Crusader Kings 3 - jak wypowiedzieć wojnę
Powód do wojny, casus belli.
W Crusader Kings 3 można grać pokojowo, ale siłą rzeczy - z uwagi na okres historyczny - wojna jest ważnym elementem gry. Wszystko przez różnego rodzaju roszczenia władców do konkretnych obszarów.
W domyślnych warunkach, jeśli możemy wypowiedzieć wojnę, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na portret potencjalnego rywala i wybrać opcję Declare war (1). Nie bój się - to nie oznacza jeszcze wywołania wojny, a tylko otworzenie nowego okna po prawej stronie ekranu.
W nowym oknie możesz szczegółowo przyjrzeć się sytuacji i ponownie rozważyć wojnę. Przede wszystkim, zwróć uwagę na sojuszników (2). Jeśli rywal ma sojusz z potężnymi władcami, nie warto ryzykować. Co prawda sojusznicy mogą odmówić udziału w wojnie, ale tego nigdy nie przewidzisz.
Niżej możesz wybrać casus belli, a więc formalny powód wywołania wojny. Na naszym przykładzie to wojna o hrabstwo, County (3), choć to czysto teoretyczny powód (Sandomierzem nie damy rady w wojnie z Bizancjum), dostępny dla wielu władców niekatolickich, kiedy zaczynamy grę w IX wieku. Możemy wtedy wypowiadać wojnę nawet bez dziedzicznego prawa to jakiegoś regionu.
Zwróć też uwagę na porównanie sił (4). Tutaj gra podpowiada ci, czy ze swoimi armiami masz szansę w rywalizacji. Warto jednak zaznaczyć, że podpowiedź ta często nie bierze pod uwagę doświadczenia czempionów w armiach.
Wreszcie, w bardziej realistycznych okolicznościach, gdy rozwiniesz już królestwo albo zaczynasz w XI wieku, nie będziesz mógł czasem wypowiedzieć wojny, bo nie będzie ku temu podstawy. Wtedy możesz sfabrykować roszczenia (5) - zrobisz to klikając pierwszą ikonę w rogu okna kapłana w menu rady.
Fabrykowanie roszczeń trwa kilkanaście miesięcy, ale później masz dostępny casus belli odnośnie tytułu władcy danego terytorium w menu wojny.
Poprzednio: Crusader Kings 3 - jak zwiększyć ilość żołnierzy
Spis treści: Crusader Kings 3 - poradnik i najlepsze porady
Następnie: Crusader Kings 3 - wojna, jak walczyć i zdobyć wojsko