Batman: Arkham Knight - wszystko, co wiemy
Pożegnanie z nietoperzem.
Wszystko musi się kiedyś skończyć. Trylogia gier Arkham od studia Rocksteady także. Zwieńczeniem historii Człowieka Nietoperza rozpoczętej w 2009 roku jest Batman: Arkham Knight - najbardziej rozbudowana i największa odsłona cyklu.
Fabuła
Akcja nowej części serii rozpoczyna się rok po finałowych scenach Arkham City. Batman czuje się trochę przygnębiony śmiercią swojego odwiecznego wroga, ale Gotham ma się nadzwyczaj dobrze. Przynajmniej do czasu.
Do miasta powraca Strach na Wróble. Nie dość, że skrzykuje wszystkich najbardziej niebezpiecznych złoczyńców w celu zabicia Batmana, to na dodatek zmusza władze do ewakuacji większości mieszkańców podkładając w różnych dzielnicach bomby ze śmiertelną toksyną.
Gotham jest w rękach bandytów i szaleńców. Człowiek Nietoperz musi pomóc komisarzowi Gordonowi rozprawić się z nimi raz na zawsze. Na drodze bohatera staną nie tylko znane postacie takie jak Two-Face i Pingwin, czy Harley Queen, ale także zupełnie nowy wróg - tytułowy Arkham Knight. To zmilitaryzowany odpowiednik Batmana ubrany w potężny kombinezon i broń palną. Jego tożsamość owiana jest tajemnicą.
Świat gry i Batmobil
Obszar rozgrywki udostępniony w Arkham Knight ma być niemal pięć razy większy niż dzielnica, którą zwiedzaliśmy w 2011 roku w Arkham City. Tym razem w eksploracji pomaga bohaterowi jego wierny Batmobil.
Pojazd Batmana wygląda jak futurystyczny wóz bojowy. Można go wezwać niemal w każdym momencie, o ile jesteśmy na ulicy. Zwykli wrogowie uciekną na widok pojazdu. Jeżeli nie zdążą, zostaną porażeni paralizatorem. Potężne działo i karabiny służą jednak do niszczenia zdalnie sterowanych maszyn przeciwników oraz robotów.
Batmobil ma dwa tryby działania - pościgowy oraz bitewny. W pierwszym przypomina szybki samochód i służy do przemieszczania się oraz wykonywania specjalnych wyzwań ulicznych. W drugim trybie pojazd zachowuje się bardziej jak mały czołg - może na przykład poruszać się w bok bez skręcania, ma także lepszy pancerz.
Używanie pojazdu jest połączone z systemem dynamicznego poruszania się po mieście. Batman jest w stanie katapultować się z rozpędzonego Batmobilu i od razu zacząć szybować, by po szybkim locie wylądować pośród grupy zaskoczonych bandytów.
Gadżety i pięści
Istotnym elementem rozgrywki pozostaje oczywiście walka - system potyczek to najmocniejsza strona wszystkich gier studia Rocksteady. Nadal będziemy starali się unikać ciosów i wyprowadzać kontrataki, choć twórcy przygotowali kilka zmian i usprawnień sprawdzonego rozwiązania.
Batman nauczył się nowego sposobu kontrowania ataków, dzięki któremu może rzucić przeciwnikiem. Podstawowi wrogowie nieco się podszkolili - nawet oni są w stanie zaszarżować na bohatera lub spróbować go przewrócić. Człowiek Nietoperz wykorzysta także niektóre bronie oponentów przeciwko nim - na przykład wyrwie kij z ręki bandyty i parę razy użyje narzędzia.
Ulepszony został również specjalny system likwidacji z ukrycia. Przyczajony w cieniu Batman może ogłuszyć nawet trzech przeciwników jednego po drugim, o ile się pośpieszy. Wykańczanie zdezorientowanych wrogów jest bardziej płynne i nie przerywa serii ciosów.W walce pomogą też znane gadżety - batarangi i linka z hakiem.
Premiera
Batman: Arkham Knight debiutuje 2 czerwca na PC, PlayStation 4 i Xbox One. Pierwotne plany zakładały, że gra ukaże się jesienią 2014 roku, deweloperzy zdecydowali jednak, że potrzebują czasu na dopracowanie szczegółów oraz optymalizację.
Poniżej znajdziecie najważniejsze oficjalne materiały wideo, które do tej pory opublikowano. To między innymi pierwszy zwiastun Arkham Knight, a także filmy z fragmentami rozgrywki.