Skip to main content

Aion - pierwsze kroki i różnice pomiędzy wydawcami

Pierwsze kroki.

Aion to kolejna produkcja lidera rynku MMORPG, czyli Ncsoft. Firma ta ma na koncie legendarną produkcję, Lineage 2, której fani znajdą sporo podobieństw w nowym tytule. Warto zaznaczyć, że od 2012 roku produkcja jest dostępna za darmo i oparta na modelu free-to-play. Oznacza to, że ma dobrowolną opcję abonamentu, który ułatwia grę oraz daje dostęp do szeregu różnych opcji.

Podzielona Atreia już nigdy nie będzie taka sama

Fabularnie produkcja opowiada o świecie Atreia, który w wyniku wielkiego kataklizmu został podzielony na dwie strefy. Południowa zamieszkała jest przez rasę anielskich Elyos, północna zaś przez mrocznych Asmodian. Równocześnie są to dwie zwaśnione frakcje, walczące o dominację, a do jednej z nich może przyłączyć się gracz. To jednak nie wszystko, bowiem środek świata wypełnia pustkowie, zwane Abyss. Możemy tam spotkać smokopodobną rasę Balaurów, pełniących funkcję trzeciej, niezależnej frakcji, kontrolowanej przez system. W obrębie własnej nacji, gracze mogą łączyć się w Legiony, pełniące funkcję klanów.


Różni wydawcy gry

W Aiona można grać na kilka sposobów. W Europie można skorzystać z wersji Steam lub bezpośrednio od wydawcy tego regionu, GameForge. Można ewentualnie bawić się na serwerach Ameryki Północnej, za które odpowiada bezpośredni twórca, czyli Ncsoft. Należy przy tym mieć na uwadze pewne różnice, pomiędzy wersją EU, a NA.

Podstawową jest ping, z którym przyjdzie nam grać. W Europie nie ma problemów z łączem, gra się stabilnie, co pozwala na bezproblemową rywalizację pomiędzy graczami. Z tego powodu, osoby o słabszym łączu internetowym, mogą mieć problemy grając na serwerach Ameryki Północnej. O ile w kwestii PvE drobne lagi, czy przycięcia nie mają aż tak dużego znaczenia, tak przy PvP jest to sprawa nie do obejścia.

To jedynie mały fragment różnic pomiędzy wydawcami

Pewnym plusem (dla niektórych to żaden argument) wersji europejskiej jest to, że lokalny wydawca wydał pełne spolszczenie Aiona. Do tego wprowadził oddzielny serwer dla naszej społeczności. Z tego powodu początkującym graczom proponuje się właśnie Barusa. Uprzedzam jedynie, że granie z rodakami ma również swoje wady - rodzima społeczność znana jest z ciętego języka i bardzo zamkniętego środowiska.

Czy zatem amerykański wydawca odpada w przedbiegach? Nie, osoby nie mogące doczekać się wprowadzanych nowości do gry, zdecydowanie powinny przejść na serwery NA. Ncsoft stosunkowo szybko dodaje nową zawartość do Aiona, który w Europie otrzymuje aktualizacje nawet z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Dodatkowo, również specjalne wydarzenia są lepiej (oraz uczciwiej) organizowane, a przy tym jest ich więcej. Niemniej populacja jest tam mniejsza, co wynika w głównej mierze z mało przystępnego sklepiku w grze. Ceny nie są tam wysokie, co sprawia, że dostęp do płatnych dóbr jest niemalże na wyciągnięcie ręki. Wpływa to bezpośrednio na ekonomię w grze. Do tego dochodzi obecność przedmiotów, dających sporą przewagę nad innymi - dochodzi do sytuacji, w której bez płacenia nie ma sensu grać.

Pod tym względem w Europie sytuacja wygląda lepiej. Gold Pack jest w przystępnej cenie, a pozostałe przedmioty odpowiednio drogie. Niemniej niepokoi ich obecność, która dostosowywana jest (i powiększana) w zależności od aktualizacji gry. Dochodzi bowiem do tego, ze gdy jeden patch zmniejszy szansę na zdobycie np. Manastones, to w sklepiku na EU zaraz pojawią się odpowiednie, płatne oczywiście, paczki z Manastones. Ciężko zatem jednoznacznie ocenić, gdzie jest lepiej. Z dwojga złego jednak mniej problematyczna wydaje się europejska społeczność.


Instalacja gry

Po wyborze wydawcy, pora przejść do procesu instalowania gry. Link do klienta gry od GameForge znajdziecie tutaj, zaś od Ncsoft odsyłam w to miejsce. Wydawcy mają dwa różne instalatory, wymagające oddzielnych kont do założenia, oraz sam proces ściągania/instalacji różni się szczegółami. Ważne są tutaj wymagania sprzętowe, które należy spełnić, by móc swobodnie cieszyć się grą w Aiona.

Minimalne:

  • System operacyjny: Windows Vista, 7
  • Procesor: Intel Pentium4 2.8Ghz / AMD Sempron 2800 lub wyższy
  • Pamięć: 1 GB RAM
  • Karta graficzna: NVIDIA GeForce 6600 / AMD Radeon X1550 lub wyższy
  • DirectX: Wersja 9.0c
  • Miejsce na dysku: 30 GB dostępnej przestrzeni

Zalecane:

  • System operacyjny: Windows Vista, 7, 8, 10
  • Procesor: Intel Core 2 Duo, Pentium Dual-Core 2.5 GHz / AMD Athlon64 X2 Dual-Core 2.5GHz lub wyższy
  • Pamięć: 2 GB RAM
  • Karta graficzna: NVIDIA GeForce 8600GT / AMD Radeon 4550 lub wyższy
  • DirectX: Wersja 9.0c
  • Miejsce na dysku: 30 GB dostępnej przestrzeni

Jak sami widzicie, należy przygotować około 30 GB wolnego miejsca na dysku. Wielkość ta wzrasta wraz z kolejnymi aktualizacjami, dlatego dla pewności warto zarezerwować około 40 GB. Po uruchomieniu instalatora, program automatycznie przeprowadza ściąganie produkcji, oraz jej instalację w wybranym miejscu. Z poziomu tego klienta uruchamiamy również tytuł. Nie będzie to jednak możliwe, jeśli Aion nie będzie zaktualizowany w pełni, o czym zostaniemy poinformowani.


Interfejs gry

Jak już wiecie, mamy do wyboru dwie strony konfliktu: Elyos oraz Asmodian. Mimo wyraźnych różnic wizualnych, obie frakcje współdzielą identyczny interfejs gry. Ten w Aionie jest dość prosty i mało skomplikowany, więc nawet początkujący są w stanie szybko się w nim odnaleźć. Uprzedzam jedynie, że początkowo pozornie mała ilość ataków na pasku nie powinna nikogo wprowadzać w błąd - ilość czarów, z jakich będziemy musieli korzystać jest ogromna, więc część ekranu zajmą właśnie skróty do nich.

Interfejs gry jest całkiem przyjazny dla początkujących
  1. Czat - znajdziecie tutaj informacje na temat walki, zdobywanych punktów doświadczenia oraz rozwoju zadań. Ponadto, otrzymacie dostęp do różnych kanałów komunikacyjnych, by móc swobodnie rozmawiać z innymi osobami. Wszystkie dane można posegregować i podzielić na różne zakładki, by nie pogubić się w gąszczu liter.
  2. Okno profilu - pokazuje portret postaci oraz jej poziom. Możesz zaznaczyć samego siebie (by użyć np. czaru) klikając w nie.
  3. Pasek statusu - wskazuje poziom punktów życia, many oraz zasobu Divine. W ustawieniach można zmienić sposób wyświetlania tych statystyk.
  4. Szybki pasek - w tym miejscu umieszczane są zdolności, przedmioty, czary oraz inne rzeczy do szybkiego użycia.
  5. Menu - lista skrótów do wszystkich opcji w grze, jak do ustawień ekranu, zarządzania legionem, czy przejścia do dziennika zadań.
  6. Influence Ratio - wskazuje, która z frakcji dominuje w Abyss. Aktualni liderzy otrzymują z tego tytułu konkretne bonusy, dlatego warto walczyć za własną rasę.
  7. Wskaźnik lotu - bardzo ważne narzędzie, które poinformuje nas o tym, jak długo możemy jeszcze latać. Dzięki temu unikniemy przykrej sytuacji pikowania w dół na spotkanie z ziemią.
  8. Mini-mapa - wskazuje naszą obecną pozycję oraz informuje o ważnych punktach w okolicy.
  9. XP - pasek doświadczenia, który pokazuje ile punktów XP należy zdobyć, by awansować na wyższy poziom.
  10. Pasek stanu celu - wszystkie informacje na temat przeciwnika, z którym aktualnie walczymy.
  11. Ruchomy pasek stanu - skrótowe informacje na temat postaci, można je uruchomić wedle własnego uznania. Są przydatne podczas większych potyczek, gdy na ekranie dzieje się za dużo rzeczy.
  12. Dziennik zadań - możemy śledzić zadania, których aktualnie się podjęliśmy, by nie musieć grzebać w menu, w celu odnalezienia szczegółów.

Korzystając z menu otrzymamy możliwość przejścia do kilku innych opcji w grze. W ten sposób wszystkie dodatkowe zakładki są posegregowane w jednym miejscu, więc niepotrzebnie nie zaśmiecają interfejsu. Oto one:

  • Okno profilu - znajdziemy tutaj informacje na temat naszej postaci, jej charakterystyk, zdobyte tytuły, czy ilość punktów Abyss oraz Stygmaty.
  • Okno rangi Abyss- zebrane są tutaj dane na temat postępów walki pomiędzy Elyosami, a Asmodianami oraz ich legionami.
  • Ekwipunek (I) - okno posiadanego ekwipunku I wyposażenia postaci, wraz z ilością posiadanej gotówki.
  • Okno Zadań (J) - wyświetla wszystkie podjęte zadania, wraz z ich szczegółami. Z tego poziomu można dostać się do podręcznego słownika, który wskaże lokacje celów danych misji.
  • Okno zdolności (K) - zawiera opis wszystkich zdolności, czarów, ataków oraz ciosów łączonych (Chain Skills) naszego herosa. Poza tym znajdują się tutaj umiejętności związane z profesją oraz emotki.

Spis treści: Aion - poradnik i najlepsze porady

Następnie: Aion - różnice w kontach: darmowe i Premium


  • Prywatny sklep (Y) -możemy wystawić własny sklep, by ludzie kupowali od nas przedmioty.
  • Pomoc (H) - okno wsparcia dla początkujących graczy, oraz tych, którzy mają jakiś problem związany z grą.
  • Okno sojuszu (L) - Sojusz pozwala na zebranie ze sobą czterech grup postaci, by te wykonały określony cel lub zadanie.
  • Okno legionu (G) - wyświetla informacje na temat legionu, czyli klanu lub gildii.
  • Macro (U) - w tym miejscu możemy zautomatyzować zabawę, poprzez tworzenie makr, czyli specjalnych skrótów.
  • Okno społeczności (V) - ta zakładka służy do zarządzania listą przyjaciół i blokowaniem osób na czatach.
  • Mapa świata (M) - duża mapa świata, pozwala na zaplanowanie podróży, lub przyjrzenie się aktualnie zwiedzanej lokacji.
  • Transparentna mapa (N) - Półprzezroczysta mapa, która pozwala na jednoczesne poruszanie się i obserwowanie okolicy
  • System Menu (O) - odnośnik do przelogowania się na inną postać lub wyjścia z gry lub do ustawień.
  • Ustawienia - w tym miejscu zmienimy wszystkie ustawienia konfiguracyjne Aiona, jak np. kwestie dotyczące grafiki, czy dźwięku.
  • Memo Pad - w tym miejscu możemy robić różnego rodzaju notatki.

Zobacz także