Chivalry 2 - blokowanie ataków: jak zatrzymać cios wroga, riposta
Korzystanie z bloku, kontra.
Blokowanie ciosów w Chivalry 2 jest równie ważne co wyprowadzanie własnych ataków. Tylko dzięki skutecznym blokom - a także unikom - będziesz w stanie przeżyć na tyle długo, by wyrządzić nieprzyjacielowi szkody. Z tej strony dowiesz się jak zatrzymywać ataki przeciwników i czym grozi nadmierne blokowanie się.
Na tej stronie:
Jak blokować ataki, przerwany blok
By wejść w tryb blokowania musisz przytrzymać prawy przycisk myszy. Na ekranie wyświetli się wtedy ikonka tarczy (1). Tak długo jak będzie widoczna, twoja postać zatrzyma ataki nadchodzące z naprzeciwka.
Z systemem tym wiążą się jednak ograniczenia. Pierwsze z nich to wyczerpująca się wytrzymałość postaci (2). Stan wytrzymałości widoczny jest także na wspomnianej ikonce tarczy. Wskaźnik ten wyczerpuje się z każdą sekundą, z którą utrzymujesz blok. Jest także uszczuplany po zablokowaniu mocnego ciosu - i całkowicie wyczerpany w momencie otrzymania kopniaka od wroga. Gdy wytrzymałość się wyczerpie, nie będziesz mógł blokować kolejnych ciosów do czasu jej zregenerowania się.
Dodatkowo, jeśli otrzymasz mocny cios od wroga wyposażonego w, na przykład, dwuręczną broń, może dojść do przerwania bloku. Zasygnalizowane zostanie to specjalnym komunikatem (3), a sam blok nie przyniesie żadnego skutku - twoja postać otrzyma pełne obrażenia.
Riposta
Kolejną mechaniką powiązaną z blokiem jest riposta. Jest to po prostu atak, który możesz wyprowadzić natychmiast po zablokowaniu ciosu wroga. Na ekranie wyświetla się wtedy tarcza z podpisem riposta (4). Jeśli wykonasz ten manewr dość szybko, trafisz we wroga zanim zdąży on podnieść własny blok - i zadasz mu obrażenia.
Kontra
Kontra to bardziej zaawansowana mechanika związana z blokiem. Polega ona na przybraniu pozycji do bloku i wyprowadzeniu własnego ataku zanim cios wroga dosięgnie twojej postaci. Musisz rozpocząć atak mniej więcej sekundę przed tym jak broń wroga uderzy w twoją postać. Dodatkowo, musisz zastosować ten sam typ ataku, co przeciwnik - jak pchnięcie czy cięcie. W innym wypadku manewr ten nie zadziała.
W tym przypadku jest to sygnalizowane ikonką tarczy z podpisem kontra (5). Technika ta wymaga wprawy, jednak odpowiednio wykonana pozwoli ci ranić wroga zanim zdąży on przyjąć pozycję obronną po własnym ciosie. Jest to szczególnie przydatne w walce z przeciwnikami z szybszą bronią i/lub wyposażonymi w tarczę.
Blokowanie - porady
Na koniec prezentujemy kilka porad, które pomogą ci skuteczniej korzystać z mechaniki bloku, mianowicie:
- Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz. Skuteczne blokowanie ataków (bez ciągłego utrzymywania bloku) wymaga wprawy i dziesiątek prób. Nie zniechęcaj się, jeśli wrogi atak i tak dosięgnie twojej postaci. Do nauki świetnie nadaje się klasa Rycerza, wyposażona w jednoręczną broń i tarczę.
- Nie trzymaj bloku cały czas. Po pierwsze spowoduje to szybkie wyczerpanie wytrzymałości postaci. Po drugie może skusić wroga do tego, by wykorzystał kopniaka. Jeśli twoja postać zostanie nim trafiona w momencie utrzymywania bloku, obrona zostanie rozbita, co z kolei da wrogowi krótką chwilę na wyprowadzenie niemal pewnego ciosu.
- Pamiętaj, że blokowanie działa wyłącznie na ataki od frontu. Staraj się ustawiać postać przodem do zagrożenia. Jeśli wrogów jest kilku, spróbuj się wycofać i nie pozwól się im otoczyć.
Poprzednio: Chivalry 2 - punkty doświadczenia: jak zdobywać, rozwój postaci
Spis treści: Chivalry 2 - poradnik i najlepsze porady