Skip to main content

Dead Island 2 - ulepszanie broni: modyfikatory i atuty

Oraz dostosowanie poziomu.

Ulepszanie broni to integralna część Dead Island 2. Choć w teorii nic nie stoi na przeszkodzie, by używać tylko znalezionego oręża, dodanie różnych modyfikatorów i atutów to łatwa droga do zwiększenia potęgi danego modelu. Na tej stronie dowiesz się też, czym jest dopasowanie poziomu i czy warto wydawać na nie pieniądze.


Na tej stronie:


Warsztat i schematy ulepszeń

Ulepszenia i modyfikacji broni możesz dokonywać tylko w specjalnie przeznaczonych do tego miejscach, czyli warsztatach. Są one oznaczone na mapie białą ikoną narzędzi (1). Warsztaty znajdują się nie tylko w „bazach wypadowych” danych dzielnic, ale też w różnych innych miejscach.

Istnieją dwa główne sposoby ulepszania broni:

  • Instalowanie Modyfikatorów i Atutów - potrzebujesz do tego niewielkiej sumy pieniędzy, surowców, a także schematów, które znajdujesz w różnych miejscach na mapie (dość często przy różnych warsztatach)
  • Dostosowanie poziomu - zwiększenie mocy danej broni, które dostosowuje ją do aktualnego poziomu postaci. Kosztuje to sporo pieniędzy

Schematy do instalowania Modyfikatorów i Atutów mają różny stopień rzadkości, np. Niepospolite, Rzadkie itp. Im rzadszy schemat, tym potężniejszy.

Obie metody ulepszania broni szczegółowo opisujemy poniżej.


Modyfikatory, atuty i dostosowanie poziomu

Gdy wszedłeś już w interakcję z warsztatem, zobaczysz spis wszystkich posiadanych przez ciebie broni, a także ich stan. Wskaż broń, którą chcesz ulepszyć, a nastepnie wybierz opcję Ulepszenia (2).

Na nastepnym ekranie zobaczysz puste miejsca na Modyfikator i Atuty (3), a także Stały atut. Stały atut to cecha na stałe przypisana do broni, natomiast Modyfikatory i Atuty możesz swobodnie instalować lub zamieniać. Wejdź w slot, by zobaczyć Modyfikatory lub Atuty, które możesz stworzyć.

Czym różnią się Modyfikatory i Atuty?

  • Modyfikatory - ulepszenia, które pozwalają nakładać twojej broni różne efekty, np. podpalenie, porażenie, oszołomienie itp.
  • Atuty - wpływają na różne atrybuty broni, np. obrażenia, siłę lub trwałość. Początkowe Atuty nakłada jednak na broń nie tylko pozytywne cechy, ale i negatywne, więc nie opłaca się ich instalować. Radzimy skupić się na Atutach, które mają wyłącznie pozytywne cechy

Wpływ na siłę (4) i koszt wytworzenia (5) danego Modyfikatora lub Atutu widzisz po prawej stronie. Przy uważnym rozglądaniu się za surowcami powinieneś by w stanie regularnie tworzyć ulepszenia do ulubionych broni.

Zwróć też uwagę na oznaczenie (6) w dolnej cześci ekranu. Broń może mieć jeden Modyfikator - co ma sens, bo nie może być np. jednocześnie podpalająca i porażająca - ale za to kilka Atutów (im rzadsza broń, tym więcej). Trzecia ikona z kłódką to wspomniany już Stały atut.

WSKAZÓWKA: Modyfikatory i Atuty nie są instalowane na stałe - możesz je swobodnie zamieniać.

Jeśli chodzi o dopasowanie poziomu (7), to również wykonujemy je w menu warsztatu. Zanim to jednak zrobisz, zwróć uwagę na cenę dostosowania (8), która może sięgać bardzo dużych sum.

Czy warto dopasowywać poziom broni?

  • Jeżeli różnica między siłą broni a twoim poziomem jest niewielka (a więc cena także), to można się o to pokusić, jednak z naszego doświadczenia wynika, że lepiej zaoszczędzić pieniądze
  • W Dead Island 2 znajdujesz mnóstwo broni, a nowe modele mają dopasowany poziom do twojej postaci, więc zamiast inwestować w stary model, lepiej zamienić go na nowy

Atuty autofagii, fragmenty zombie

Nieco bliżej końca gry, w zadaniu głównym Pogromca olbrzymów odblokujesz najpotężniejszą metodę modyfikacji broni. To Atuty Autofagii, które wykonujemy z zebranych fragmentów zombie. Jak to działa?

  • Do ich wykonania potrzebujesz Schematów Autofagicznych. Zdobywasz je w tradycyjny sposób - eksplorując świat i wykonując zadania
  • Atuty Autofagii wytwarza się z fragmentów zombie. Fragmenty te uzyskujemy, okaleczając zombie poprzez odcinanie im kończyn
  • Fragmenty zombie przybierają formę żółtych woreczków (9) na ziemi. Poznasz je też po specyficznych nazwach: przerośnięta kość ramienia, zakażone mięso, rozdęta śledziona, toksyczny woreczek żółciowy itp.

Atuty Autofagii instaluje się na broni w ten sam sposób, co zwykłe. Poznasz je jednak po nietypowych kolorach ikon, np. różowym czy zielonym (a nie niebieskim, jak tradycyjne schematy). Atuty Autofagii wymagają do wytworzenia właśnie fragmentów zombie (10), a im rzadszy atut, tym trudniej zdobyć dane fragmenty.

Potężne zombie upuszczają rzadkie fragmenty zombie. Często też nazwa sugeruje, u kogo szukać danej cześci - przykładowo „naładowany elektrycznie mózg” z pewnością znajdziemy u zombie elektrycznego.

Atuty Autofagii mają różne „moce”, ale z pewnością są to najpotężniejsze Atuty w grze. Oto kilka przykładów:

  • Zabicie zombie ciosem w głowę powoduje potężną eksplozję
  • Trafienie krytyczne daje szansę wywołania eksplozji w chwili zetknięcia z ziemią
  • Powalenie zombie powoduje potężną eksplozję w chwili zetknięcia z ziemią
  • Okaleczenie zombie wytwarza kałużę płonącego paliwa pod jego stopami

Następnie: Dead Island 2 - naprawianie broni

Spis treści: Dead Island 2 - Poradnik, Solucja

Poprzednio: Dead Island 2 - Autofagia: jak działa, karty, stopnie

Zobacz także