Skip to main content

CS:GO - nazwy na mapach

Bądź przygotowany, poznaj mapy.

Map w CS:GO nie brakuje. W zależności od trybu gry mamy do dyspozycji inne obszary. Plansze na podkładanie bomb mają cechę wspólną w postaci dwóch miejsc na ładunki. Większość graczy słyszała o legendarnej już mapie de_dust2 i popełnia pewien standardowy błąd - koncentruje się właśnie na niej. Jest to o tyle problematyczne, że w grach rankingowych nie ma 100% pewności, że właśnie na ten teren się trafi.

Dlatego przygodę z tą produkcją warto zacząć od grania na pustych serwerach lub z botami. Dzięki temu będziemy mieli wystarczająco dużo czasu, by się z nimi zapoznać.

Wbrew pozorom jest niezwykle istotne. Kluczem do sukcesu jest poznanie plansz zarówno od strony Terrorystów, jak i Antyterrorystów. Obie frakcje zaczynają w różnych miejscach, przez co mają odmienny dostęp do najważniejszych punktów. Znając ułożenie poszczególnych elementów będziemy wiedzieli, gdzie mogą czaić się przeciwnicy.

Poniżej oficjalna lista map z podziałem na tryby:

Rozbrajanie bomby (de_nazwamapy) Ratowanie zakładników (cs_nazwamapy) Wyścig zbrojeń Demolka
Aztec Assault Baggage Bank
Dust Italy Lake Lake
Dust 2 Militia Monastery Safehouse
Cache Office Safehouse Shortdust
Cobblestone Shoots Shorttrain
Inferno Stmarc St. Marc
Mirage Sugarcane
Nuke
Overpass
Train
Vertigo

Pogrubione zostały mapy z gier rankingowych, które są w tzw. Czynnej Służbie. Oznacza to, że te plansze są w aktualnej rotacji (czyt. są najpopularniejsze) i na nich gra się podczas turniejów. Nie zmienia to jednak faktu, że pozostałe również są dostępne podczas gier rankingowych

Oczywiście w Sieci znajdziecie więcej map, stworzonych przez użytkowników. Można ich używać wraz z modami na serwerach społeczności.

Wiedza o mapach ma znaczenie nie tylko taktyczne, dla całej drużyny. Sniper musi wiedzieć, które rejony zapewniają mu największą osłonę lub widoczność na pole walki. Inne role również korzystają z wiedzy o przestrzeni przed sobą. Znajomość map jest również istotna przy korzystaniu z granatów. Zazwyczaj można zaskoczyć przeciwnika, rzucając granatem dymnym nad budynkiem. Chcąc poznać podstawowe zagrania na popularnych etapach, polecam zapoznać się z Akademią Taktyczną Izaka. Do tego warto oglądać zmagania profesjonalnej sceny CS:GO - zawodowcy niejednokrotnie pokazują nietypowe wykorzystanie murków, czy innych elementów map.

Znajomość nazw na mapach jest niezwykle istotna

Spis treści: CS:GO - poradnik i najlepsze wskazówki

Następnie: CS:GO - rundy pistoletowe


Jak już sami poznaliśmy każdą planszę, dobrze byłoby, gdybyśmy potrafili się komunikować. W CS:GO bowiem społeczność ma własne nazwy dla poszczególnych odcinków każdego etapu. Dzięki temu, zamiast długich opisów, gdzie widzieliśmy przeciwnika, możemy posłużyć się krótkimi zwrotami. Warto przy tym pamiętać, że nasze rodzime nazwy różnią się od tych, używanych przez zagranicznych graczy. Do tego dochodzi kwestia braku oficjalnego standardu nazw. To, że większość używa danego nazewnictwa, nie oznacza, że dla każdego będzie zrozumiałe. Warto jednak poznać pewne charakterystyczne określenia, które zdecydowanie ułatwią komunikację. W tym celu polecam skorzystać ze zbioru nazw przygotowanego przez społeczność Steam.

Zobacz także