Commodore 64 jako koparka Bitcoinów - nowe zastosowanie kultowego komputera
Wyjątkowo niska wydajność.
- Commodore 64 to wyjątkowo mało wydajna koparka kryptowalut
- Specjalne oprogramowanie pozwala zaszyfrować pakiet danych w 337 lat
Specjalne oprogramowanie pozwala korzystać z Commodore 64 jako koparki kryptowaluty Bitcoin. Komputer jest wyjątkowo mało wydajny w tej roli - rozszyfrowanie jednego pakietu danych zajmie około 337 lat.
Aplikację o nazwie C64 Bitcoin Miner przygotował programista Maciej Witkowiak, a całość dostępna jest w serwisie GitHub. Twórca zapewnia, że nie mamy do czynienia z żartem, a na specjalnym emulatorze sprawdził nawet wydajność urządzenia.
Stąd wiadomo, że „rozwiązanie” jednego pakietu danych z sieci Bitcoin zajmie 337 lat i 10 miesięcy ciągłego użytkowania. Procesor o mocy około 1 MHz z Commodore 64 gwarantuje bowiem wydajność na poziomie 0,2 hasha na sekundę. Witkowiak dodaje, że 6502 CPU nie radzi sobie zbyt dobrze z 32-bitowymi operacjami, co wydłuża czas pracy.
Dla porównania, współczesne „koparki” kryptowalut rozwiązują miliardy hashy na sekundę. Dodatkowym problemem jest fakt, że klasyczny komputer domyślnie nie posiada sprzętu łączącego z siecią, więc potrzebny jest dedykowany adapter.
337 lat to nadal wynik dużo lepszy niż „kilka miliardów lat”, którym to wynikiem „pochwalić się” może Game Boy przerobiony na koparkę kryptowalut.