Cities: Skylines - Budżet, pożyczki i podatki oraz przepisy miejskie
Jak rozsądnie gospodarować pieniędzmi, nawet gdy się ich nie ma.
Początkowo miasto nie będzie oferować zbyt dużych przychodów. Ba, przez pewien czas będziemy pod kreską. Na szczęście banki bardzo chętnie zaproponują pożyczkę burmistrzowi dobrze rokującego miasta. Aby otworzyć panel ekonomii, naciśnij ikonę pliku zielonych dolarów, gdzie znajdziesz trzy zakładki.
Pożyczki
Początkowo otrzymasz dostęp tylko do najmniejszej pożyczki, opiewającej na kwotę 20.000 dolarów, która może wystarczyć na przykład na posterunek policji i elektrownię wiatrową.
Jeżeli twój budżet nie jest w tragicznej sytuacji, nie musisz szukać wsparcia banku, choć jest to niewątpliwie spora pomoc w nagłych inwestycjach. Każdy kredyt możesz spłacić ręcznie, jeśli dysponujesz daną ilością gotówki, unikając tym samym jakiejś ilości odsetek. Jeżeli jednak nie zrobisz tego manualnie, kredyt będzie spłacany regularnie.
Budżet
W tym oknie możesz decydować jaka część miejskich pieniędzy zostanie przeznaczona na konkretny cel.
Domyślną wartością dla każdego elementu jest 100%. Czasami, gdy na przykład masz niedostateczną ilość prądu, a nie stać cię na kolejną elektrownię, warto tymczasowo zwiększyć budżet na energię elektryczną. Wówczas zwiększysz produkcję, ale poniesiesz większe koszty. Najtrudniej jest utrzymać w mieście porządek, dlatego warto rozważyć zwiększenie budżetu na ten cel trzecim suwakiem.
Z prawej strony okna możesz rozdzielać także budżet na publiczny transport, decydując tym samym co będzie działało prężniej i odetka korki w większym stopniu.
Podatki
Mawiają, że w życiu pewne są tylko dwie rzeczy - śmierć i podatki. Jeden z najważniejszych panelów ekonomii to zakładka z podatkami.
Zakres ściągania należności ogranicza się do sześciu działów - małe budownictwo mieszkalne, małe usługi, przemysł, duże budownictwo, duże usługi i rejony biurowe. Maksymalne podatki, które ludzie będą jeszcze w stanie zaakceptować, oscylują w okolicy dwunastu procent.
Każdorazowe przekroczenie tej granicy, po pewnym czasie skończy się porzucaniem miasta i firm. Z kolei niższe podatki pozytywnie odbiją się na nastrojach i zadowoleniu oraz będą sprzyjać szybszemu powstawaniu nowych przedsiębiorstw.
Przepisy miejskie
Panel przepisów miejskich to ostatnia ikona w dolnym menu. Z pozoru drobne zmiany, które możesz tu wprowadzić w rzeczywistości okazują się motorem napędowym każdego miasta. Przepisy mogą dotyczyć całego miasta lub danego osiedla. Poniżej przedstawiamy wszystkie z nich.
Przepisy dotyczące usług
- Zużycie energii - wprowadza mierniki zużycia energii, dzięki czemu zapotrzebowanie na energię elektryczną maleje zauważalnie, zwłaszcza w mniejszych miastach. Ich koszt jest jednak na tyle zauważalny, że nie opłaca się umieszczać ich w dużych metropoliach.
- Zużycie wody - podobnie jak w przypadku mierników energii, w tym przypadku zużycie wody maleje. Koszt nowej stacji wodociągowej jest jednak na tyle niski, że wprowadzenie tego przepisu nie jest zbyt opłacalne.
- Zaopatrywanie w czujniki dymu - warto zaopatrywać w czujniki dymu nie tylko osiedla mieszkalne, ale przede wszystkim przemysłowe. Zmniejszy się wówczas ryzyko wybuchu pożaru, a nawet jeśli do tego dojdzie, straż pożarna pojawi się na miejscu znacznie szybciej.
- Zakaz posiadania zwierząt - nie pozwalając na posiadanie zwierzaków zmniejszysz delikatnie zadowolenie na danym terenie, ale i polepszy się sytuacja z nieczystościami i odpadami. Nie będzie to duża poprawa, dlatego warto dobrze zastanowić się czy zakaz posiadania zwierząt ma sens.
- Recycling - zmniejsza dochód z podatków w zamian za wolniejsze gromadzenie się śmieci. Warto stosować ten przepis na małych osiedlach mieszkalnych.
- Zakaz palenia - o tym, że palenie zdrowe nie jest, nie trzeba nikogo przekonywać. Zakazując puszczania dymka sprawisz, że zadowolenie mieszkańców ulegnie nieznacznemu obniżeniu, ale poziom ich zdrowia polepszy się zauważalnie.
- Parki i rekreacja - oprócz zwiększenia wartości gruntu w miejscach, gdzie zostały użyte elementy parków i delikatnie większemu zadowoleniu mieszkańców, ten przepis nie daje zbyt wiele, a dość zauważalnie nadszarpnie twój budżet. Przepis raczej mało potrzebny w praktyce.
- Nacisk na edukację - zwiększy budżet na edukację, jednocześnie sprawiając, że ludzie będą wybierać częściej kształcenie nad pracę. Zaprocentuje to w rejonach położonych blisko biurowych, ale nie jest wskazane w okolicy dzielnic przemysłowych.
- Używki rekreacyjne - czy zalegalizować używki, do tej pory niedostępne w oficjalnych kanałach dystrybucji? Wiążę się z tym nieznacznie zwiększony budżet na policję, ale w zamian otrzymujesz większy dochód z podatków, podwyższenie zadowolenia mieszkańców, więcej turystów i zmniejszony wskaźnik przestępczości.
- Darmowy transport publiczny - decyduj się na taki ruch, gdy wiesz na pewno, że twój budżet to wytrzyma. Zahamuje to bowiem dochody ze sprzedaży biletów, jednak odkorkuje w zaawansowanym stopniu ulice.
Przepisy dotyczące podatków
- Podwyżka podatków w rejonach mieszkalnych o małym/dużym zagęszczeniu - nakładając większe podatki na małe lub duże budownictwo mieszkalne zmniejszysz zadowolenie, ale zwiększysz przychody.
- Podwyżka podatków w rejonach handlowych o małym/dużym zagęszczeniu - większy przychód z podatków to więcej kasy w skarbcu, ale istnieje ryzyko, że firmy przestaną istnieć lub podniosą ceny i przestaną mieć wielu klientów.
- Podwyżka podatków w rejonach biurowych - działa dokładnie tak samo, jak w przypadku rejonów handlowych opisanych powyżej.
- Ulgi podatkowe dla rejonów mieszkalnych o małym/dużym zagęszczeniu - jeśli zależy ci na znacznym podwyższeniu zadowolenia mieszkańców, wprowadź te ulgi w rejonach mieszkalnych. Oczywiście musisz pogodzić się przy tym z mniejszymi dochodami.
- Ulgi podatkowe dla rejonów handlowych o małym/dużym zagęszczeniu oraz biur - w tym przypadku wzrośnie nie tylko zadowolenie przedsiębiorców, ale może też spowodować boom na powstawanie kolejnych przedsiębiorstw.
Przepisy związane z zagospodarowaniem przestrzennym
- Entuzjasta małych przedsiębiorstw i Mecenas dużych przedsiębiorstw - podwyższone utrzymanie budynków, odpowiednio dwa i cztery centy na jednym miejscu, to jedna z lepszych inwestycji. Przedsiębiorstwa będą wówczas generować dwukrotnie większy obrót, co przełoży się pozytywnie na stan skarbca miejskiego.
- Zagospodarowanie przestrzeni przemysłowej - kosztuje aż sześć centów za jeden budynek, ale również podwaja produkowane dobra. Niestety, zwiększa się także ryzyko pożarowe, gdyż większa produkcja jest związana z ignorowaniem niektórych przepisów bezpieczeństwa.
- Zaawansowane technologicznie budownictwo mieszkaniowe - zwiększa wartość gruntu, czyniąc mieszkania nowocześniejszymi z zaawansowanymi technologiami różnego typu.
- Zakaz wysokiej zabudowy - jeśli zależy ci, aby spokojne osiedle mieszkalne na uboczu nie stało się molochem z brzydkimi wieżowcami, wprowadź ten przepis.
- Zakaz ruchu ciężarowego - przydatne na osiedlach mieszkalnych. Dzięki temu przepisowi mieszkańcy nie będą tak bardzo narzekać na hałas i zanieczyszczenia.
Powrót do spisu treści: Cities: Skylines - Poradnik do gry