Diuna, cz. 2 - Paul Atryda: kim jest, najważniejsze informacje, ciekawostki
Poznaj lepiej postać Paula Muad'Diba Usula.
Kto obejrzał film „Diuna: Część druga”, ten wie, że Paul Atryda to dość niejednoznaczny protagonista - zarówno w oczach widzów, jak i filmowych postaci drugoplanowych. Nosi też wiele przydomków, które nadano mu nie bez powodu. W tym miejscu wyjaśniamy, kim jest Paul Muad'Dib Usul, główny bohater filmu „Diuna: Część druga”.
UWAGA NA SPOILERY: Jak wskazuje tytuł strony, zamieszczamy tutaj informacje o fabularnych szczegółach filmu. Jeśli nie chcesz ich poznać, opuść stronę lub wróć tu w przyszłości. Możesz też przejść do działu filmy i seriale lub na stronę główną serwisu i przeczytać codzienną dawkę informacji ze świata gier, seriali i filmów.
Pochodzenie Paula
Paul należy do szlachetnego rodu Atrydów, których rodzimą planetą jest wodnisty i deszczowy Kaladan. Jest synem księcia Leto I Atrydy i lady Jessiki - konkubiny księcia, należącej do zakonu Bene Gesserit. Jessika zaś okazuje się być córką barona Vladmira Harkonnena, a więc Paul nosi w sobie również geny tego słynącego z bezwzględności rodu.
Rodowód lady Jessiki i jej związek z Leto I to część trwającego od wielu pokoleń procesu genetycznej selekcji, skrzętnie zaplanowanego przez Bene Gesserit. Jego ostatecznym efektem miały być narodziny Kwistatz Haderacha - mężczyzny, który byłby w stanie posługiwać się mocami Bene Gesserit, a później posiąść pełną wiedzę o przeszłości i przyszłości ludzkości. Jednocześnie byłby on posłuszny wobec zakonu, pomagając mu w zyskaniu dużo większej niż dotychczas władzy i potęgi.
Według planu Bene Gesserit, zadaniem Jessiki było urodzenie córki, która to miałaby zostać w przyszłości matką Kwisatz Haderacha. Zakochana w marzącym o męskim potomku Leto Jessika nie posłuchała jednak swoich przełożonych i zdecydowała się świadomie urodzić księciu syna. I choć ona sama wierzy, że Paul jest wyczekiwanym Kwisatz Haderachem, to członkinie zakonu uważają, że pokrzyżowała ona ich plany.
Zdolności Paula
Paul wychowywał się w pałacu i od dziecka szkolony był przez wybitnych nauczycieli w różnych dziedzinach, a nauka przychodziła mu płynnie i bezproblemowo. Duncan Idaho i Gurney Halleck wyszkolili go w walce i szermierce, a mentat Thufir Hawat uczył go, jak rozwinąć potencjał umysłu. Matka za to potajemnie szkoliła go w metodach kontroli umysłu, stosowanych przez Bene Gesserit.
Proces eugeniczny Bene Gesserit odcisnął na chłopcu piętno. Towarzyszyły mu mętne wizje przyszłości, a także zaczął wykazywać umiejętności przeznaczone dotychczas wyłącznie dla kobiet z zakonu. Jako pierwszy w historii mężczyzna przeżył próbę gom dżabbar, której poddała go Wielebna Matka Bene Gesserit, Gaius Helen Mohiam.
Po przybyciu na Arrakis i ucieczce na pustynię szybko nauczył się, jak przetrwać w tym niegościnnym środowisku. Udało mu się opanować sztukę ujeżdżania czerwi, dotychczas zarezerwowaną wyłącznie dla Fremenów. Dzięki temu, a także wrodzonej charyzmie i zdolności zjednywania sobie ludzi, był w stanie zyskać sympatię i uznanie rodowitych mieszkańców Arrakis.
Pełnię swoich możliwości Paul zyskał po wypiciu wody życia - stężonej esencji melanżu, którą piły Bene Gesserit, aby zyskać dostęp do wspomnień swych przodkiń i stać się tym samym wielebnymi matkami. Zabójczy dla innych mężczyzn płyn sprawił, że Muad'Dib zyskał moc Kwisatz Haderacha - był w stanie widzieć przeszłość i przyszłość ludzkości.
Przydomki Paula
Na przestrzeni całej „Diuny” Paul określany jest różnymi przydomkami. Poniżej wyjaśniamy ich pochodzenie i znaczenie.
- Muad'Dib - ten przydomek Paul nadał sobie sam, przebywając wśród Fremenów. Oznacza on skoczka pustynnego - zwierzę niepochodzące z Arrakis, które doskonale odnalazło się w trudnych, pustynnych warunkach planety. To również nazwa gwiazdozbioru, którą można przetłumaczył jako „Ten, który wskazuje drogę”.
- Usul - to sekretne imię, nadane przez fremenów z siczy Tabr. Można przetłumaczyć je jako „podstawa kolumny”.
- Lisan al Gaib - w języku fremeńskim miano to oznacza „Głos spoza świata”. Powstało poprzez zaszczepienie przez Bene Gesserit wiary, że na Arrakis przybędzie mesjasz, który wybawi Fremenów spod jarzma okupanta.
- Mahdi - to kolejne fremeńskie określenie mesjasza, które można przetłumaczyć jako „Ten, który powiedzie nas do raju”.
- Kwisatz Haderach - miano wyczekiwanego przez Bene Gesserit nadczłowieka można przetłumaczyć jako „skrócenie drogi”. I choć same Bene Gesserit nie chciały określać Paula tym mianem, to po wypiciu wody życia zyskał on zdolności pisane Kwisatz Haderachowi.
Czy Muad'Dib jest postacią pozytywną
Choć w pierwszej części „Diuny” historia Paula przypomina drogę wielu innych, jednoznacznie pozytywnych bohaterów, to z czasem widzimy, jak skręca on w stronę zostania tyranem i fałszywym mesjaszem, co ma zostać rozwinięte w części trzeciej. Wiele o tej postaci mówią wypowiedzi zarówno twórcy książkowego pierwowzoru, Franka Herberta, jak i reżysera filmowej „Diuny”, Denisa Villeneuve'a.
W rozmowie z serwisem Screen Rant reżyser wyznał:
- Kiedy Frank Herbert napisał książkę i gdy się ukazała, był rozczarowany tym, jak ludzie postrzegali Paula Atrydę. Miał wówczas wrażenie, że ludzie widzą w Paulu bohatera, a w jego oczach był on antybohaterem, mroczną postacią. Książka miała być przestrogą przed figurą mesjanistyczną. Aby to poprawić i upewnić się, że ludzie zrozumieją jego intencje, napisał „Mesjasza Diuny”. Miałem to szczęście, że przeczytałem „Mesjasza”, więc mogłem stworzyć scenariusz 2. części „Diuny”, mając na uwadze to, co wydarzy się dalej. Dlatego właśnie postać Chani w mojej adaptacji różni się nieco od tej w książce, co pomogło mi przenieść na ekran pierwotny zamysł Herberta.
Zobacz także: