Skip to main content

Diablo 4 - zaklinanie i naznaczanie przedmiotów, okultysta

Wykorzystaj aspekty i pieczęcie do zmiany cech przedmiotu.

Diablo 4 pozwala zaklinać i naznaczać przedmioty, aby uczynić je skuteczniejszymi. Usługi takie świadczy okultysta, a temat wiąże się też z pojęciami Afiksów i Aspektów.


Na tej stronie:


Jak działa zaklinanie i naznaczanie

Oprócz ulepszania przedmiotów w Diablo 4, możesz też poddać je zaklinaniu i naznaczaniu. To procesy, które zwiększają ich skuteczność i nadają im cechy - czasami dokładnie takie, jakich potrzebujesz, co przydaje się w np. w tworzeniu precyzyjnych buildów.

Cechy przedmiotów w grze określa się mianami Afiksów i Aspektów. Zarówno jedne jak i drugie widzisz w okienku opisu przedmiotu. Afiksy (1) zamieniasz poprzez zaklinanie, a Aspekty (2) poprzez naznaczanie.

  • Każdy przedmiot ma Afiksy, ale nie każdy ma Aspekty
  • Aspekty mają tylko przedmioty legendarne i unikalne

Naznaczanie ma na celu wprowadzenie aspektu do przedmiotu, a więc nadania mu unikalnej cechy poprawiającej działanie zdolności lub generowanie zasobów czy bariery. Zaklinanie zaś jedynie zmienia wybrany afiks elementu na inny, losowy. W ten sposób pozbędziesz się cechy, z której nie korzystasz.

Zaklinanie i naznaczanie to czynności, które może wykonać tylko Okultysta - sami nie możemy ich wykonać. Znajdziesz ich w większych miastach - patrz na kolejną sekcję poniżej. Podstawowym materiałem, który używany jest przy obu czynnościach, jest Zasnuty kryształ.


Gdzie znaleźć Okultystę

Okultyści przebywają jedynie w dużych miastach, takich jak Kiowosad w Strzaskanych Szczytach. Znajdziesz ich za pomocą mapy, oznaczeni są ikoną odwróconego trójkąta.

Będziesz jednak mógł korzystać z ich usług dopiero, gdy przekroczysz poziom 25. Wtedy aktywowane zostanie krótkie zadanie instruktażowe (biały znacznik).


Naznaczanie i Aspekty

Naznaczania dokonuje się za pomocą Aspektów. Są co najmniej dwa sposoby na zdobycie Aspektów w Diablo 4:

  • wydobycie Aspektu z przedmiotu legendarnego (szczegóły u dołu strony)
  • kończenie podziemi na mapie. Wskazując podziemie, widzisz, jaki Aspekt dostaniesz za ich ukończenie. Zdobyte w ten sposób Aspekty trafiają do tzw. Kodeksu Potęgi

By naznaczyć przedmiot, umieść go w górnym polu (3) . Następnie wybierz aspekt z listy Kodeksu Potęgi (4) lub z ekwipunku (5) . Gdy potwierdzisz zlecenie, przedmiot trafi do twojego wyposażenia.

Wydobywanie aspektu

Wydobywanie aspektu pozwala wyciągnąć go z przedmiotu legendarnego i umieścić w ekwipunku. By wydobyć aspekt z przełącz się na drugą zakładkę (6) u Okultysty i w górnym polu (7) umieść element. Koszt wydobycia to ponad 10 000 sztuk złota. Tak otrzymanym aspektem będzie zmógł naznaczyć inny element wyposażenia - lista zgodności aspektu (8) z typem wyposażenia jest widoczna, gdy najedziesz kursorem na przedmiot.

Po tym procesie broń lub pancerz zostaje zniszczony. Nie wyciągniesz aspektu z naznaczonego obiektu. Jeśli nadasz aspekt przedmiotowi magicznemu, zmieni on klasę na legendarną, ale nadal będzie posiadał tylko trzy afiksy.


Zaklinanie i Afiksy

Zaklinanie to proces zmiany afiksu przedmiotu na inny, losowy. By zakląć przedmiot, wybierz ostatnią zakładkę (9) z menu u Okultysty, następnie wybierz afiks (10), który chcesz zamienić i potwierdź przyciskiem na dole okna.

Proces zaklinania jest dość kosztowny, bowiem wymaga Czarciróży, którą zdobędziesz jedynie w trakcie niektórych wydarzeń świata na wyższym poziomie (Koszmar), jak Piekielny Przypływ.

Z pomocą zaklinania jesteś w stanie precyzyjnie dostosować element wyposażenia pod swój styl rozgrywki. Oczywiście sama liczba nie zostanie przeniesiona: nie zamienisz 15% obrażeń przeciw nieumarłym na 15% szansy na cios krytyczny. Nowa cecha ustalana jest losowo. Nie będziesz w stanie nadać afiksów, których dany typ przedmiotu mieć nie może - na przykład nie nadasz odporności na zimno twojej broni.

Następnie: Diablo 4 - Strzaskane Szczyty: Ołtarze Lilit, mapa

Spis treści: Diablo 4 - Poradnik, Solucja

Poprzednio: Diablo 4 - rozbieranie przedmiotów, materiały craftingowe

Zobacz także