„Brak wystarczających dowodów” na negatywny wpływ czasu spędzonego przed ekranami na dzieci
Według nowego raportu.
Brytyjskie Royal College of Paediatrics and Child Health wydało nowy raport dotyczący wpływu przebywania przed ekranami na dzieci. Według dokumentu, nie ma wystarczających dowodów na szkodliwość tego rodzaju spędzania czasu wolnego (dzięki, GamesIndustry).
RCPCH przeprowadziło badanie, by odpowiedzieć na pytania rodziców, zmartwionych negatywnym wpływem dłuższej zabawy z grami wideo, urządzeniami smart i innymi aktywnościami związanymi z oglądaniem obrazu na ekranie.
Nie określono jednak czasu, którego nie powinno się przekraczać. Zamiast tego, polecono „dostosować czas spędzany przed monitorami do potrzeb dziecka”. Rodzice powinni kontrolować, czy ekrany nie zastępują ćwiczeń, zajęć socjalizacyjnych oraz snu.
Badania wykazały też, że dzieci, które spędzały czas przy ekranie przed snem, wysypiały się gorzej niż te, które wieczorem rezygnowały z tego typu aktywności. RCPCH rekomenduje zaniechać korzystania z monitorów na co najmniej godzinę przed pójściem do łóżka.
Dowiedziono też, że przekąski podczas oglądania telewizji, filmów czy grania mają negatywny wpływ na dzieci, bo młodzi ludzie są tak zajęci, że nie zwracają uwagę na już napełniony żołądek.
Badania przeprowadzono na 109 osobach w wieku 11-24 lat, którzy spędzali średnio 2,5 godziny przed komputerem, laptopem lub tabletem, 2 godziny z telefonem w dłoni oraz 2 godziny oglądając telewizję.