Aion - ulepszanie przedmiotów, Manastones i Godstones
Ulepszanie ekwipunku.
Aion udostępnia graczom wiele możliwości wypływania na posiadany przez niego ekwipunek. Prócz opcji modyfikacji jego wyglądu, możemy wyposażyć go (o ile ma na nie miejsce) w Manastones i Godstones. Prócz tego każdy bohater może podjąć się próby wzmocnienia sprzętu, czyli enchantingu.
Każdy przedmiot może zostać ulepszony. Od zwykłego, białego do fioletowych, żółtych czy pomarańczowych. Ogranicza je jednak poziom na który mogą zostać wbite. Przy nazwie ekwipunku, gdy zauważymy na jego końcu napis +4, +7, czy +15, oznacza to, że taki sprzęt został enchantowany. Ma zatem lepsze statystyki niż jego standardowy odpowiednik.
No dobra, zatem od czego powinniśmy zacząć? Wbrew pozorom wcale nie od przyszykowania przedmiotu. Na start musimy zaopatrzyć się w Enchantment Stonelub Omega Enchantment Stone. Te pierwsze są dostępne dla wszystkich, drugie zaś wymagają szczęścia. Omega Enchantment Stone wypadają bowiem z potworów na instancjach wysokopoziomowych. Warto je gromadzić, są lepsze niż ich zwyczajny odpowiednik, bowiem zwiększają szansę na udany enchanting.
Enchantment Stone tworzymy z 1000 Enchantment Stone Dust, które z kolej zdobywamy z misji lub poprzez rozbijanie przedmiotów. Gromadząc ekwipunek, część z niego założymy, a resztę zazwyczaj sprzedajemy. Warto jednak co ciekawsze egzemplarze rozłożyć na pył, dzięki czemu otrzymamy Enchantment Stone Dust. Czym lepszej jakości sprzęt, tym więcej tego proszku otrzymamy. Jego z kolei przerabiamy na kamyki potrzebne do wzmacniania ekwipunku.
No dobra, zgromadziliśmy potrzebne przedmioty, mamy nawet oręż, który chcemy ulepszyć, zatem co dalej? Klikamy na Enchantment Stone, wywołując w ten sposób zakładkę do zaklinania przedmiotów. Umieszczamy w odpowiednim miejscu ekwipunek, a w polu Supplements możemy dodać wspomagacze, zwiększające szansę na sukces. Następnie klikamy w przycisk Enchant i czekamy. Proces wzmacniania chwilę trwa i możemy przerwać go dopóki nie otrzymamy wyniku. Sukces zależy w głównej mierze od szczęścia, na które możemy lekko wpływać właśnie przez dodanie Supplements, czy użycie Omega Enchantment Stone.
Jeśli nam się uda, nasz przedmiot otrzyma dopisek +1, a jego statystyki zostaną odpowiednio wzmocnione. Porażka jednak jest bardziej kosztowna. Gdy ulepszamy oręż na poziomie +3 i chcemy, by był +4, ale nam się nie uda, wówczas nasz przedmiot spadnie na poziom +2. Niedane wzmacnianie obniża poziom enchantu o jeden. Nie dotyczy to jednak przedziału pomiędzy +11, a +15. W tym przypadku nieudana próba wzmocnienia zawsze osłabi nasz ekwipunek do poziomu +10. Ryzyko jest zatem spore. W przypadku sprzętu Arcy-Daeva, porażka oznacza zniszczenie wzmacnianego sprzętu.
Teoretycznie nie ma limitu możliwości wzmocnienia przedmiotów. Warto jednak pamiętać, że z każdym poziomem szansa na sukces wyraźnie się zmniejsza. Każdy sprzęt w Aionie ma dodatkowo swój maksymalny poziom enchantu, który możemy potem przekroczyć. Jak to działa?
Przedmioty białe (zwykłe), zielone (mocne) i niebieskie (heroiczne) mogą być wzmocnione do +10. Fioletowe (mistyczne), żółte (legendarne) oraz pomarańczowe (eteryczne) z kolei do +15. Oczywiście, są pewne wyjątki od tej reguły. Osiągając w danym sprzęcie jego maksymalny poziom wzmocnienia, zmieniany jest jego status na Amplified. Chcąc go wzmocnić powyżej granicy, musimy korzystać z Omega Enchantment Stone. Warto przy tym pamiętać, że nieudana próba ulepszenia osłabi nasz sprzęt do jego maksymalnego poziomu. Przykładowo mamy przedmiot na +17, próbujemy wbić mu +18, ale nam się nie udaje. Wtedy otrzymujemy ekwipunek na +15. Zasada ta wciąż nie dotyczy sprzętu Arcy-Daeva, który zostanie przy porażce zniszczony.
Wzmacnianie ponad Amplified jest ryzykowne, ale warte zabawy. Przedmioty ulepszone powyżej swojej granicy dają duże bonusy dla postaci.
Manastones, czyli kamienie many
Manastones to specjalne kamienie, które wkładamy do broni lub ekwipunku, o ile ten posiada na nie miejsce. Próba włożenia może się nie udać, wtedy tracimy wkładany kamień many. Przedmioty te wzmacniają konkretne statystyki postaci, przy czym należy pamiętać, że jedynie jedną. Mowa tutaj o sile obrażeń fizycznych, magicznych, ilości punktów życia, czy celności.
Kamienie many mają również unikalne odmiany, zwane kompozytami. Posiadają dwie statystyki, przy czym pierwsza (główna) daje taki sam bonus, jak zwykły Manastone. Druga zaś daje mniejszy dodatek, niż oryginalny kamień many. Różnica jednak jest taka, że pojedynczy kompozyt działa na dwie statystyki, co czyni je o wiele ciekawszą opcją niż słabsze Manastones. Problem jednak w tym, że ta wzmocniona wersja jest droga i rzadko dostępna.
O ile większość ekwipunku wyposażona jest w kilka slotów na Manastones (nawet do sześciu!), tak tylko niektóre mają specjalne miejsce na Ancient Manastones. Antyczne kamienie many są mocniejsze niż ich standardowy model, ale wymagają indywidualnych slotów. Nie wszystkie przedmioty takowe posiadają, stąd ich mała użyteczność.
Na końcu należy wspomnieć o kamieniach many do ekwipunku Arcy-Daeva, czyli Manastones. Dostępne są jedynie dla postaci na poziomie 66+, które mogą przemierzać nowe krainy. Tam bowiem można znaleźć ten rodzaj kamieni many. Inaczej niż pierwowzór, Archdaeva Manastones wzmacniają pierwotne statystyki, czyli np. Siłę (Power). Ten współczynnik z kolei wpływa na siłę ataku oraz odporność fizyczną. Dodatkowo, te Manastones można rozbudowywać na wyższy poziom. Recepty wzmacniające kamienie many kupujemy za Ancient Coinsw Iluma (Esterra) lub Norsvold (Nosra).
Godstones, czyli boskie kamienie
Godstones to specjalny rodzaj kamieni, które nadają broni dodatkowy efekt. Każdy oręż może zostać wyposażony jedynie w jeden Godstone, przy czym bonusy są różne. Niektóre boskie kamienie wzmacniają siłę ataku, co jest przydatne w PvE, inne zaś dają możliwość na ogłuszenie, czy sparaliżowanie przeciwnika (preferowane w PvP). Warto jednak pamiętać, że efekt danego Godstone musi zostać wywołany, na co jest procentowa szansa podczas walki. Nie można zatem na nich polegać, a jedynie traktować jako opcjonalne wzmocnienie.
Włożenie boskiego kamienia nada broni również dodatkową poświatę, czyli wizualny efekt. Pewną alternatywą są Illusion Godstones, czyli mocniejsze wersje oryginałów. Mają większą szansę na wywołanie danego efektu, przy czym wiążą się z pewnym ryzykiem - za każdym razem, gdy ten kamień zostanie uruchomiony, może się rozpaść. Z tego powodu należy je traktować jedynie jako rzecz opcjonalną.
Spis treści: Aion - poradnik i najlepsze porady
Boskie kamienie najczęściej otrzymuje się z brania udziału w różnego rodzaju wydarzeniach. Można je również zdobyć z potworów z instancji, chociaż najprostszym sposobem jest odkupienie od innych graczy.