Skip to main content

Pokémon GO - poradnik i najlepsze wskazówki

Kompletny przewodnik dla początkujących i zaawansowanych.

Witamy w poradniku do gry Pokémon GO. W naszej publikacji znajdziecie kompletny opis najważniejszych aspektów gry, poznacie podstawowe i zaawansowane porady oraz techniki, informacje o płatnościach, ale także bardzo praktyczne wskazówki i podpowiedzi, związane choćby ze zdobywaniem monet.

W naszym poradniku znajduje się również opis wszystkich Pokemonów, z ich zdjęciami i statystykami, a także przedmioty i nagrody za awansowanie postaci. Materiał jest aktualizowany cały czas - wraz z pojawiającymi się nowościami.

Pokémon GO jest dostępne na całym świecie, także w Polsce. Można ją pobrać bezpośrednio z Google Play lub AppStore - zerknij na instrukcję, jak pobrać i zainstalować Pokémon GO. Jest to naprawdę proste.

Sama gra nie jest skomplikowana - nie jest jednak dostępna w języku polskim, dlatego warto zapoznać się z naszym poradnikiem, by przybliżyć sobie różne niuanse rozgrywki i zdobywać szybko nowe poziomy.


Jak zacząć? Pierwszy Pokemon, a może Pikachu?

Po pierwszym uruchomieniu Pokémon GO musimy stworzyć naszego awatara, czyli wizerunek postaci, która będzie spacerować po mapie okolicy. Wybieramy z kilku dostępnych elementów ubioru, zmieniamy fryzurę.

Gdy stworzymy postać, naszym pierwszym zadaniem jest złapanie pierwszego stworka. Na ekranie zobaczysz trzy Pokémony - Charmandera, Bulbasaura oraz Squirtle'a. By złapać jednego z nich, musi on znajdować się w granicach okręgu widocznego dookoła awatara. Jeżeli jest dostatecznie blisko, wystarczy stuknąć w stworka, by rozpocząć proces łapania.

Co ciekawe, twórcy udostępnili także czwartego Pokémona startowego, który jest jednak w pewien sposób ukryty przed graczami. Jeżeli zignorujemy trójkę stworków proponowanych nam na początku i będziemy dostatecznie długo spacerować, przy odrobinie szczęścia po jakimś czasie trafimy na słynnego Pikachu.

A może chcesz zrobić screenshota swojemu Pokemonowi i nie wiesz jak? Sprawdź tę stronę: Zrzut ekranu w Samsung Galaxy - zobacz, jak zrobić

Szukasz smartfona, na którym zagrasz w Pokémon GO? Sprawdź nasze typy: Najlepszy smartfon do 1000 złotych - propozycje na rok 2017.


Do której drużyny dołączyć?

Krótko po rozpoczęciu gry podejmiesz ważną decyzję - do której z drużyn dołączyć. Twórcy Pokémon Go przygotowali 3 zespoły - każdym kieruje inna fikcyjna postać, wraz z odpowiednim Pokémonem. To Valor, Mystic i Instinct. Po dokonaniu wyboru nie zmienisz już przypisania do grupy, więc warto przemyśleć decyzję.

Choć nie odnotowano żadnego znaczącego wpływu decyzji na rozgrywkę, możesz się zasugerować ogólną filozofią liderów albo procentowym rozmieszczeniem graczy w konkretnych drużynach. Najwięcej graczy wybiera bowiem Mystic, choć nie wiadomo, dlaczego.

Warto też zapytać znajomych, do której grupy należą. Wspólna rozgrywka w jednym zespole popłaca - będziecie mogli połączyć wysiłki i zdobyć Gym lub bronić swojej pozycji. W ostateczności możesz zasugerować się kolorem zespołu.


Raidy i walki z bossami - aktualizacja Gym

Wraz z aktualizacją, która w Polsce pojawi się prawdopodobnie w lipcu 2017 roku, Pokémon GO przyniesie możliwość walki z szalenie mocnymi bossami. Będą to walki wspierające potyczki drużynowe, do 20 osób w grupie.


Pokémon Go Battle League, czyli walka z trenerami z całego świata

Do 2020 roku trenerzy mogli toczyć walkę tylko lokalnie lub za pomocą systemu znajomych. Dzięki Battle League możliwe jest zmierzenie się z zawodnikami z całego świata. Zabawę urozmaicają sezony, rangi i dodatkowe ligi.


Region Johto, 2 Generacja - Pokemony z Gold i Silver

W lutym 2017 roku Pokémon GO doczekało się jednej z większych aktualizacji. Żaden patch od premiery gry nie wprowadził aż tylu nowych stworków. Gracze otrzymali prawie 90 dodatkowych Pokemonów, które znane są z gier Gold, Silver i Crystal.

Przygotowaliśmy poręczny spis wszystkich nowych stworków, razem ze wskazaniem ewolucji czy źródła pozyskiwania potworków.


Dziwne historie i przypadki graczy

Gra studia Niantic zachęciła wielu użytkowników do częstszego wychodzenia na spacery. Grupy trenerów zaczęły mimowolnie spotykać się w różnych punktach miast. Skoro tylu ludzi złapało bakcyla i aktywnie szukało wirtualnych stworków, siłą rzeczy niektórym przydarzyły się nietypowe przygody.


Pytania i odpowiedzi

Tutaj znajdziesz zagadnienia, które mogą interesować szczególnie początkujących - ale nie tylko - trenerów w Pokemon Go, a także ciekawostki związane z mechanizmami gry, np. maksymalną prędkością, którą gra uznaje za spacer.


Wskazówki dla bardziej zaawansowanych

Po złapaniu pierwszego stworka zaczyna się właściwa gra. Celem jest zdobywanie kolejnych kieszonkowych potworów. Na ekranie widzimy mapę swojej okolicy, przerobioną nieco na wersję przypominającą kreskówkę. Gdy się przemieszczamy, nasz awatar porusza się po mapie, na której możemy też dostrzec Pokémony i różne punkty zainteresowania. Więcej informacji znajdziesz w naszym obszernym poradniku, a tymczasem:


Jak złapać Pokemona? Gdzie ich szukać?

Kiedy dojrzymy na mapie stworka, na którym nam zależy, musimy się do niego zbliżyć. Gdy awatar jest przy Pokemonie, wystarczy stuknąć w potworka na ekranie.

W przeciwieństwie do gier z przenośnych konsol Nintendo, nie musimy walczyć z Pokémonem, którego chcemy złapać. Na ekranie smartfona - domyślnie: w trybie aparatu - widzimy stworka w konkretnym miejscu. Jeżeli nie ma go na ekranie, strzałki wskażą, w którą stronę skierować telefon.

Warto wiedzieć, że Pokemony pozostawiają ślady. Jeśli widzisz poruszającą się trawę, może być to jedna ze wskazówek, że gdzieś w pobliżu jest stworek do złapania. Nie przegap tej szansy.

W świecie gry znajduje się aż 151 stworków. Jeśli jesteś już nieco bardziej zaawansowanym poszukiwaczem, warto poznać typy Pokemonów, ich silne i słabe strony.


Jak użyć Pokeballa?

Kiedy już mamy potworka na ekranie, musimy użyć Pokéballa widocznego na dole. Należy nim rzucić w nasz cel, wykonując ruch przeciągnięcia piłki w kierunku Pokémona. Przytrzymując palec na Pokéballu dostrzegamy okrąg wokół celu - jego kolor symbolizuje poziom trudności złapania potworka (zielony: najłatwiejszy, pomarańczowy: trudniejszy, czerwony: trudny).

Im mniejszy będzie okrąg otaczający stworka, tym większa szansa na trafienie, dlatego rzut trzeba wykonać w odpowiednim momencie. Przeciągnięcie nie może być też za mocne, ani za lekkie, bo nie trafimy - a wtedy zmarnujemy Pokéballa.

Kiedy przytrzymasz palec na Pokéballu, środkowy okrąg na stworku zacznie się zmniejszać, po czym znowu wróci do pierwotnej wielkości. Im mniejszy pierścień podczas rzutu, tym większy bonus do zdobytych punktów XP. Ryzyko zmniejsza szansę na powodzenie, jednak nagrody są warte prób.

Warto też pamiętać, że zaawansowani gracze mogą zwiększyć XP po złapaniu Pokémona, stosując podkręcone rzuty. Tak zwany Curveball wykonamy, kręcąc Pokéballem w odpowiednią stronę i wyrzucając go w bok. Sztuczka wymaga jednak nie lada wprawy.

Trudniejsze do zdobycia stworki można złapać przy użyciu ulepszonych rodzajów Pokéballów i zastosowaniu specjalnych przedmiotów (np. owoców Berries), które zdobywamy wraz z awansowaniem na wyższe poziomy doświadczenia. Pomocne przedmioty można też kupić w sklepiku z mikropłatnościami.


Co to jest PokeStop?

Na mapie świata dostrzeżemy nie tylko ulice i Pokemony. Częstym widokiem są niebieskie znaki - to punkty PokeStop. Ich rolę może pełnić sklep, ławka, budynek, pomnik.

Kiedy zbliżymy się wystarczająco i klikniemy w PokeStop, w niebieskiej ikonie pojawi się jego zdjęcie. Wtedy należy nim zakręcić (poprzez ruch palcem na ekranie), a zdobędziemy losowo dobrane nagrody. Mogą to być różne przedmioty, na przykład Pokeballe.

Sprawdzony i wykorzystany PokeStop zmieni kolor na mapie świata na fioletowy. Po zdobyciu nagród zyskamy też trochę punktów doświadczenia.


Co to są Berries?

Odwiedzająć punkty PokeStop mamy szansę na wygranie losowo przydzielanych przedmiotów. Mogą to być między innymi różnego rodzaju jagody (Berries). Używając ich, wpływamy w pewien sposób na zachowanie dzikich stworków, zwiększając swoje szanse na ich złapanie. Opisujemy wszystkie typy owoców Berry w Pokemon Go.


Włączenie trybu AR

Dla ułatwienia można wyłączyć tryb AR (rozszerzonej rzeczywistości), co pozwoli na łatwiejsze i nieco bardziej wygodne złapanie celu. Warto też pamiętać, że w prawym dolnym rogu widzimy listę stworków znajdujących się w okolicy. Im mniej łapek znajduje się przy ich ikonach, tym są bliżej. Obserwując listę w miarę przemieszczania się, można oceniać, czy zbliżamy się do danego stworka.


Jak rozwijać Pokemona? Ewolucja!

Decydując się na rozwijanie Pokémona, najlepiej wybrać stworka z jak największą liczbą CP (Combat Points), która jest wyznacznikiem jego siły. Rozwój odbywa się poprzez stosowanie przedmiotów Stardust oraz cukierków Pokémon Candy, które zdobywamy w trakcie zabawy. By zwiększać siłę stworka, wystarczy wybrać go z listy i kliknąć „Power up”.

W przypadku rozwijania stworków, kluczowe pozostają dwa składniki - Stardust oraz Candy. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób możesz je zdobyć. Bez nich nie będziesz mógł pchnąć zabawy do przodu.

W Pokémon Go jest co najmniej kilka sposobów na zdobycie Stardust, ale najszybszym i najłatwiejszym z nich jest po prostu łapanie stworków. Jeżeli schwytasz jednego Pokémona na minutę, w pół godziny będziesz w stanie zebrać 3000 jednostek gwiezdnego pyłu.

Możesz też skorzystać ze Star Piece - specjalnego przedmiotu kupowanego w cyfrowym sklepie. Przyspiesza on gromadzenie Stardust z każdego źródła o 50 proc. na 30 minut.

Pamiętaj, że nie zawsze musisz łapać Pokemony. W punktach Pokestop jedną z nagród są jajka. Dzięki nim możesz rozpocząć hodowanie i ostatecznie wykluć własnego Pokemona.


Kontrola ewolucji Eevee

Eevee to nietypowy Pokemon. Współcześnie - w grach na konsolki przenośne od Nintendo - posiada aż osiem różnych form ewolucji. Ewoluuje tylko raz, ale w zależności od różnych czynników przemienia się w innego stworka.

W Pokémon GO nie musimy przejmować się zbyt dużą różnorodnością, przygotowano bowiem wyłącznie ewolucje pierwszej generacji Pokemonów, a więc trzy możliwe formy Eevee. By zagwarantować sobie konkretną ewolucję - w ognistego, wodnego lub elektrycznego stworka - należy po prostu dobrać odpowiednie imię.


Doświadczenie

Jednym z ważniejszych celów gry - obok dobrej zabawy - jest oczywiście podnoszenie doświadczenia naszej postaci, dzięki czemu będziemy awansować na kolejne poziomy. Doświadczenie (XP - od ang. experience) gromadzimy poprzez wykonywanie konkretnych czynności w grze. Poniżej lista, co należy robić, aby zebrać punkty doświadczenia:

  • 10 XP - Podkręcony rzut Pokeballem (Curve Ball)
  • 10 XP - Dobry rzut Pokeballem (Nice Throw)
  • 50 XP - Udany rzut Pokeballem (Great Throw)
  • 50 XP - Wejście do Pokestopu
  • 50 XP - Pokonaj Pokemona w trybie Treningu na Arenie (Gym)
  • 100 XP - Walka z innym trenerem w Gymie
  • 100 XP - Świetny rzut Pokeballem (Excellent Throw)
  • 100 XP - Złapanie Pokemona
  • 150 XP - Pokonanie innego trenera w Gymie
  • 200 XP - Wyklucie Pokemona
  • 500 XP - Transformacja Pokemona
  • 500 XP - Złapanie nowego Pokemona

Warto podkreślić, że po awansu na kolejny poziom, czekają na nas nagrody w Pokemon Go.


Czym są Gyms oraz drużyny?

Na mapie dostrzeżesz także czerwono-szare struktury - są to Areny (w oryginale: Gyms). Czekają tam trenerzy, których należy pokonać, by zdobyć nagrody i odznakę danej Areny.

Arenę można odwiedzić od 5. poziomu doświadczenia. Gdy to uczynisz, za pierwszym razem otrzymasz wybór dołączenia do jednej z trzech frakcji. Decyzja nie ma większego znaczenia, to w zasadzie tylko kwestia kolorystyki. Jako członek danej drużyny będziesz mógł bronić Aren własnej frakcji, wystawiając do walki swoje stworki.


Jak walczyć w Pokemon GO?

W Pokémon Go walczymy nie tylko ze stworkami, ale też innymi trenerami - sterowanymi przez sztuczną inteligencję lub żywymi graczami, w trybie PvP.

Walka jest prosta w założeniach i rozgrywa się w czasie rzeczywistym, a nie w turach. Stukając w Pokémona wykonujesz podstawowy atak. Z czasem naładowany zostanie pasek zdolności specjalnej - ten atak wykonasz przytrzymując palec na stworku nieco dłużej.

Starcia to nie tylko przyciskanie ekranu. Musisz uważać na ataki oponenta - przesuwając palcem w prawo i w lewo możesz rozkazać stworkowi, by wykonywał uniki. Bądź czujny.


Jak zwabić do siebie Pokemona?

Jak już wiemy, w Pokémon GO istnieją przedmioty i nagrody, które mogą zwiększyć naszą szansę na spotkanie i złapanie stworków. Możemy zdobyć je w trakcie przygody, jako nagrodę za awansowanie albo odwiedzenie PokeStopów. Można je też po prostu kupić w sklepiku z mikropłatnościami.

Pierwszy przedmiot nazywa się Incense. Gdy go użyjemy, zwiększamy szansę na spotkanie potworków dla naszej postaci, wokół której pojawia się różowy pył.

Druga opcja to Lure Module. Ten przedmiot umieszczamy przy PokeStopie. Sprawiamy w ten sposób, że w okolicy tego miejsca na 30 minut zwiększa się szansa na występowanie Pokémonów w danym obszarze - z efektów mogą też skorzystać nieznajomi, którzy będą w pobliżu.

Warto co jakiś czas zerkać na mapę, by sprawdzić, czy nikt z naszej okolicy nie użył Lure Module na jednym z punktów PokeStop. Możemy udać się na spacer i bez większego wysiłku upolować coś interesującego.


Eventy, Zadania Field Research, Special Research, Research Breakthrough

Oprócz zwykłego łapania Pokémonów, w grze możemy się też podjąć różnorakich misji - choć większość z nich sprowadza się do czynności, które dobrze znamy. Przykładem takich zadań są badania, czyli Field Research i Special Research.

Te zadania oferują nie tylko cenne nagrody, ale też szansę złapania rzadkich, mitycznych stworków. Do tego dochodzą przełomy w badaniach (Research Breakthrough), które mają miejsce po zebraniu siedmiu specjalnych pieczątek.


System przyjaciół, Gifty, wymiana Pokémonami

Dzięki opcji dodawania przyjaciół, gracze mogą odszukać swoich znajomych i śledzić ich postępy, a więc przebyty dystans i złapane Pokémony. Nie wystarczy jednak wpisać w wyszukiwarkę pseudonimu trenera - potrzeba specjalnego kodu przypisanego do każdego gracza.

Istnieje też kilka poziomów przyjaźni - każdy z nich odblokowuje kolejne bonusy, dlatego warto razem uczestniczyć w Raidach lub wysyłać sobie prezenty.

Zarówno Gifty jak i system wymian wprowadzono równocześnie z listą przyjaciół. Podarunki to specjalne przedmioty, które zdobywamy chociażby w PokéStopach, jednak jest pewien haczyk: sami nie możemy otworzyć Giftu.

Zamiast tego, wyślemy go wybranej osobie, wraz z sympatyczną pocztówką. Możemy też oczywiście odbierać Gifty, o ile ktoś zdecyduje się go wysłać. W paczkach znajdziemy cenne przedmioty: mikstury, Pokéballe czy Max Revive.

System przyjaciół jest również niezbędny, aby dokonać wymiany złapanych Pokémonów. To jedna z najbardziej wyczekiwanych funkcji, której nie zabrakło w klasycznych grach z serii.

Aby dokonać Trade'a, należy mieć co najmniej 10 poziom trenera. Osoba, z którą się wymieniamy, musi być również w odległości nie większej niż 100 m od nas.

Należy jednak pamiętać, że proces może zmienić wartość HP i CP Pokémona - zapobiega to otrzymywaniu silnych stworzeń przez niedoświadczonych graczy. Każda inna cecha - wliczając w to wygląd - pozostanie nienaruszona.


System Buddy (kompanów)

W Pokemon Go możemy wybrać podopiecznego, który stanie się naszym kompanem, co sprawi, że będzie chodził awatarowi koło nogi. System ma jednak nie tylko znaczenie kosmetyczne, ale i praktyczne, bo przejście odpowiedniego dystansu u boku Buddy zapewnia trenerowi zdobycie cukierków (Candy). Dystans różni się w zależności od Pokemona i może wynosić 1, 3, 5, a nawet 20 kilometrów.


System pogody

Pokemon Go wykrywa - z lepszym lub gorszym skutkiem - pogodę w twojej okolicy, co przekłada się nie tylko na wizualną zmianę szaty graficznej gry, ale też na zachowanie i częstotliwość występowania danych Pokemonów. Efekty podzielono na wiele warunków atmosferycznych.


Pokémony specjalne

Do gry wprowadzono już 4 generacje Pokémonów. To duża liczba, a należy pamiętać, że do zestawienia dochodzą jeszcze Pokémony specjalne - rzadkie, różniące się statystykami albo wyglądem, trudne do złapania stworki, które z całą pewnością zrobią większe wrażenie na innych trenerach.

Do takich Pokémonów zaliczamy chociażby typ Lucky, którego otrzymamy jedynie dzięki wymianie z innym graczem, przy czym szanse są losowe. Lucky ulepszymy zużywając o 50 proc. mniej Stardust (gwiezdnego pyłu), niż w przypadku „zwykłego” Pokémona. Oznacza to, że mogą znacznie szybciej (i niższym kosztem) otrzymać wyższą wartość CP niż inne.

Nową formą jest również typ Shiny. Wyróżniają się innym kolorem niż domyślny. Oznacza to, że należy wypatrywać Pokémonów z nienaturalną dla nich barwą, inną niż domyślny model. Jest jednak haczyk - innego koloru nie zobaczysz na mapie, a dopiero, gdy podejmiesz próbę złapania Pokémona.

Warto też zwrócić uwagę na Pokémony Alolan. To nowa forma stworka, różniąca się wyglądem, a czasem również statystykami. Nie złapiesz ich jednak w żaden inny sposób niż licząc na szczęście, podobnie jak w przypadku Shiny.

Są jeszcze Mityczne Pokémony, których nie schwytamy tak jak innych, a dodamy do Pokédexa jedynie dzięki specjalnym wydarzeniom online. Przykładem takiego stworzenia jest Mew, który może się nauczyć każdego ataku. Aby schwytać Mew, należy ukończyć zadanie A Mythical Discovery.

Kolejnym Mitycznym stworzeniem w grze jest Celebi - Pokémon, do zdobycia którego wymagane jest ukończenie wszystkich poziomów zadania A Ripple in Time.


Team Rocket, czyli kultowa Drużyna R w Pokemon Go

W lipcu 2019 roku członkowie znanej fanom uniwersum Drużyny R nawiedzili PokeStopy w Pokemon Go. Walka z pomocnikami wiąże się z możliwością zdobycia Pokemona typu Shadow oraz innych nagród.


Specjalne kamienie ewolucji

W Pokemon Go istnieją specjalne przedmioty, które pozwalają ewoluować podopiecznych w niestandardowy sposób - przykładowo z przedstawiciela generacji pierwszej w czwartą - za pomocą Sinnoh Stone.


Fotografowanie Pokémonów

Pokemon Go pozwala przenieść Pokemony do naszego świata i zrobić im zdjęcie w dowolnym miejscu. Dzięki częstemu powtarzaniu tej czynności możemy dodatkowo zdobyć rzadkiego stworka - Smeargle'a.


Co to jest Pokemon Go Plus?

Pokemon Go Plus to urządzenie Bluetooth o niskim zapotrzebowaniu na energię, przypominające pod pewnymi względami zegarki smartwatch. Plus pozwala korzystać z nagród przy punktach PokeStop, a nawet łapać stworki bez patrzenia na ekran smartfona.


Medale i osiągnięcia

Deweloperzy ze studia Niantic zdają sobie sprawę, że gracze lubią osiągnięcia, dlatego przygotowali system medali. Odznaki te przyznawane są za różne czynności i akcje - na przykład za schwytanie konkretnej liczby Pokemonów danego rodzaju, czy hodowanie jajek i ewoluowanie stworków. W naszym poradniku przygotowaliśmy pełną listę dostępnych obecnie w grze medali.


Jeśli znudził Ci się Pokemon GO, sprawdź także inne Najlepsze darmowe gry na Androida - to na bieżąco aktualizowane zestawienie zawiera mnóstwo ciekawych, relaksujących gier na smartfony!


Pokemon Go nie działa?

Na początku gra była pod bardzo dużym obciążeniem - tysiące ludzi z całego świata łączyło się z aplikacją, by łapać Pokemony. Choć obecnie sytuacja jest już zdecydowanie lepsza, wciąż można napotkać kilka problemów.


Jak oszczędzać baterię?

Na końcu warto zaznaczyć, że aplikacja w znaczący sposób wpływa na zużycie baterii telefonu. Wiąże się to z intensywnym wykorzystaniem sygnału GPS i transmisji danych - po wyłączeniu tych opcji nie będziemy mogli kontynuować rozgrywki.

Z tego względu każdy trener Pokémonów powinien znać kilka prostych sztuczek, które pomogą mu grać dłużej. Pierwszą i najbardziej oczywistą z nich jest skorzystanie z opcji Battery Saver mode, która wygasza ekran smartfona, kiedy trzymamy urządzenie z ręką wzdłuż ciała (w pozycji poziomej). Dzięki temu oszczędzamy cenne zasoby energii, a wciąż otrzymujemy powiadomienia o pojawiających się stworkach lub pobliskich Pokéstopach.

Warto również wyłączyć tryb AR podczas łapania Pokémonów oraz wyłączyć Wifi, Bluetooth i dźwięk gry. Znaczącą korzyść przyniesie również ręczne przyciemnienie ekranu - szczególnie, kiedy gramy w cieniu lub po zmroku.


Legacy Moves, czyli ciosy usunięte z gry

Twórcy Pokemon Go wciąż aktualizują grę, co pewien czas odświeżając też listę dostępnych ruchów. Nierzadko część ciosów zostaje usunięta i nie jest już dalej dostępna w grze. Chyba że ktoś dysponuje Pokemonem schwytanym jeszcze przed aktualizacją.


Pokemon GO to świetna, relaksująca zabawa, ale trzeba pamiętać również o zagrożeniach - należy być ostrożnym, bezwzględnie rozglądać się wokół i nie próbować łapać Pokemonów w miejscach niebezpiecznych. Lepiej zrezygnować i udać się na poszukiwania gdzieś indziej. Pokemony umieszczane są w sposób zautomatyzowany - to, że gdzieś je widzimy, nie oznacza, że twórcy z góry zaplanowali umieszczenie tam stworka. Pamiętajmy także, że nie do każdego budynku możemy wejść. Szanujmy także miejsca, w których zwyczajnie nie wypada bawić się telefonem.

Zobacz także