Breaking Bad - zakończenie: czy Walter White żyje, wyjaśniamy
Wszystko o serialu i historii Heisenberga.
„Breaking Bad” to jeden z najważniejszych seriali w historii współczesnej telewizji. Licząca sobie pięć sezonów opowieść o przemianie spokojnego nauczyciela chemii w narkotykowego bossa zdobyła serca wielu fanów, a także doczekała się dwóch spin-offów. W tym miejscu zbieramy najważniejsze wątki i podsumowujemy zwieńczenie tej serialu.
UWAGA NA SPOILERY: Jak wskazuje tytuł strony, zamieszczamy tutaj informacje o fabularnych szczegółach serialu. Jeśli nie chcesz ich poznać, opuść stronę lub wróć tu w przyszłości. Możesz też przejść do działu filmy i seriale lub na stronę główną serwisu i przeczytać codzienną dawkę informacji ze świata gier, seriali i filmów.Na tej stronie - skocz do sekcji:
- Co wydarzyło się w trakcie 5. sezonów
- Jak kończy się Breaking Bad
- Czy Walter White nie żyje
- Co dalej z rodziną Waltera
- Co stało się z głównymi antagonistami
- Dalsze losy Saula Goodmana i Jessego Pinkmana
Co wydarzyło się w trakcie 5. sezonów
Walter White to pięćdziesięcioletni nauczyciel chemii z Albuquerque w Teksasie. Mężczyzna ciężko pracuje, aby zapewnić byt swojej żonie Skyler, synowi Walterowi Juniorowi oraz mającej się niedługo urodzić córeczce imieniem Holly. Niestety, dowiedział się, że jest chory na raka płuc i zostało mu co najwyżej kilka lat życia.
Zainspirowany opowieściami swojego szwagra Hanka, policjanta z wydziału antynarkotykowego, wpada na szalony pomysł. Wykorzystując swoją rozległą wiedzę o chemii, postanawia zająć się produkcją metaamfetaminy. O pomoc w jej produkcji i dystrybuowaniu prosi swojego byłego ucznia, obecnie drobnego dealera, Jessego Pinkmana.
Razem z Jessem zaczynają produkować towar o znacznie wyższej jakości, niż ten dostępny wówczas na ulicach. Ich działalność wzbudza zainteresowanie lokalnego kartelu - rodziny Salamanca. Z czasem Jesse i Walter wspinają się na coraz wyższe szczeble kariery, a o tajemniczym „Heisenbergu” zrobiło się w półświatku głośno. Panowie poznają lokalnego biznesmena Gustavo Fringa, potajemnie produkującego amfetaminę na szeroką skalę. Wdają się też w liczne konflikty i wojny narkotykowych gangów, nierzadko posuwając się do coraz gorszych moralnie czynów, z morderstwami włącznie.
W ostatnich sezonach rozpoczynają współpracę z Lydią z międzynarodowej korporacji Madrigal, produkując metaamfetaminę na rynek krajowy i zagraniczny. Walter dorobił się ogromnej fortuny, lecz na jego narkobiznesie znacząco ucierpiały relacje rodzinne. Rozwój sytuacji totalnie przerósł Jessego, za to Walter w swoim procederze odkrył pokłady dziwnej, wręcz mrocznej satysfakcji.
Sukces nie mógł trwać jednak wiecznie. Hank odkrył sekret Waltera, co przypłacił tragiczną śmiercią z rąk współpracującego przy produkcji metaamfetaminy gangu neonazistów. Sam Walter musiał uciec i zmienić tożsamość, a Jesse został zaszantażowany i zniewolony przez członka gangu, psychopatycznego Todda.
Jak kończy się Breaking Bad
Los Waltera White'a zdawał się być przesądzony już od pierwszych odcinków. I choć rozwój choroby udało się skutecznie zahamować, to dwa lata później zaczęła się ona odzywać na nowo. Walter, ukrywający się pod zmienionym nazwiskiem, postanowił powrócić do Albuquerque, aby domknąć pewne sprawy.
Choć większość jego majątku zgarnął neonazistowski gang Jacka i Todda, to Walterowi udało się zachować 10 milionów dolarów. Postanowił przekazać je swojemu synowi. Jako że Walter Junior jest śmiertelnie obrażony na ojca i nie chce przyjmować od niego darowizn, Heisenberg znajduje inny sposób.
Nachodzi on Elliotta i Gretchen Schwartzów, swoich przyjaciół i współpracowników z dawnych lat, w ich willi. Pragnie, aby przekazali jego pieniądze Walterowi Juniorowi, kiedy ten skończy 18 lat. Zastrasza Schwartzów laserami wycelowanymi w ich czoła. Celującymi nie są jednak snajperzy, a wyposażeni we wskaźniki laserowe przyjaciele Jessego Pinkmana.
Następnie spotyka się z Toddem i Lydią. Wyraża chęć wznowienia współpracy, oferując im nowy sposób produkcji metaamfetaminy, bez użycia coraz mniej dostępnej metyloaminy. Lydia zgadza się na spotkanie, lecz po odejściu Walta nakazuje Toddowi pozbycie się go, kiedy ten dotrze do siedziby gangu. Propozycja Heisenberga była jedynie fortelem, pozwalającym mu zbliżyć się do Jacka, Todda i ich sprzymierzeńców.
Ostatnią odwiedzoną przez Walta osobą jest Skyler. Wyjawia żonie współrzędne, pod którymi policjanci będą mogli znaleźć ukryte ciało Hanka oraz pozostałe, zrabowane przez gang pieniądze. Wyjawia też żonie, że cały metaamfinowy proceder nie był podyktowany wyłącznie zapewnieniem bytu rodzinie, ale w głównej mierze osobistą satysfakcją i spełnieniem. Żegna się z żoną, córką i obserwuje wracającego ze szkoły syna, nie nawiązując jednak z nim kontaktu.
Czy Walter White nie żyje
Podróż Waltera kończy wizyta w siedzibie Jacka. W bagażniku samochodu umieszcza sterowany automatycznie karabin maszynowy. Kiedy dochodzi do zebrania członków gangu, Walt przewraca się na podłogę razem z Jessem i odpala zdalnie karabin, który pozbawia życia większość obecnych w pomieszczeniu gangsterów.
Jesse ucieka, a Walter zostaje na miejscu. Niestety, jedna z kul dosięgła i jego. W ostatniej scenie serialu Heisenberg przechadza się po laboratorium do produkcji metaamfetaminy, a później pada bez życia na podłogę.
Czy Walter White naprawdę zginął? Nie ma ku temu wątpliwości. Jego śmierć zamyka przedstawioną historię, co potwierdzają wypowiedzi twórcy serialu, Vince'a Gilligana. Nawet, jeśli główny bohater przeżyłby strzelaninę, to ze względu na powracającego raka nie pozostałoby mu wiele czasu.
Co dalej z rodziną Waltera
Nie wiemy, co dokładnie wydarzyło się z rodziną głównego bohatera po jego śmierci. Przekazanie współrzędnych Skyler mogło pomóc jej we współpracy z prokuraturą, ponieważ ciążyły na niej zarzuty współpracy z mężem i ukrywania jego kryminalnego procederu. Najpewniej więc pomogła w odnalezieniu zwłok swojego szwagra.
Pieniądze przeznaczone dla Waltera Juniora mieliby przekazać Schwartzowie, jako wsparcie przy wejściu w dorosłe życie i rozpoczęciu studiów. Chłopak nie wiedziałby, że pochodzą one od ojca, ponieważ oficjalnie byłaby to darowizna od multimilionerów, którzy rozpoczynali swoją karierę od współpracy z Waltem. To jedyna opcja, aby rodzina White'ów przyjęła te pieniądze, a suma niecałych 10 milionów dolarów byłaby w stanie zapewnić byt zarówno Juniorowi, jak i Skyler oraz Holly.
Marie, wdowa po Hanku i siostra Skyler, obwinia Waltera za śmierć męża. W swoich ostatnich scenach w serialu ostrzega siostrę, że ukrywający się przed światem Walt mógł powrócić do Albuqerque. Postać ta powraca na chwilę w serialu „Zadzwoń do Saula”, gdzie widzimy, że wciąż przepełnia ją żal po utracie małżonka.
Co stało się z głównymi antagonistami
Praktycznie większość serialowych antagonistów zginęła. We wcześniejszych sezonach życie stracił Gustavo Fring, konkurujący z nim w narkobiznesie Declan, zarządzający kartelem członkowie rodziny Salamanca, a także meksykański boss kartelu, Don Eladio.
W ostatnim sezonie za głównego antagonistę można uznać Jacka. On, jak i jego nazistowski gang, giną w ostatnim odcinku od kul karabinu umieszczonego w bagażniku Waltera. Z życiem uchodzi jedynie Todd, lecz po chwili zostaje uduszony przez Jessego, który mści się za długie, pełne psychicznych tortur miesiące spędzone w niewoli.
Los pozostałych antagonistów podzieliła również Lydia. Podczas ostatniego spotkania w kawiarni Walter podmienił jej słodzik na śmiertelną truciznę - rycynę. W jednej z ostatnich scen Walter rozmawia przez telefon z będącą w bardzo złym stanie Lydią. Najpewniej nie udało jej się przeżyć, co znajduje potwierdzenie w „Zadzwoń do Saula”.
Po wydarzeniach w serialu narkobiznes w Albuqerque mógł znacząco osłabnąć. Zwłaszcza, że nie ma już osób, które potrafiłyby przygotować tak wysokiej jakości produkt, jak niegdyś Walter i Jesse. I choć najwięksi gracze zostali wyeliminowani, to z pewnością z czasem niszę zapełniłby nowy kartel, a mniejsi, lokalni dealerzy mogliby wzmocnić swoją pozycję.
Dalsze losy Saula Goodmana i Jessego Pinkmana
Kariera adwokata Saula Goodmana, po wyjściu na jaw tożsamości Heisenberga, jest spalona. Na mężczyźnie ciążą zarzuty współpracy z narkotykowym bossem, dlatego postanawia uciec i zmienić tożsamość. Jednym z jego kontaktów jest Ed, właściciel serwisu odkurzaczy, który potajemnie zajmuje się też załatwianiem nowych tożsamości. Wcześniej pomógł on „zniknąć” Walterowi.
Saul zaczyna nowe życie jako Gene Takovic, kierownik cukierni w galerii handlowej w Omaha w stanie Nebraska. Choć jego codzienność jest spokojna, wręcz nudna, to wciąż towarzyszy mu lęk i paranoja. Dalsze (a także wcześniejsze) losy tego bohatera ukazuje serial „Zadzwoń do Saula”.
Jesse Pinkman przeszedł w serialu bardzo długą drogę. Przeżył śmierć ukochanej, zabił Gale'a Boettichera, a także obserwował, jak Todd z zimną krwią morduje chłopca, który znalazł się w złym miejscu o złej porze. Po wyjściu na jaw tożsamości Heisenberga postanowił się zrehabilitować i pójść na współpracę z policją. Ostatecznie trafił w ręce Todda, który zniewolił go i złamał psychicznie, zniechęcając do ucieczki poprzez zabicie nowej dziewczyny Jessego, Andrei.
W jednej z ostatnich scen widzimy, jak Jesse Pinkman wymienia spojrzenia z Walterem i odjeżdża w bliżej nieznanym kierunku. W jego oczach maluje się żal do dawnego współpracownika, ale i wdzięczność za zwrócenie mu wolności. To ostatnia scena tego bohatera w „Breaking Bad”. Na zwieńczenie jego wątku trzeba było poczekać aż 6 lat, do premiery filmu „El Camino”.
Film jest bezpośrednią kontynuacją wydarzeń z ostatniego odcinka „Breaking Bad”. Jesse prosi Eda o pomoc w ucieczce i zmianie tożsamości, lecz brakuje mu pieniędzy. Postanawia odnaleźć gotówkę ukrytą przez Todda, lecz jej odzyskanie wiąże się z pewnymi komplikacjami. Ostatecznie udaje mu się zebrać odpowiednią sumę i pożegnać z bliskimi. Z pomocą Eda rozpoczyna nowe życie na Alasce.