Aion - profesje: co warto wiedzieć
Zainteresujmy się czymś innym, niż tylko walką.
Przemierzanie świata Atrei nie koncentruje się jedynie na walce z innymi graczami, czy potworami. Istotną częścią rozgrywki są profesje, które pozwalają zdobyć specjalne przedmioty, ale również są dobrym źródłem dochodu. Sporo osób rezygnuje z tego aspektu gry, bowiem wymaga on poświęcenia czasu, oraz sporej ilości kinah (waluta Aiona).
W produkcji możemy parać się kilkoma zawodami jednocześnie. Ważne jest jednak to, by pamiętać o jednej zasadzie - Mistrzem możemy zostać tylko w jednej profesji, a Ekspertem w dwóch. Pozostałe zajęcia możemy opanować do poziomu Czeladnika. Zasada ta nie dotyczy zbieractwa oraz wytwarzania mebli.
Poziomy oraz ich tytuły:
- Laik (1 do 99 punktów umiejętności)
- Początkujący (100 do 199)
- Praktykujący (200 do 299)
- Czeladnik (300 do 399)
- Ekspert (400 do 449)
- Koryfeusz (450 do 499)
- Mistrz (500 do 549)
W Aionie możemy zajmować się tworzeniem broni, różnego rodzaju zbroi, rzemiosłem, a nawet alchemią. Do tego dochodzi gotowanie, krawiectwo oraz tworzenie mebli. Wszystkie profesje wymagają sporej ilości materiałów. Część z nich zdobędziemy od sprzedawców, niektóre znajdziemy sami, a inne z kolei będą wymagały wykupienia od graczy.
Do tego należy dopisać zbieractwo, czyli gathering. Tutaj do dyspozycji mamy kolekcjonowanie Eteru oraz Esencji. Oba są niezwykle ważne i na szczęście możemy się w nich dowolnie specjalizować. Dzięki nim zdobędziemy dostęp do części składników potrzebnych w głównych profesjach. Zbieranie Eteru polega na odnalezieniu w powietrzu specjalnych kryształów i wyekstraktowaniu z nich Eteru. W przypadku Esencji działa to podobnie, ale dotyczy rud minerałów, roślin oraz ryb. Przy Eterze dochodzi również możliwość morphowania (u trenera otrzymamy schemat tego działania) go w różne elementy.
Może wydawać się to dziwne, ale nie ma sensu zajmować się profesją na początkowych poziomach. O ile dostęp do zbieractwa mamy od początku, tak fach możemy otrzymać dopiero po wybraniu specjalizacji klasy na poziomie 10. Nie ma to jednak większego znaczenia, bowiem zajmowanie się rzemiosłem, czy innym zajęciem wymaga sporej ilości gotówki. Z tego powodu nie powinno się zajmować tym aspektem zabawy na początku przygody z Aionem.
Problem finansowy jest o tyle istotny, że na starcie gracz powinien zainteresować się zdobyciem funduszy na Złoty Pakiet. Bez niego posiadanie profesji nie ma większego sensu. Dlaczego? Nie mamy bowiem możliwości sprzedawania wytworzonych rzeczy u Trade Brokera (aukcjonera), co jest absolutnie podstawową funkcją posiadania profesji. Jasne, będziemy mogli wytwarzać przedmioty i sami ich używać. Nie wszystkie jednak nam się przydadzą, a na ich stworzenie zmarnujemy pieniądze. Nie ma zatem sensu się tym zajmować, skoro nie możemy zarobić. Należy pamiętać, że fach w Aionie to przede wszystkim możliwość szybkiego zdobycia gotówki, a potem dopiero różne bonusy, czy przywileje.
Profesja, jak zacząć?
Chcąc zając się profesją, możemy swoje pierwsze kroki w stolicy (odpowiednio Sanctum lub Pandemonium) skierować ku Holu Rzemieślników lub Świątyni Rzemieślników. Tam znajdujemy mistrza odpowiedniego fachu i prosimy go o przyjęcie na Laika. Przy każdym specjaliście znajduje się sprzedawca oferujący podstawowe wzory do wykonania oraz przedmioty potrzebne do stworzenia innych rzeczy. Bardziej zaawansowane schematy wymagają wyższego poziomu wtajemniczenia, bardziej unikalnych składników oraz nakładu gotówki. Część ze wzorów otrzymamy, niektóre kupimy od sprzedawcy lub na aukcji, a po bardziej wyjątkowe egzemplarze wybierzemy się na polowanie.
Chcąc wytworzyć przedmiot, musimy prawym przyciskiem myszy na odpowiednim stanowisku pracy. Wyświetli nam się wtedy menu z dostępnymi schematami, naszym ekwipunkiem, np. Okno profesji wywołujemy za pomocą przycisku K. Znajdziemy tam rozpiskę wszystkich wyuczonych fachów oraz poziomy wtajemniczenia.
Wykonywanie kolejnych wzorów zapewnia nam punkty doświadczenia, które przekładają się na możliwość awansu na wyższy stopień. Należy jednak pamiętać, że nie każdy schemat zapewnia nam doświadczenie. Jeśli mamy poziom 200, a tworzymy przedmiot na poziom 155, nie otrzymamy za niego żadnych punktów. Różnica pomiędzy naszym poziomem profesji, a projektowaną rzeczą nie może przekraczać 40 punktów.
Szybkim sposobem na osiąganie wyższego wtajemniczenia jest podejmowanie zleceń od mistrzów danej profesji. Dają oni nam zadania do wykonania, zapewniają część przedmiotów oraz wzór i nie zmuszą do szukania reszty składników po świecie gry. Te bowiem zazwyczaj znajdują się u sprzedawcy. Jedynym problemem tej metody jest jej uzależnienie od stanu naszego portfela. Zlecenia początkowo mogą wydawać się niedrogie, ale z czasem ilość potrzebnych materiałów będzie większa, a tworzone w ten sposób przedmioty nie zapewnią nam kinah.
Dlatego nie warto bawić się profesją przed poziomem 65, czy bez odpowiedniego zaplecza finansowego. Oczywiście, można zrezygnować ze zleceń i samemu osiągać poziomy wtajemniczenia poprzez wykonywanie kolejnych schematów. Uprzedzam jedynie, że jest to problematyczna i długa droga, a przy tym niekoniecznie opłacalna.
Przedmioty na niskich poziomach zazwyczaj są mało przydatne, poza tym w Aionie expimy bohatera nadzwyczaj szybko na początku. W efekcie zanim rzeczy z profesji nam się przydadzą, dawno o nich zapomnimy. W tym czasie zdobędziemy coś lepszego z misji, kampanii, czy od potworów. Dlatego nie warto się tym zajmować przed 65 poziomem.
Zlecenia staną się coraz cięższe wraz z czasem. Wraz z osiągnieciem poziomu 399 w danym fachu, przestajemy je jednak otrzymywać. Poziom Eksperta, czy ostateczny Mistrza, musimy osiągnąć sami, tworząc kolejne wzory. Osoby mające nadmiar kinah mogą zając się tworzeniem przedmiotów w Elian lub Pernon. Znajdują się tam bowiem specjalne stanowiska pracy, które wymagają do użycia Kamienia Udoskonalającego. Dzięki nim prędkości nauki danej profesji znacznie wzrasta, ale przedmiot ten musimy kupować każdorazowo od sprzedawcy. Jest to droga zabawa, ale wyraźnie zwiększa szybkość zdobywania punktów wtajemniczenia.
Osiągając maksymalną ilość punktów doświadczenia dla danego poziomu w profesji, czyli np. Praktykujący 299/299, a chcąc awansować wyżej, należy udać się do mistrza fachu. Prosimy go o przeniesienie nas na wyższy poziom, co będzie trochę kosztowało. Schody zaczynają się przy tytule Ekspert oraz wyższych, wtedy bowiem sama zapłata nie wystarczy. Mistrz zleci nam specjalne zadanie, by zaskoczyć go wytworzonym przedmiotem. W ten sposób poznamy rzeczy o tzw. wyższej jakości. Niektóre schematy mają szansę na wyprodukowanie ekwipunku lepszego, niż opisane jest we wzorze.
W przypadku misji od mistrza na poziomie Ekspert, wzór na przedmiot o lepszej jakości znajdziemy u sprzedawcy. Jednak chcąc osiągnąć poziom Mistrz, będziemy musieli liczyć na łut szczęścia - nie otrzymamy schematu i własnoręcznie będziemy musieli wytworzyć oręż o lepszej jakości. Warto dodać, że jednocześnie nie można wykonywać dwóch zadań eksperckich. Po zakończeniu jednego, możemy przejść do następnego.
Spis treści: Aion - poradnik i najlepsze porady
Następnie: Aion - Stygmaty: jak działają
Warto pamiętać, że po przemianie w Arcy-Daeva otrzymujemy możliwość tworzenia specjalnego ekwipunku dla postaci powyżej 65 poziomu. Niestety, jest to bardzo droga inwestycja, która nie zawsze się zwraca - przy nieudanym wzmacnianiu sprzęt ulega zniszczeniu. To również powód, dla którego profesje mogą aktualnie sporo zarobić. Gracze muszą bowiem o wiele częściej wymieniać oręż, bo zwyczajnie go tracą.