Co obejrzeć po „Cyberpunk: Edgerunners”. Inne produkcje Studia Trigger
Ciekawe anime warte uwagi.
Chociaż studio animacji Trigger jest stosunkowo młodą wytwórnią - założoną w 2011 roku - to już zdążyło zasłynąć wśród fanów anime ciekawymi i odważnymi produkcjami.
Animatorzy z japońskiego zespołu w Polsce zapewne najlepiej znani są z „Cyberpunk: Edgerunners”. Jeśli chcielibyście sprawdzić też inne dzieła utalentowanych twórców, to w niniejszym tekście prezentujemy pięć wartych uwagi tytułów.
Darling in the Franxx
- Dostępne na platformie: Crunchyroll (wymagany abonament)
- Wersja językowa: angielska (napisy)
- Liczba odcinków: 24 (1 sezon)
- Czas trwania odcinka: 24 minuty
Na początku XXI wieku ludzkość dokonała ogromnego postępu cywilizacyjnego i technologicznego po wynalezieniu taniego i prostego sposobu pozyskiwania energii z magmy. Naukowcy odpowiedzialni za to odkrycie z czasem stali się niezwykle wpływowi, powoli zyskując niemal boski status. Odkryto także sposób na uzyskanie nieśmiertelności, jednak kosztem zatracenia zdolności reprodukcyjnych i marginalizacji relacji międzyludzkich.
Największym zagrożeniem dla stosunkowo nielicznej ludzkości są tajemnicze istoty Kyoryu. Do walki z nimi uzywa się wielkich robotów - tytułowych Franxxów - pilotowanych w damsko-męskich parach przez sztucznie hodowane dzieci, nazywane pogardliwie „pasożytami”. Głównym bohaterem jest Hiro, który zapowiadał się na świetnego pilota, ale nagle stracił zdolność synchronizacji z partnerką. Podczas ataku potwora ponownie zasiada za sterami maszyny, tym razem wraz z Zero Two, która jest hybrydą człowieka oraz Kyoryu.
Dziewczyna imponuje chłopakowi swoim beztroskim i buntowniczym charakterem, chociaż reszta drużyny Hiro jest w stosunku do niej nieufna. Zero Two posiada bowiem złą reputację doprowadzania do śmierci swoich współpilotów. Jest to ciekawy, chociaż dość trudny w odbiorze serial, z dużą dozą erotyki, ale też sięgający po filozoficzne tematy, takie jak natura człowieczeństwa oraz jak ważne są relacje międzyludzkie.
Little Witch Academia
- Dostępne na platformie: Netflix (wymagany abonament)
- Wersja językowa: polska (dubbing)
- Liczba odcinków: 25 (2 sezony) i dwa filmy krótkometrażowe
- Czas trwania odcinka: 25 minut
Dla odmiany serial o dość łagodnym tonie, kierowany także dla nieco młodszych czytelników w wieku szkolnym. Główną bohaterką jest nastoletnia Atsuko, która będąc zafascynowana pokazami słynnej czarownicy Shiny Chariot sama postanawia zgłębiać magię. W tym celu zapisuje się do akademii czarodziejek Luna Nova. Atsuko ma jednak poważny problem - nie posiada naturalnych zdolności magicznych.
Wszystko to zmienia się, gdy bohaterka znajduje niezwykłą różdżkę, należącą niegdyś do jej idolki. Sama uczelnia natomiast, chociaż o niepodważalnej renomie, w ostatnich latach boryka się z problemami finansowymi i (wraz z samą magią) uważana jest przez niektórych za relikt przeszłości w rozwijającym się technologicznie świecie. Atsuko sprzeciwia się takiemu podejściu i postanawia pokazać ludziom, że magia wciąż jest ciekawa i warta zgłębiania.
W szkole dziewczyna poznaje także dwie koleżanki - chorobliwie nieśmiałą, jednak ponadprzeciętnie inteligentną Lotte i spokojną oraz opanowaną, ale jednocześnie nieco oziębłą i sarkastyczną Sucy - wraz z którymi bohaterka przeżywa niezwykłe przygody. Kolejna autorska produkcja studia Trigger, stanowiąca rozwinięcie opublikowanego w serwisie YouTube filmu krótkometrażowego o tym samym tytule.
BNA: Brand New Animal
- Dostępne na platformie: Netflix (wymagany abonament)
- Wersja językowa: polska (napisy)
- Liczba odcinków: 12 (1 sezon)
- Czas trwania odcinka: 23 minuty
Serial prezentuje wizję współczesnego świata, w którym oprócz zwykłych ludzi wyewoluowali także humanoidalni „zwierzoludzie”, łączący cechy wyglądu i zachowania zarówno przedstawicieli gatunku ludzkiego, jak i zwierząt. Mogą ukrywać swój dziki wygląd, aby ukrywać się między zwykłymi ludźmi - z tego powodu są dyskryminowani, a gdzieniegdzie wręcz nienawidzeni.
Główną bohaterką serialu jest nastoletnia Michuru, która niespodziewanie zaczyna zmieniać się w szopa. Przerażona nagłą przemianą ucieka do Anima City - miasta tylko dla zwierzoludzi. Szybko odkrywa, że metropolia nie jest utopią, za jaką się ją powszechnie uważa. Tuż po przybyciu na miejsce dziewczyna jest świadkiem zamachu bombowego, a do tego wpada na Shirou - tajemniczego człowieka-wilka.
Razem ścigając przestępców stojących za atakiem, bohaterowie odkrywają, że Michuru nie jest typowym przedstawicielem żadnego z dwóch gatunków oraz posiada tajemnicze zdolności. W toku śledztwa dziewczyna wpada na spisek firmy medycznej i zaczyna odkrywać prawdę o pochodzeniu zwierzoludzi. Produkcja łączy w sobie cechy akcji i komedii, a fani „Edgerunners” z pewnością docenią projekt miasta Anima, w którym widać wpływy nurtu cyberpunk.
Kill la Kill
- Dostępne na platformie: Crunchyroll (w wersji darmowej z reklamami)
- Wersja językowa: angielska (napisy)
- Liczba odcinków: 24 (1 sezon)
- Czas trwania odcinka: 24 minuty
Debiutancka produkcja studia, uważana też przez wielu za najlepszą w dorobku wytwórni. Główną bohaterką jest buntownicza Ryuko, poszukująca zabójcy swojego ojca. W tym celu przybywa do dziwnego miasta Honno. Metropolia istnieje tylko ze względu na mieszczącą się tam elitarną akademię Honnoji, a status społeczny i materialny mieszkańców zależy od tego, jakie wyniki w nauce otrzymują ich dzieci.
Dziewczyna szybko popada w konflikt z Satsuki - despotyczną i budzącą postrach przewodniczącą samorządu uczniowskiego oraz de facto władczynią miasta, a także jej najbardziej zaufanymi podwładnymi, stanowiącymi tak zwaną „elitarną czwórkę”. Odkrywa także, że inni uczniowie posiadają niezwykłe zdolności - dzieje się tak dzięki mundurkom wykonanym z tajemniczego „żywego włókna”.
Z czasem bohaterka również zdobywa własny uniform z żywego włókna - posiadającego świadomość Senketsu - i postanawia wszelkimi możliwymi sposobami zdobyć informacje o zabójcy swojego ojca, który ukrywa się gdzieś w mieście. Jest to serial cechujący się widowiskowymi scenami walki, ale też krwawy i zawierający sporą dozę erotyki oraz specyficznego japońskiego humoru, zatem kierowany jest jedynie do dorosłych widzów.
Gwiezdne Wojny: Wizje
- Dostępne na platformie: Disney+ (wymagany abonament)
- Wersja językowa: polska (dubbing)
- Liczba odcinków: 9 (1 sezon)
- Czas trwania odcinka: od 16 do 25 minut
Na koniec nietypowy projekt wytwórni Lucasfilm, w ramach którego poproszono znane japońskie studia animacji - w tym Trigger - o stworzenie dziewięciu krótkometrażowych historii z uniwersum Star Wars. Odcinki serialu nie są kanoniczne dla całości uniwersum, dając w ten sposób autorom pełnię swobody twórczej. Trigger stworzyło dwa odcinki serialu: odcinek 3 pt. „Bliźnięta” oraz odcinek 7 pt. „Starzec”.
Pierwszy z nich opowiada o wydarzeniach po Bitwie o Exegol, gdy niedobitki Sithów postanowiły zbudować dwa połączone gwiezdne niszczyciele, wyposażone w laser zdolny niszczyć planety. Jednocześnie za pomocą alchemii wyhodowano rodzeństwo wrażliwych na moc bliźniaków - Karre i Am. W dniu odpalenia broni Karre jednak buntuje się. Zobaczył bowiem wizję, według której jego siostra zginie po uruchomieniu lasera.
W „Starcu” zobaczymy natomiast historię Tajina i jego padawana Dana. Lądują na odległej planecie, gdzie od mieszkańców wioski dowiadują się o tajemniczym starszym człowieku mieszkającym na szczycie góry. Dan podąża śladami mężczyzny. Okazuje się, że jest on byłym Sithem, który ukrywa się po upadku zakonu. Młody użytkownik jasnej strony mocy i doświadczony mistrz mrocznych sztuk staczają ciężki pojedynek.
Zobacz także: Jakie anime obejrzeć? Pięć produkcji na początek przygody