Capcom dodał DRM do gry wydanej dekadę temu
Tylko po co?
Capcom został „przyłapany” na dodaniu zabezpieczeń DRM do gry, która jest na rynku już od ponad dekady lat - Resident Evil Revelations z 2012 roku.
Japońska korporacja nie od dzisiaj stawia na systemy tego typu, choć zazwyczaj „taktyka” zakłada wydawanie nowych tytułów z Denuvo, które jest później usuwane, gdy minie już kluczowy okres premierowy z największą sprzedażą.
Teraz jest jednak inaczej, ponieważ mowa o grze dostępnej na rynku od ponad dekady i już dawno temu „złamanej” przez piratów, więc wprowadzenie DRM w żaden sposób nie powstrzyma osób zainteresowanych pobraniem pirackiej kopii. Co więcej, mowa o systemie Enigma Protector DRM, który ma rzekomo zgubny wpływ na płynność działania.
O co chodzi? Tego nie wiadomo. Japońskie korporacje nie od dzisiaj prezentują „interesujące” podejście w kwestiach zabezpieczeń. Cześć graczy sugeruje, że mamy do czynienia z próbą powstrzymania graczy zainteresowanych tworzeniem i instalowaniem modów.
W listopadzie ubiegłego roku opisywaliśmy bowiem prezentację firmy, w której modyfikacje porównano z cheatami. „Mody są popularne wśród graczy, ponieważ umożliwiają dodanie do gry funkcji lub zmianę istniejących elementów. Jednak z perspektywy walki z cheaterami i piratami, wszystkie mody definiujemy jako cheaty” - tłumaczył lektor w specjalnym nagraniu. „Tak więc jeśli mody nie są oficjalnie wspierane przez grę, to pod kątem technicznym ich odróżnienie od różnych nieuczciwych hacków jest niemożliwe”.
Jedna z interesujących wersji zakłada, że wszystko zaczęło się w sierpniu ubiegłego roku, gdy jeden z graczy na turnieju Street Fighter 6 najwyraźniej „zapomniał” wyłączyć modyfikację, która... usuwa ubrania niektórych postaci - w tym przypadku mowa była o Chun-Li. Sprawa odbiła się szerokim echem i podobno skłoniła Capcom do „zajęcia się” sprawą, czego efektem było cytowane wideo.
Prawdziwe powody znane są zapewne tylko włodarzom Capcomu. Resident Evil Revelations nie jest jedynym przykładem. Wymienić można także Ghost Trick: Phantom Detective, przeniesione z DS na współczesne konsole i PC w czerwcu ubiegłego roku. Zgodnie ze standardową praktyką, w grudniu usunięto Denuvo, ale „po cichu” zastąpiono je właśnie przez system Enigma Protector.
Tymczasem najnowsza aktualizacja Resident Evil Revelations psuje szereg bardzo przydatnych modów graczy, którzy na przestrzeni dekady samodzielnie przygotowali między innymi wsparcie dla szerokokątnych monitorów czy konwersję na biblioteki Vulkan.