Bluetooth, GPS, NFC, WiFi - czy wpływają na czas pracy telefonu
Łączność bezprzewodowa - czy wpływa na baterię.
Używamy telefonów codziennie, a stosunkowo krótki czas pracy, przynajmniej w porównaniu do klasycznych komórek, doskwiera wielu użytkownikom smartfonów. Na tej stronie wyjaśniamy, czy włączenie dodatkowych opcji łączności bezprzewodowej wpływa na czas pracy telefonu.
Na tej stronie:
Łączność Bluetooth
Bluetooth to niezwykle przydatny protokół łączności radiowej, pozwalający urządzeniom mobilnym na stałą i wydajną komunikację bezprzewodową. Na przestrzeni lat standard znacznie rozbudowano i usprawniono, np. dzięki wprowadzeniu w wersji 4.0 trybu Bluetooth Low Energy.
Obecnie Bluetooth nie wpływa zauważalnie na czas pracy baterii. Według niezależnych testów, Bluetooth odpowiada za nie więcej niż 4 proc. zużycia energii w ciągu doby, co w praktyce przekłada się na od 10 do 15 minut pracy urządzenia.
Nawigacja GPS
Łączność z satelitami GPS umożliwia łatwe i szybkie korzystanie z nawigacji w każdym telefonie, jak również lokalizowanie urządzenia czy dodawanie geotagów do zdjęć. Łączenie się telefonu z wieloma satelitami jednocześnie w celu lokalizacji może zużywać dużo energii, jednak tylko w konkretnych przypadkach.
Jeśli często korzystamy z aplikacji, które opierają się na łączności GPS, takich jak nawigacja samochodowa, to możemy zauważyć szybkie rozładowywanie się telefonu. Natomiast gdy taki program aktualnie nie jest włączony, nadajnik GPS w telefonie łączy się z satelitami jedynie na krótką chwilę co paręnaście minut, nie wpływając zauważalnie na czas pracy urządzenia.
Płatności NFC
NFC, czyli Near Field Connect (ang. połączenie bliskiego zasięgu) umożliwia płatności zbliżeniowe telefonem, czy szybkie konfigurowanie niektórych urządzeń bezprzewodowych.
Łączność NFC praktycznie w ogóle nie wpływa na czas pracy telefonu. Standard został tak zaprojektowany, by zużywać minimalne ilości energii. Do tego, ze względu na specyfikację użycia, łączność NFC aktywuje się tylko na krótką chwilę, gdy przyłożymy telefon do kompatybilnego odbiornika.
Internet przez WiFi
WiFi, podobnie jak wspomniany wyżej GPS, zużywa różne ilości energii w zależności od sytuacji. Gdy nie jesteśmy połączeni z żadną siecią, moduł WiFi przechodzi w stan czuwania i jedynie co 15 sekund skanuje otoczenie w poszukiwaniu punktów dostępu do internetu.
Gdy natomiast połączymy się z siecią bezprzewodową, zużycie energii zależy od wykonywanej pracy nadajnika. Generalnie, pobieranie lub wysyłanie dużych plików poskutkuje szybszym zużyciem energii, podczas gdy zwykłe podtrzymywanie łączności i synchronizacja niewielkich ilości danych nie wpłynie zauważalnie na stan baterii.
Zobacz także:
Jak zwiększyć czas pracy telefonu na jednym ładowaniu