Bethesda zatrudniła fana, którego pracę wcześniej „ukradła”
Pozytywny finał nieprzyjemnej sytuacji.
Bethesda przyznała się, że przypadkowo użyła stworzonej przez fana grafiki do reklamowania przedmiotów kosmetycznych w Falloucie 76. Po nagłośnieniu sprawy w mediach społecznościowych autor otrzymał oficjalne przeprosiny, a także możliwość pracy w studiu.
Zack Finfrock może się nie bez przesady nazywać jednym z największych miłośników Fallouta na świecie. Mężczyzna wystąpił w fanowskim serialu aktorskim Fallout: Nuka Break, zebrał środki na realizację fanowskiego filmu pełnometrażowego, a dodatkowo tworzy liczne fanarty. W pewnym momencie jednak zauważył, że fragmenty jego dzieła pojawiły się w Atomowym Sklepie.
Chodzi konkretnie o obrazek, na którym grupka charakterystycznych Vault Dwellerów stoi w kółku i rozmawia. Postacie widoczne na pracy Finfrocka posłużyły najwyraźniej jednemu z grafików do stworzenia obrazka reklamującego przedmiot do kupienia. „Wiem, że nie mam praw do Vault Boya, ale mogliście przynajmniej skontaktować się ze mną. Mógłbym narysować wam nową i ładniejszą wersję do użycia w sklepie” - napisał w sieci mężczyzna, oznaczając w poście dyrektora kreatywnego gry Jona Rusha.
Autor niemal natychmiast otrzymał prywatną wiadomość od Rusha, który zapowiedział zmianę obrazka i wyjaśnił, że cała sytuacja wynikła z powodu „zamieszczania z zewnętrznym podwykonawcą”. Finfrock postanowił jednak wykorzystać nawiązanie kontaktu z deweloperem i wyraził chęć pracy dla Bethesdy. Chwilę później dyrektor kreatywny wrócił z odpowiedzią, że z chęcią zleci internaucie stworzenie grafik ozdabiających „wiadomość dnia” w Falloucie 76 oraz oczywiście reklamujących przedmioty do kupienia.
„Przepraszam za zaistniałą sytuację. Ktoś pomylił twoją świetną grafikę z oficjalnymi materiałami z gry” - napisał Rush w wiadomości. Jak łatwo się domyślić, podejście studia i dobry finał sytuacji spotkał się z bardzo pozytywnymi reakcjami internautów. Co więcej, ponieważ teraz Finfrock technicznie liczy się jako oficjalny pracownik Bethesdy, na Nukapedii - największej internetowej encyklopedii Fallouta - mógł pojawić się wpis o nim. Wcześniej nie było to możliwe, ponieważ moderacja serwisu z zasady zwykle nie akceptuje stron o nieoficjalnej twórczości fanów.