Anthem - 13 porad dla rozpoczynających grę
Co warto wiedzieć.
Rozgrywka w Anthem nie wydaje się skomplikowana, jednak nawet gracze zaznajomieni z tytułem mogą popełniać proste błędy, o których istnieniu nie mieli pojęcia.
Odpowiednie wykorzystywanie mechanizmów nowej produkcji BioWare gwarantuje poprawę komfortu rozgrywki. Z tego powodu postanowiliśmy zebrać kilkanaście porad, które jeszcze bardziej umilą czas spędzony z tytułem.
1. Wybierz odpowiedniego javelina
Każdy z pancerzy wiąże się z innym stylem gry, który niekoniecznie musi ci się spodobać. Sztorm atakuje z dystansu i wspiera drużynę atakami żywiołów, Śmigacz specjalizuje się w bliskim kontakcie z wrogiem i jest niezwykle szybki, Kolos to chodząca forteca, a Łowca jest uniwersalnym żołnierzem.
Wszystkie javeliny uzupełniają nawzajem swoje słabości, więc najlepiej, gdyby drużyna składała się z czterech różnych pancerzy. Ale nawet w innym przypadku dzięki dobrej współpracy można sprostać nawet najtrudniejszym wyzwaniom.
Możliwość wybrania egzopancerza otrzymujesz już na początku przygody, ale kolejna okazja pojawi się dopiero za kilka godzin, więc dobrze się zastanów. Pamiętaj też, że pomiędzy misjami możesz przełączyć się na innego (posiadanego) javelina.
2. Często używaj zdolności
Podstawowe umiejętności w Anthem ładują się bardzo szybko, niektóre w zaledwie kilka sekund. Należy ich używać jak najczęściej, aby zwiększyć skuteczność w walce. Szczególnie, że zadają duże obrażenia lub nakładają efekty na wrogów, dzięki czemu w boju sprawdzają się znacznie lepiej niż standardowa broń palna.
Umiejętności ostateczne to już inna kwestia. Ładują się długo (co najmniej kilka minut) więc należy je zachować na najlepszy moment. Kiedy wykorzystasz najsilniejszą zdolność od razu, zaszkodzisz tylko drużynie.
3. Rozważ podwyższenie poziomu trudności misji
Rozgrywka na normalnym albo łatwym poziomie może być kusząca, ale z czasem może zacząć nużyć ciebie i członków drużyny. Dzięki zwiększeniu wyzwania otrzymasz więcej punktów doświadczenia, a także lepszy łup.
Szybciej będziesz też osiągał kolejne poziomy rozwoju pilota, a twój ekwipunek w mgnieniu oka wypełni się surowcami potrzebnymi do wytwarzania przedmiotów. To kluczowa sprawa, jeżeli chcesz korzystać z broni wysokiej klasy.
4. Zwracaj uwagę na tryb ognia broni
Nie ma nic gorszego, niż przekonanie się na polu walki, że wybrana przed chwilą w Kuźni broń nie strzela tak, jak byś chciał. Nie wszyscy przykładowo lubią ostrzał serią, a w Anthem taki ogień wykorzystują nawet niektóre strzelby.
Dobierając broń, nie analizuj więc tylko klasy oręża i obrażeń, ale przeczytaj, czy karabin lub pistolet nie strzela przypadkiem serią, czy nawet w inny, niestandardowy sposób. Stosowną informację znajdziesz w opisie broni.
5. Zbieraj kryształy, aby uzupełnić zdrowie i amunicję
Javeliny, choć potężne, nie są niezniszczalne. Będąc w ogniu walki możesz stracić całą osłonę w mgnieniu oka, szczególnie korzystając ze słabiej opancerzonych kombinezonów, np. Sztormu. Rozejrzyj się wtedy za czerwonymi kryształami, które pozostają na polu walki po pokonanych wrogach. Aby uzupełnić amunicję, zbieraj natomiast niebieskie kryształy.
Kolorowymi kamieniami trzeba się jednak podzielić z drużyną, bo gdy członek zespołu skorzysta z kryształu, zniknie on z Twojego ekranu. Przyda się dobra komunikacja, a bez tego pozostaje niestety odwołać się do zasady „kto pierwszy, ten lepszy”.
6. Unoś się nad ziemią i zmieniaj pozycję.
Javeliny to doskonały środek transportu. Podczas walki nie pozostawaj zbyt długo na ziemi, kiedy możesz zaskoczyć wrogów z góry. Co więcej: nieustannie zmieniaj pozycję, by dopasować się do sytuacji.
Dodatkowo, kiedy zostaniesz otoczony przez nieprzyjaciół, natychmiast natychmiast wzbij się w powietrze. Najlepiej spojrzeć pionowo do góry, uruchomić silniki, a potem z odpowiedniej wysokości poszukać miejsca do przeprowadzenia ataku lub ewentualnej regeneracji - w przypadku zagrożenia uszkodzeniem javelina.
7. Wykonuj misje dla frakcji
W Anthem znajdują się trzy frakcje: arkaniści, freelancerzy i gwardziści. Podejmując się zadań dla konkretnej grupy, zyskasz sympatię i szacunek jej członków. Przekłada się to na kolejne poziomy lojalności, które odblokowują cenne bonusy.
Nagrody otrzymujesz jednak nie tylko po pewnym czasie, za lojalność, ale też natychmiast - za każdy wypełniony kontrakt. To przedmioty kosmetyczne i inne przydatne nagrody.
8. Używaj kombo
Ataki specjalne w Anthem podzielono na zapalniki i detonatory, które w połączeniu tworzą śmiercionośną i skuteczną broń. To znacznie lepsze rozwiązanie niż używanie standardowego oręża!
Zasada działania jest prosta: gdy przeciwnik otrzyma cios będący zapalnikiem, a zaraz potem służący jako detonator, wyzwoli to reakcję, zadającą znacznie większe obrażenia, niż w przypadku braku kombinacji. Nie ma przy tym znaczenia, kto użył zapalnika i detonatora.
Warto zapamiętać, że ataki wręcz wszystkich javelinów oprócz Łowcy są detonatorami. Cios wspomnianego pancerza to elektryczny zapalnik.
9. Ochładzaj javeliny, by lecieć dłużej
Egzopancerze nagrzewają się dość szybko, szczególnie pod ostrzałem, ale utalentowani piloci latają bez przystanków. By nie runąć na ziemię, przelatuj blisko źródeł wody: wodospadów, jezior i rzek. To skutecznie schłodzi mechanizm.
Warto też zwrócić uwagę, że szybując w górę, javelin nagrzewa się szybciej, a w czasie pikowania w dół - znacznie wolniej.
10. Szybuj wolniej, by zwiększyć zwrotność
Czas na kolejną poradę dla początkujących pilotów. Kiedy wzbijasz się w powietrze, nie musisz naciskać W na PC czy wychylać w przód drążka na konsolach. Nie dotykając żadnych przycisków wejdziesz w tryb wolniejszego i łatwiejszego do kontroli lotu.
Możesz też szybować jeszcze wolniej, naciskając S na PC lub wychylając lewy analog w tył. To prędkość bliska zerowej, ale przydaje się w jaskiniach i ciasnych przesmykach.
11. Celuj we wrażliwe punkty przeciwników
To porada szczególnie dla graczy PC, którym ta czynność powinna sprawić mniej problemu. By zadawać więcej obrażeń, warto skupiać się na czułych punktach wrogów. U zwykłych oponentów jest to głowa, a u silniejszych mogą być to elementy wyposażenia, np. butla z gazem.
Wrażliwe punkty mają też bossowie, choć czasem trudno je znaleźć. Wystarczy jednak ostrzelać wroga i szukać mieniących się na złoto punktów - to powinien być twój główny cel.
12. Nie musisz przeładowywać broni
Wymiana magazynka trwa w Anthem znacznie dłużej niż w innych strzelankach, ale to prawdopodobnie celowy zabieg twórców, który zapobiega zbyt długiemu przebywaniu graczy w jednym miejscu i chronieniu się za osłoną.
Zamiast przeładowywać, zbieraj wspomniane już niebieskie kryształy. Nie tylko odnawiają ogólny zapas amunicji, ale uzupełniają też pociski w magazynku. Oczywiście nie da się całkowicie zrezygnować z przeładowania, ale w pewnych sytuacjach nowy, błyskawicznie dostarczony zapas pocisków może uratować twojego javelina.
13. Ostateczne ataki służą nie tylko zadawaniu obrażeń
Owszem, najpotężniejsze umiejętności w Anthem doskonale radzą sobie nawet z silnymi wrogami, ale warto zauważyć, że odnawiają też pełne zdrowie i osłonę. Służą też więc jako zdolności leczące.
Ponadto, od momentu naciśnięcia przycisku aż do zakończenia ataku, jesteś całkowicie odporny na wszelkie ataki. Używaj więc ataków ostatecznych w podbramkowych sytuacjach.