Cenzura w Commandos 2: HD Remaster - usunięto między innymi swastyki
Gracze krytykują.
Dzisiaj na rynku debiutuje Commandos 2: HD Remaster, czyli odświeżona wersja strategii z 2001 roku. Gracze zarzucają jednak twórcom gry cenzurę - w trakcie bety zauważyli, że usunięto swastyki i inne kontrowersyjne elementy z pierwowzoru.
Fani zauważyli, że w nowym wydaniu produkcji zabrakło symbolu używanego przez III Rzeszę. Ponadto oznaczenia nie zastąpiono żadnym innym, więc noszone przez nazistów opaski są białe, a flagi niemieckiej armii przedstawiają jedynie czerwone tło.
To jednak nie wszystko, ponieważ usunięto także elementy graficzne związane z Cesarstwem Japońskim, które w trakcie II wojny światowej było sojusznikiem Hitlera. W tym przypadku również nie zastosowano zamiennika.
Ponadto okazało się, że twórcy wyeliminowali nadmierną przemoc. W przeciwieństwie do pierwowzoru gracze nie ujrzą więc aktywowanej po skorzystaniu z miotacza ognia animacji płonącego przeciwnika.
Cenzura nie spodobała się fanom, którzy niezadowolenie wyrażają na forach i w mediach społecznościowych. Zwracają uwagę, że wprowadzone zmiany psują wrażenia z rozgrywki w produkcji, która miała być wierna historii. Na krytykę odpowiedzieli autorzy z Kalypso Media.
„Na całym świecie będzie tylko jedna wersja Commandos 2: HD Remaster, pozbawiona jakichkolwiek symboli, portretów, przemów i innych elementów, które mogą łamać prawo w wielu krajach” - napisano w wiadomości na Steamie.
„Jako firma, jesteśmy zobligowani przestrzegać przepisów, ale chcemy, by nasi użytkownicy otrzymali najlepsze doznania, bez konieczności opóźniania premiery lub groźby zakazania sprzedaży w określonych krajach. Podjęliśmy takie kroki [cenzurę - dop. red.], aby nie dzielić graczy i móc dostarczyć tytuł do wszystkich regionów” - dodano.
Twórcy Commandos 2: HD Remaster odświeżyli oprawę graficzną i dostosowali grę do współczesnych konfiguracji sprzętowych. Podstawy rozgrywki nie uległy zmianie. Produkcja dostępna jest na PC, a w późniejszym terminie pojawi się na PS4, Xbox One i Switch.
Źródło: Steam
Następnie: Deweloperzy są bardziej zainteresowani PS5 niż Xbox Series X - według ankiety GDC