Co to za piosenka - poradnik, jak znaleźć utwór muzyczny
Jak znaleźć tytuł zasłyszanej piosenki.
Zapewne nie raz zdarzyło ci się odsłuchiwać piosenkę w radiu lub zasłyszeć w filmie, która zwróciła twoją uwagę. Jest kilka metod, by dowiedzieć się, co to za utwór. Poniżej znajdziesz proste tricki, które pomogą ci znaleźć wykonawcę i tytuł utworu.
Na tej stronie:
Muzyka w filmach i radiu
Jeśli chcesz znaleźć muzykę z filmu, spróbuj sprawdzić napisy końcowe. Jeśli nie znajdziesz tam tytułu, to przynajmniej wykonawcę lub nazwę zespołu. W przypadku filmików w serwisie Youtube, szukaj podpowiedzi w opisie nagrania lub komentarzach.
W przypadku audycji radiowych sprawa może okazać się jeszcze prostsza. Zwykle wystarczy sprawdzić stronę internetową stacji. W niektórych przypadkach znajdziesz dokładną listę utworów z całej doby, w innych przypadkach spróbuj poszukać danych na temat konkretnej audycji tematycznych lub notowań utworów wybieranych przez słuchaczy.
Automatyczne rozpoznawanie utworów
Jeśli posiadasz urządzenie mobilne z asystentem (Google Assistant, Siri), możesz zwyczajnie zapytać „jaka to piosenka” lub „czego słucham”, aby pozwolić systemowi dopasować już po kilku sekundach właściwy utwór. Czasem wystarczy zanucić lub zaśpiewać samemu zapamiętany utwór, by aplikacja dopasowała nazwę oryginału.
Tak zwani "inteligentni asystenci" to aplikacje operte o sztuczną inteligencję, które potrafią wykonywać szereg funkcji - jak sprawdzanie pogody, sterowanie nawigacją, czy właśnie rozpoznawanie utworów - i są sterowane za pomocą głosu. Do najpopularniejszych należą:
- Google Assistant - w urządzeniach z systemem Android
- Siri - w produktach marki Apple, tak iPhone'ach jak i Macach
- Cortana - asystent firmy Microsoft, którego znajdziecie w systemie Windows 10 i 11
- Alexa - aplikacja produkcji Amazona dostępna do zainstalowania na systemach Android, FireOS i iOS, domyślnie znajdująca zastosowanie w urządzeniach automatyki domowej wspomnianej firmy
Alternatywnie do asystentów, możesz skorzystać z komercyjnych aplikacji, jak Shazam czy Musixmatch, które także potrafią rozpoznawać piosenki na podstawie odsłuchania ich. Czasami warto skorzystać z alternatyw gdy nie możesz odnaleźć piosenki, bowiem każdy program posiada nieco inny algorytm działania i bazę do porównania utworów.
Problem może pojawić się, gdy znajdujesz się zbyt daleko od źródła dźwięku (np. głośniki w galerii handlowej) lub wokół ciebie panuje hałas. Inny przypadek, to covery i remixy utworów, z którymi często aplikacje sobie nie poradzą.
Wyszukiwanie po tekście
Korzystając z przeglądarki internetowej, np. Google, możesz spróbować zidentyfikować piosenkę na podstawie zrozumianych słów - pomocne może być dopisanie na końcu frazy „tekst” lub „lyrics”. Czasami otrzymasz odnośniki do innych stron, na których użytkownicy umieszczają treści utworów.
Nie obawiaj się wpisywać nawet absurdalnych haseł - wielu użytkowników na pewno spotkało się z podobnym problemem. Warto dodatkowo przeszukać duże fora dyskusyjne, np. reddit, by znaleźć odpowiedź lub spróbuj samemu zapytać o pomoc zakładając nowy wątek.
Shazam - co to jest, jak używać
Aplikacja Shazam należy do jednej z najpopularniejszych. W przeciwieństwie do „asystentów”, będziesz w stanie nie tylko rozpoznać utwór, ale sprawdzić historię wyszukiwań oraz automatycznie strumieniować i dodać piosenkę na swoją playlistę (lecz tylko w serwisie Apple Music).
Użytkowanie aplikacji jest banalnie proste - po jej uruchomieniu kliknij w duże logo aplikacji pośrodku. Do użycia nie jest wymagana rejestracja, musisz jednak sparować swoją playlistę, by móc zapisać na niej wyszukane utwory.
Gdy utwór zostanie znaleziony, otrzymasz także szczegółowe informacje na jego temat, listę popularnych piosenek tego samego wykonawcy, nawet informacje o jego nadchodzących koncertach. Przesuń palcem w prawo, by zobaczyć historię twoich wyszukiwań.
Klikając w trybik w górnym lewym rogu możesz zarejestrować się, aby zscynchroniwać aplikację i wyniki wyszukiwania na różnych urządzeniach.