Detektyw (HBO), sezon 4 - wszystkie nawiązania do 1. sezonu
Easter eggi i mrugnięcia okiem do widza w „Krainie Nocy”.
Wszystkie sezony serialu „Detektyw” rozgrywają się w tym samym świecie. Choć każdy opowiada zupełnie inną historię, to znajdziemy w nich nieco nawiązań i mrugnięć okiem do uważnych widzów. W 4. sezonie jest ich całkiem sporo. W tym miejscu zebraliśmy wszystkie odniesienia do 1. sezonu obecne w „Krainie Nocy”.
UWAGA NA SPOILERY: Jak wskazuje tytuł strony, zamieszczamy tutaj informacje o fabularnych szczegółach serialu. Jeśli nie chcesz ich poznać, opuść stronę lub wróć tu w przyszłości. Możesz też przejść do działu filmy i seriale lub na stronę główną serwisu i przeczytać codzienną dawkę informacji ze świata gier, seriali i filmów.
Motyw spirali
W pierwszym sezonie spirale były symbolem, zostawianym na ciałach znajdowanych przez Marty'ego i Rusta ofiar, odnoszącym się do kultu Króla w Żółci i pedofilskiej szajki Tuttle'ów. W sezonie czwartym spirale możemy dostrzec niemal na każdym kroku - jako tatuaż na ciele zabitej Annie Kowtok, namalowane na czole zmarłych naukowców czy pozostawione jako ostrzeżenie przed kruchym lodem. W kształt spirali ułożony jest również szkielet morskiego stworzenia, widoczny w lodowej jaskini pod bazą Tsalal.
Ojciec Rusta Cohle'a
Zjawa byłego partnera Rose, pojawiająca się w pierwszym i drugim odcinku „Krainy Nocy” to Travis Cohle. Był on ojcem jednego z głównych bohaterów pierwszego sezonu, Rusta Cohle'a. W pierwszym sezonie dowiedzieliśmy się, że Rust przez pewien czas mieszkał na Alasce, a także, że jego ojciec już nie żyje.
Tuttle'owie finansują Tsalal
Podczas śledztwa w sprawie śmierci naukowców Peter Prior odkrywa, że badania w Tsalal sposnoruje firma Tuttle United, będąca również udziałowcem w kopalni Silver Sky. Nazwisko Tuttle powinno być doskonale znajome fanom 1. sezonu. Tuttle'owie byli członkami szajki pedofilskiej i kultu Króla w Żółci. Morderca z 1. sezonu, Error Childress, był za to ich dalekim krewnym. Powiązanie z tą rodziną okazuje się jednak nie mieć większego znaczenia dla wyników śledztwa i zakończenia 4. sezonu.
Rozmowa policjantek w aucie
Scena z trzeciego odcinka, w której to uduchowiony światopogląd Evangeline Navarro zderza się z twardym racjonalizmem Liz Danvers łudząco przypomina pamiętną scenę rozmowy w aucie głównych bohaterów 1. sezonu. Rust opowiadał wówczas Marty'emu o swojej nihilistycznej filozofii, co ten skwitował słowami „kiedy będziesz w moim w domu, nie wspominaj o żadnej z tych bzdur, które właśnie mi opowiedziałeś”. Różnice charakterów Navarro i Danvers mogą kojarzyć się z tym, jak bardzo różnili się od siebie Rust i Marty.
Czas jest jak spłaszczone koło
„Czas jest jak spłaszczone koło. Wszystko, co zrobiliśmy lub zrobimy, będziemy robić wciąż i wciąż na nowo, na zawsze” - to jeden z najbardziej kultowych cytatów wypowiedzianych przez Rusta Cohle'a w pierwszym sezonie. Słowa „czas jest płaskim okręgiem” padają również z ust Raymonda Clarka w ostatnim odcinku czwartego sezonu. Podobnie jak Rust, wyznaje on zaczerpniętą z filozofii Nietzschego koncepcję wiecznego powrotu.