu. Ufamy, że nasi recenzenci podejmą odpowiednie decyzje w tej sferze, na co wpływ ma także dostępność samego tytułu. Możemy opóźnić tekst, jeśli nie jesteśmy pewni, co do odpowiedniego czasu spędzonego z daną grą.
Co i jak recenzujemy
Recenzujemy wyłącznie wersje gier, które potem dostępne są w sklepach. Wiele naszych recenzji powstaje na podstawie przedpremierowych dostępów recenzenckich. Zawsze upewniamy się, czy mamy do czynienia z grą zbliżoną do finalnej wersji sklepowej. Nie oceniamy nieukończonych gier przedpremierowych, „debugowych”, wariantów alpha czy beta.
Robimy wszystko, co w naszej mocy, by recenzowane wrażenia były zgodne z tym, co doświadczą sami gracze, choćby poprzez instalacje premierowych aktualizacji – o ile są dostępne. Jeśli produkcja wymaga połączenia z siecią i aktywnych serwerów, czekamy na ich uruchomienie.
Jeśli gra nie wymaga połączenia z siecią, lecz opcje sieciowe wydają się być kluczowe z punktu widzenia większości użytkowników, także wstrzymamy się z recenzją do czasu sprawdzenia produkcji przy odpowiednim obciążeniu infrastruktury. Jeśli natomiast opcje sieciowe nie są aż tak istotne, dopuszczamy publikację recenzji bez oceny tego elementu gry.
Czas publikacji recenzji pozostaje w naszej gestii, ale zawsze staramy się, by tekst pojawił się na stronie tak szybko, jak to tylko możliwe, przy jednoczesnym dbaniu o dokładność i rzetelność. Jeśli dochodzi do opóźnienia, często dzielimy się wczesnymi wrażeniami.
Recenzujemy wyłącznie publiczne, komercyjnie dostępne wersje gier. Nie oceniamy na podstawie testów alpha i beta (choć na bazie takich odsłon mogą powstawać inne artykuły). Możemy oceniać publicznie dostępne produkcje w „Early Access”, jeśli uznamy to za rozsądne posunięcie. Jeśli gra wydawana jest w odcinkach, z recenzją czekamy na całość, choć możemy publikować osobne wrażenia z poszczególnych epizodów – zwłaszcza pierwszego i ten może zostać przez nas oceniony.
Zawsze staramy się publikować „ostateczne” recenzje, których nie trzeba aktualizować. Jeśli jednak okoliczności i kluczowe detale ulegną zmianie, możemy zaktualizować lub zmienić rekomendację. Będą to jednak wyjątkowe przypadki. Jeśli okoliczności zmienią się w szerszym stopniu, możemy przygotować całkiem nową recenzję.
Recenzujemy niekiedy produkty, które nie są grami: książki, sprzęt, planszówki czy filmy. W takich przypadkach nie używamy naszego systemu rekomendacji.
System rekomendacji
W 2017 roku Eurogamer.pl zrezygnował z tradycyjnego nadawania grom ocen w 10-punktowej skali. Zamiast tego proponujemy prosty system rekomendacji, składający się z dwóch odznak - srebrnej i złotej.
- Rekomendacja (kolor srebrny) – tego rodzaju odznaka to pierwszy sygnał, że warto zapoznać się z recenzją, by dowiedzieć się, czy rzeczywiście gra może być dla nas. Srebrna Rekomendacja oznacza, że mamy do czynienia ze świetną grą, która pozytywnie się wyróżnia, choć nie jest pozbawiona wad.
- Rekomendacja (kolor złoty) - najlepsze z najlepszych. Złota Rekomendacja nie oznacza, że gra jest perfekcyjna i doskonała pod każdym względem, ale poprzez takie wyróżnienie wyrażamy najwyższe uznanie dla najwartościowszych projektów.
- Brak odznaki - nie wszystkie gry otrzymują Rekomendację - w wielu wypadkach są to tytuły wciaż interesujące, ale zazwyczaj mogące posiadać wyraźne wady, które trzeba koniecznie wziąć pod uwagę.
Zachęcamy do każdorazowego zapoznawania się z tekstem recenzji.
Ze względu na sposób działania algorytmów Google, recenzja ze Złotą Rekomendacją wyświetli się w wyszukiwarce z pięcioma gwiazdkami, a ze Srebrną - z czterema. Wszystkie pozostałe recenzje otrzymują trzy gwiazdki. Nie odzwierciedla to założeń naszego systemu oceniania i nie zalecamy, by kierować się „gwiazdkami” przy wyborze danej gry.
Ostatnia aktualizacja: 30.03.2022