Skip to main content

Baldur's Gate 3 - mnich: build, opis klasy

Charakterystyka klasy mnicha, Drogi, atuty, wskazówki.

W tym miejscu przedstawiamy, jak dobrać cechy, atrybuty i zaklęcia dla klasy Mnicha w BG3. Poznasz przykładowy build, który w pełni wykorzystuje umiejętności walki wręcz.


Na tej stronie:


Mnich - opis i cechy

Mnich to klasa, dzięki której utworzysz skutecznego Brawlera - czyli postać, której bronią są jej ręce, i to właśnie na takim buildzie skupimy się na tej stronie. Bohater świetnie radzi sobie także bez pancerza (może nosić magiczne odzienie), dlatego jest to świetna klasa na początek gry oraz dla osób, które nie lubią poszukiwać dobrego wyposażenia. Możesz korzystać z broni mnisiej, na przykład drągów i pałek.

Do wykonywania specjalnych akcji korzystasz z punktów Ki. Na piątym poziomie odblokujesz drugi atak główny a już od początku potrafisz wykonać drugi atak jako akcję dodatkową. Wraz z rozwojem posiądziesz wiele zdolności, które poprawiają twoje uniki. Mnich nie posiada wielu specjalnych umiejętności ani ścieżek rozwoju - jest to prosta klasa dla tych, którzy nie lubią zagłębiać się w buildy.

  • Siła 17
  • Zręczność 10
  • Kondycja 14
  • Inteligencja 8
  • Mądrość 16
  • Charyzma 8

Zręczność może zastąpić modyfikator siłę przy wyliczaniu celności ataków i ich mocy, gdy posiada więcej punktów niż Siła. Wybieramy jednak Siłę, by efektywnie wykorzystać atut Zabijaka. Mądrość zwiększa nietypowo poziom pancerza, gdy poruszasz się bez zbroi.


Rasa i pochodzenie

Dla mnicha szczególnie istotny będzie zasięg ruchu. Nie interesuje powinien interesować cię dobór broni lub pancerza. Możesz wybrać praktycznie dowolną klasę, starając się jednak omijać niskie istoty: gnomy, niziołki oraz krasnoludy, ze względu na zmniejszony zasięg ruchu.

Dobrym pomysłem może być wybór drakona lub elfa (szczególnie leśnego), ze względu na otrzymanie dodatkowych ataków dystansowych w formie sztuczek lub diabelstwa, z powodu zwiększonej odporności na ogień.


Droga - specjalizacja

Mnich posiada do wyboru jedną z trzech specjalizacji, gdy osiągnie trzeci poziom:

  • Droga czterech żywiołów - mnich-czarownik. Wykorzystujesz punkty Ki do rzucania zaklęć. Posiada kilka unikalnych czarów.
  • Droga Otwartej Dłoni - skupia się na atakach wręcz bez użycia broni, i to tą specjalizację wybieramy w niniejszym buildzie. Na szóstym poziomie będziesz w stanie odzyskiwać zdrowie oraz nasycać pięści mocą, by zwiększyć obrażenia
  • Droga Cienia - poznajesz kilka zaklęć w "stylu ninja". Do ich rzucania wykorzystujesz punkty Ki, dlatego nie możesz ich nadużywać. Na kolejnych poziomach uzyskasz również darmową niewidzialność i teleportację między cieniami

Wybór atutów dla Mnicha

Kilka atrybutów, jakie powinieneś wybrać dla Mnicha:

  • Zabijaka - przy ataku pięściami otrzymujesz bonus od Siły oraz +1 do Siły
  • Zwiększenie cechy - zwiększ siłę o 2
  • Brutalny napastnik - rzucasz dwiema kośćmi przy ataku i wybierasz wyższy wynik

Gdy zdobędziesz przedmioty zwiększające siłę, możesz opcjonalnie wykorzystać inny atut po zresetowaniu klasy, jak na przykład Zabójca magów.


Sposób rozgrywki i porady

Kilka wskazówek, jak grać mnichem:

  • połącz build z Wojownikiem - gdy rozwiniesz subklasę do trzeciego poziomu, będziesz mógł wybrać specjalizację Mistyczny rycerz, aby utworzyć postać specjalizującą się w rzucaniu bronią. Wybierając Czempiona masz 5% więcej szans na zadanie obrażeń krytycznych
  • wykorzystuj akcje dodatkowe - mnich posiada wiele działań, które może zrealizować w ramach akcji dodatkowych: kolejny cios lub zwiększenie obrony, a także zdolności mobilne
  • atakuj jednostki dystansowe i magów - wykorzystaj swoją mobilność, by eliminować słabych przeciwników na tyłach
  • używaj zdolności Integralność ciała - pozwala ci ona wykonać dwie akcje dodatkowe, a więc nawet cztery ataki na turę (ale tylko przez trzy tury)

Następnie: Baldur's Gate 3 - paladyn: build, opis klasy

Spis treści: Baldur's Gate 3 - Poradnik, Solucja

Poprzednio: Baldur's Gate 3 - druid: build, opis klasy

Zobacz także