Skip to main content

Darksiders 3 - porady na start: leczenie, walka, eksploracja i handel

Jak rozwijać i leczyć Furię, efektywna walka, eksploracja obszarów i handel.

Darksiders 3 nie jest skomplikowane pod względem mechanik rozgrywki - podstawy poszczególnych aspektów zabawy łatwo opanować, lecz z niektórymi (np. nad systemem walki) trzeba się oswoić, aby w pełni czerpać maksymalne korzyści.

Kiedy w grze pojawi się nowy element, system wyświetla na środku ekranu podpowiedzi. Warto uważnie śledzić wskazówki, bowiem objaśniają również sterowanie, które, zwłaszcza na klawiaturze i myszy, jest dość złożone.

Rozpoczynając grę, masz do wyboru cztery poziomy trudności. Radzimy nie rozpoczynać rozgrywki od poziomu wyższego niż domyślny - łatwiej będzie ci przyzwyczaić się do zasad rządzących posługiwaniem się bronią. Jeśli po pewnym czasie stwierdzisz, że rozgrywka jest zbyt łatwa albo za trudna, zawsze możesz zmienić poziom trudności z poziomu menu opcji.

Rozwój postaci w pierwszych godzinach gry

Rozwój Furii odbywa się w menu postaci. Bohaterka posiada trzy atrybuty, jakie możemy rozwijać:

  • Zdrowie - odpowiada za ilość punktów życia Furii
  • Siła - określa ilość obrażeń zadanych bronią
  • Magiczne - określa obrażenia zadawane przez ataki związane z magią (Forma Spustoszenia, Gniewny Atak)

Gdy dotrzemy do pierwszego piedestału Vulgrima, możemy wykorzystać zgromadzone dusze, aby zakupić punkty atrybutów. Pamiętaj, że każdy kolejny taki punkt wymaga wydania większej liczby dusz niż poprzedni.

W początkowych fazach gry warto zainwestować najwięcej punktów w Zdrowie oraz Atak (z przewagą pierwszego atrybutu). Im dłuższy pasek życia, tym więcej ciosów jesteśmy w stanie przyjąć. Niektórzy wrogowie potrafią odebrać ponad połowę maksymalnej wartości punktów jednym ciosem.

W atrybut Magiczne zainwestuj dopiero w późniejszych etapach zabawy, gdy poczujesz realną przewagę nad wrogami. Większe obrażenia od specjalnych ataków nie są priorytetem, ponieważ częściej użyjesz broni bazujących na zwykłych obrażeniach.


Na czym się skupić podczas eksploracji?

Główne cele gry zawsze są ukazane na pasku lokalizacji u góry ekranu. Warto jednak czasami zignorować wskaźnik, bowiem można ominąć wiele miejsc, w których ukryte są cenne przedmioty jednorazowe i ulepszenia broni.

Badaj lokacje najdokładniej jak się da w danej chwili. Niektóre miejsca są zablokowane przez różne bariery, a dostęp do nich uzyskasz dopiero po nabyciu określonych umiejętności. Zyskując nowe formy Esencji, warto powrócić do już odwiedzonych miejscówek, by pozbierać przedmioty.

Wiele lokacji jest pełnych wrogów, dlatego jeśli nie czujesz się na siłach, by toczyć walki, warto rozważyć powrót do obszaru w późniejszym momencie gry.

Nie zapominaj o niszczeniu przedmiotów otoczenia takich jak meble, śmietniki, kontenery i kokony. W wielu z nich poukrywane są znajdźki.


Kiedy i jak się skutecznie leczyć?

W grze leczymy się za pomocą dwóch rodzajów przedmiotów. Pierwszym są Odłamki leczenia zaliczające się do przedmiotów jednorazowych. Odnawiają różną ilość punktów życia, w zależności od rodzaju. Jeśli użyjemy takiego Odłamku, musimy odczekać kilka chwil, nim wyleczymy się ponownie.

Drugim sposobem jest użycie Odpoczynku Nefilim. To specjalny artefakt leczący, który posiada określoną liczbę ładunków (zwiększającą się wraz z postępami w grze). W przeciwieństwie do Odłamków, możemy wykorzystać moc przedmiotu bez konieczności czekania na załadowanie.

W trakcie gry, ładunki można zregenerować pokonując przeciwników. Jeśli zginiemy z rąk wroga, po odrodzeniu Odpoczynek Nefilim posiada maksymalną liczbę ładunków.

Pamiętaj, by leczyć się regularnie. Nigdy nie czekaj, aż pasek zdrowia Furii będzie na wykończeniu. Jeśli tylko zostanie zredukowany do połowy, od razu przystąp do regeneracji, by zminimalizować ryzyko przegranej.

Proces leczenia trwa około dwóch sekund, zaś wrogowie nie czekają, aż dobiegnie końca. Jeśli musisz odnowić Zdrowie, postaraj się najpierw oddalić od przeciwnika. Regeneracja nie powiedzie się, gdy podczas użycia przedmiotu otrzymasz obrażenia.

Jeśli pozbyłeś się już wszystkich metod leczenia i masz naładowany pasek Formy Spustoszenia, koniecznie skorzystaj z demonicznego wcielenia Furii. Zyskasz znaczną redukcję obrażeń i odnowisz dużą ilość Zdrowia.


Co kupować u Vulgrima?

Demona Vulgrima znajdziesz przy każdym piedestale. Sprzedawca posiada w ofercie przedmioty jednorazowe, ulepszenia broni i składniki do umacniania broni. Pamiętaj, że im więcej sztuk danego towaru kupisz, tym wyższy koszt w duszach poniesiesz.

Handlarz dysponuje nielimitowaną liczbą przedmiotów leczących i to powinien być główny obiekt twojej inwestycji. Zachęcamy jednak, by więcej eksplorować, niż kupować - zaoszczędzone dusze przydadzą się do wymiany na punkty atrybutów, a prawie cały asortyment Vulgrima można znaleźć podczas zwiedzania obszarów.


Jak szybko zarabiać dusze?

Dusze w Darksiders 3 pełnią rolę waluty, którą wymienisz u demona na przedmioty i punkty atrybutów. Można je pozyskać na kilka sposobów:

  • Pokonując przeciwników - każdy wróg pozostawia po sobie określoną liczbę dusz
  • Zużywając Kryształy - rozsiane po mapie specjalne przedmioty zawierające od kilkudziesięciu do kilku tysięcy dusz
  • Rozbijając zagubione Mary - błękitne obłoki z uwięzionymi duszami

Za każdym razem, gdy poniesiesz śmierć z ręki wrogów, tracisz wszystkie dusze. Możesz odzyskać straty powracając na miejsce zgonu - wystarczy rozbić zagubione Mary, które powstały po śmierci. Wrogowie w tym czasie odradzają się na pierwotnych pozycjach.

Oznacza to, że możesz pokonać oponentów ponownie i zgarnąć pulę dusz powstałą po likwidacji przeciwników. Jest to żmudny sposób na zarobek, ale zdarzy się, że będzie konieczny.


Jak skutecznie walczyć?

Efektywne prowadzenie walki to klucz do sukcesu w Darksiders 3. Bez dobrego opanowania ciosów podstawowych i sprawnego łączenia kombinacji, czeka cię szybka przegrana.

Najważniejsze jest opanowanie doskonałych uników. Każdy wróg atakuje w innym tempie i trzeba odpowiedniego wyczucia, by zastosować skuteczny zwód. Jeśli wykonasz perfekcyjny unik, gra zasygnalizuje to spowolnieniem czasu - wtedy przez krótką chwilę masz szansę wykonać kontratak.

Kontrataki różnią się od formy Esencji, jaką przybrała Furia i rodzajem aktywnej broni alternatywnej. W większości walk przydają się Łańcuchy Pogardy - wybuchowy kontratak podpala wrogów i zadaje spore obrażenia.

Staraj się zawsze być blisko wroga, ale nie biegaj przeciwnikowi pod nogami, by nie stać się łatwym celem. Domyślna broń - Kolce Pogardy - ma średni zasięg, więc nie musisz się nadto zbliżać do oponenta, by zadać mu rany. Z odległości kilku kroków od wroga znacznie łatwiej wykonać unik.

Bądź w ciągłym ruchu. Jeśli Furia stoi nieruchomo, staje się bardzo łatwym celem do trafienia. Przeciwnicy potrafią atakować w grupach, a po otrzymaniu obrażeń, postać może stracić równowagę i zostać zasypana gradem ciosów.


Zobacz także