Skip to main content

Baldur's Gate 3 - jak działają rzuty kośćmi

Wyjaśniamy, jak działa Test ataku, Rzuty na cechy oraz Stopień Trudności.

Na tej stronie dokładnie wyjaśniamy, jak wyliczane są szansa na trafienie (test ataku) oraz obrażenia zadawane bronią i zaklęciami w BG3. Dowiesz się jak działają rzuty kością i jak liczone są premie.


Na tej stronie:


Czym są rzuty kością i testy umiejętności

Rozgrywka w Baldur's Gate 3 oparta jest na papierowym systemie gier fabularnych Dungeons & Dragons (D&D). To oznacza, że praktycznie wszystkie czynności (atak, obrona, skradanie, wykorzystywanie umiejętności podczas dialogów, dostrzeganie i rozbrajanie pułapek itd.), jakie wykonują bohaterowie w grze, poddawane są rzutami kością lub kośćmi o różnej liczbie ścianek (4, 6, 8, 10, 12, 20). Jeśli więc zobaczysz zapis np. 1k20 lub 2k4, warto abyś wiedział/a, co oznacza.

Pierwsza liczba (przed "k") oznacza liczbę kostek, jakie wezmą udział w danym rzucie. Druga liczba (po "k") oznacza liczbę ścianek kostki, która bierze udział w rzucie.

PRZYKŁAD:

  • 1k12 - rzut jedną kością, która składa się z dwunastu ścianek; wynik rzutu wyniesie zatem od 1 do 12;
  • 2k4 - rzuty dwoma koścmi, które składają się z czterech ścianek; wynik rzutu wyniesie zatem od 2 do 8.

W przypadku walki, na której skupimy uwagę na tej stronie, akcje związane z atakiem i celnością opisywane są jako: 2k20 - co czytamy jako rzut dwiema kośćmi o dwudziestu polach. Oznacza to, że minimalny wynik rzutu może wynieść 2 zaś maksymalny 40. W testach umiejętności używana jest kość 1k20. Czasami możesz spotkać literkę "d" zamiast "k", od angielskiego słowa "dice" oznaczającego kość do gry.

W tym miejscu skupiamy się na tym, jak obliczana jest szansa na trafienie i siłą ataku bronią oraz zaklęciami. Rzuty wykorzystywane są jednak również przy testach umiejętności, które pojawiają się w dialogach. Wtedy masz możliwość ponawiania rzutów.


Rzuty przy walce - test ataku

Do określania szans na trafienie i siły ataku wykonywane są rzuty kością, jednak ukryte przed wzrokiem gracza. Najpierw następuje określenie czy atak trafi w cel, czyli Test ataku (1). Zamiast tego możesz dostrzec opis "Rzut na...", co wyjaśniamy w niżej, przy temacie zaklęć.

Jeśli zaś występują i "test ataku" i "Rzut na..." - pierwszy parametr dotyczy zwykłych obrażeń, drugi dodatkowego efektu, który może nadać atak, jak krwawienie czy ogłuszenie. Jeśli nie ma żadnego z tych opisów - atak zawsze trafia.

Test ataku wyliczany jest jako rzut kością 1k20. Wynik musi być równy lub wyższy niż Klasa Pancerza (KP) (2) przeciwnika. Możesz ją sprawdzić klikając na przeciwniku PPM i wybierając z menu Zbadaj. Do wyniku dodawane są premie (3), które sprawdzisz w oknie postaci po otwarciu inwentarza. Dodatkowe modyfikatory ukazane są poniżej paska zdrowia przeciwnika (4).

Szansa na trafienie w przeliczeniu na procenty widoczna jest przy przeciwniku (5), gdy w niego celujesz. W tym przypadku tylko wynik rzutu 14 z 20 gwarantowałby sukces, gdyby nie premie:

  • +1 premię od Zręczności (przy ataku bronią dystansową lub białą finezyjną - +1 za dwa punkty Zręczności powyżej 10; tu bohater posiada Zręczność 13, więc otrzymuje 1 punkt premii)
  • +2 od używania broni, w której postać ma biegłość
  • +2 premii do ataków z wysokości

Podsumowując: tylko 7 z 20 wyników (ponieważ wylosowanie 14 także umożliwia atak) pozwoli trafić wroga. Dodając wspomniane premie (+5) jest to 12 z 20, a więc 60% szansy na trafienie. Inne dostępne modyfikatory i premie to na przykład:

  • premia Zaklętej broni (przedmioty magiczne z kolorową ramką)
  • od uroków i statusów nadanych przeciwnikowi
  • od ataku z zaskoczenia podczas skradania
  • od ataku z miejsca w pełnym cieniu, gdy wróg jest w pełnym świetle
  • kara, gdy wykonujesz atak dystansowy stojąc przy przeciwniku (status Zagrożenie)

W drugiej kolejności określamy siłę ataku. Jakie kości zostaną użyte do rzutu, plus ewentualne premie stałe, zobaczysz po zaznaczeniu umiejętności. W tym przypadku jest to rzut jedną kością o ośmiu polach (obrażenia 1-8), lecz dzięki Zręczności 13 (czyli +1 punkt do obrażeń) otrzymujemy 2-9.

Podsumowując:

  • w pierwszej kolejności określana jest szansa na trafienie celu
  • jeśli przeciwnik posiada klasę pancerza wyższą niż wyrzucony wynik, nie otrzymuje on żadnych obrażeń
  • jeśli test ataku się powiódł, następuje rzut określający, ile obrażeń zadasz przeciwnikowi
  • jeśli umiejętność posiada dodatkowy efekt, jak krwawienie, następuje rzut przeciwko Stopniowi Trudności - by wiedzieć więcej, czytaj dalej

Rzuty przy zaklęciach - Stopień Trudności i rzut obronny

Obrażenia w przypadku zaklęć takze zależą od wyniku rzutu kością, zmieniają się zasady obliczania celności. W przypadku prostych zaklęć i sztuczek posiadających Test Ataku, zamiast premii od broni stosowana jest premia od typowej dla czarującego cechy (np. Inteligencja dla maga, Charyzma dla barda). Poznasz je najeżdżając kursorem na poszczególne cechy i czytając ich opis.

Co innego, gdy zaklęcie posiada dopisek "Rzut na…". W takim przypadku przy atakowaniu celu musi on wykonać rzut kością 1k20 przeciwko Stopniowi Trudności (ST). Brane będą pod uwagę jego premie lub kary związane z biegłością od wskazanej cechy. ST wynosi 8 (podstawa) + wysokość twojej głównej cechy powyżej 10.

Dla przedstawionego przypadku sprawa wygląda następująco: bohater jest Bardem, więc do ST dodawana jest jego Charyzma, której posiada 16 punktów - 8+6=14. Przeciwnik musi więc wyrzucić liczbę 14 lub więcej kością 1k20, na co ma 35% szans, więc atak ma 65% szans na trafienie. Jednak wróg posiada Kondycję na poziomie 8, więc otrzymuje karę -1 do rzutu, co podnosi wynik do 70%.

Innymi słowy: szansa na to, że zaklęcie trafi cel zależy od wysokości twojej głównej cechy oraz cechy przeciwnika, na którą wykonywany jest rzut. Tak więc, jeśli przeciwnik posiada niską Charyzmę, wykorzystaj zaklęcie, które korzysta z Rzutu na Charyzmę.

Następnie: Baldur's Gate 3 - pęknięta ściana: jak zniszczyć, otworzyć

Spis treści: Baldur's Gate 3 - Poradnik, Solucja

Poprzednio: Baldur's Gate 3 - zagadka: zamknięte drzwi pod herbaciarnią

Zobacz także