Skip to main content

Dyplomatka - zakończenie, co się wydarzyło

Omawiamy najważniejsze wątki serialu.

„Dyplomatka” to dramat polityczny od Netflixa. Keri Russel w roli Kate Wyler musi zapobiec kryzysowi dyplomatycznemu na skalę międzynarodową, przez co zostaje amerykańską ambasadorką w Wielkiej Brytanii. W tym artykule opisujemy najważniejsze wątki serialu i wyjawiamy jego zakończenie.
  • UWAGA NA SPOILERY: Jak wskazuje tytuł strony, zdradzamy tu fabułę i zakończenie serialu Dyplomatka. Jeśli znalazłeś się tu przez przypadek, przejdź na stronę główną serwisu i znajdź coś fajnego do czytania.

Na tej stronie:


Przylot ambasadorki do Wielkiej Brytanii

Kate Wyler to dyplomatka z wieloletnim stażem. Ma wylecieć do Kabulu, stolicy Afganistanu, gdyż mocno związana jest z pomocą na Bliskim Wschodzie. Wbrew pierwotnym założeniom, zostaje wysłana do Londynu. Stany Zjednoczone postanawiają działać, gdy ktoś przeprowadza atak na brytyjski lotniskowiec.

Po przyjeździe do stolicy Wielkiej Brytanii, Kate dowiaduje się szczegółów o tragedii i powiększającej się liście ofiar. Za atak od razu zostają obwinieni Irańczycy, lecz Wyler stara się zachować zimną krew. Kobieta chce dowieść prawdy i od początku nie wierzy w winę Iranu.

Wraz z Kate do Londynu przylatuje jej mąż, Hal. Jest on również dyplomatą, choć często jego działania nie są po myśli władz. Mężczyzna lubi być w centrum uwagi, więc musi pogodzić się z tym, że to jego żona będzie ambasadorką, a nie on. Małżonkowie od jakiegoś czasu nie mogą się ze sobą porozumieć i często dochodzi między nimi do drobnych spięć.

Kate chce od razu działać, gdyż jest kobietą czynu. Nie za bardzo jest ona zainteresowana formalnościami, które jako polityk musi dopełnić. Pomóc jej ma Stuart Hayford, który jest zastępcą szefa misji w Ambasadzie USA w Londynie. Do uzyskania informacji na temat zamachu zaangażowana zostaje szefowa CIA w Londynie, Eidra Graham, która z początku jest nieprzychylna nowej ambasadorce, lecz później się do niej przekonuje.


Działania Kate jako ambasadorki

Szefowa sztabu Prezydenta USA wyjawia Stuartowi, że Kate rozpatrywana jest jako najpoważniejsza kandydatka na stanowisko wiceprezydenta. Mężczyzna ma kontrolować jej pracę i ją raportować. Stuart dowiaduje się jednak, że Kate i Hal mają zamiar się rozwieść, co stanowczo przekreśli jej kandydaturę na to stanowisko.

Kate jeszcze nie wie, że prezydent chce ją mianować wiceprezydentem

Wyler prawie traci pracę po tym jak nie popiera Sekretarza Stanu USA, Ganona, który stanowczo naciska na działania wobec Iranu. Kobieta jest cały czas przekonana, że Irańczycy nie mieli z zamachem nic wspólnego. Aby zachować posadę, pozuje do Vouge’a, jako pierwsza kobieta-ambasador w Londynie. W czasie sesji ktoś porywa Hala.

Okazuje się, że za porwaniem stoi wiceminister spraw zagranicznych Iranu, Rasoul Shahin, który już wcześniej dopuścił się uprowadzenia Hala. Zapewnia on, że to nie Iran stoi za zamachem, dając na dowód wstrzymanie akcji zamordowania amerykańskiego generała, gdyż mogłoby to zostać powiązane z brytyjskim lotniskowcem.

Kate oznajmia najbliższym współpracownikom, że jest już pewna - Iran nie brał udziału w zamachu. Udaje się ona na pogrzeb poległych w ataku. To właśnie tam premier, Nicol Trowbridge, obiecuje wdowie po żołnierzu, że jeśli to Iran jest winien śmierci Brytyjczyków, srogo tego pożałuje. Kolejnego dnia ktoś atakuje rodzinę muzułmanów przed meczetem.

Brytyjski premier działa w bardzo impulsywny sposób

Do stolicy Wielkiej Brytanii ma przybyć Prezydent Stanów Zjednoczonych, by złożyć kondolencje. Kate uważa, że nie jest to dobre posunięcie, szczególnie po ostatnich słowach premiera. Może to zostać odebrane przez opinię publiczną jako zgodzenie się co do słów Trowbridge’a. Na dodatek dowiaduje się, że Hal dzwonił do Rzymu, by skontaktować się z wiceministrem w Teheranie.

Kate ujawnia prezydentowi, że kontakt z Halem nawiązał ważny, irański polityk i z pewnością to nie Iran stoi za zamachem. Ambasadorka nie chce, by Stany Zjednoczone kolejny raz wikłały się w wojnę. Prezydent postanawia wysłać misję ratunkową do lotniskowca, co może rozwścieczyć Iran. Po rozmowie z Kate zmienia jednak zdanie.

Wyler dowiaduje się od męża, że jest kandydatką na wiceprezydenta USA, co bardzo ją szokuje. W trakcie rozmowy z Prezydentem odmawia przejęcia stanowiska, lecz on odrzuca tę odmowę. On oraz szefowa sztabu uważają, że kobieta jest najbardziej odpowiednią osobą na to stanowisko.


Kolejne sprawy w Londynie

Podczas imprezy dla amerykańskich biznesmenów, w której uczestniczą również Kate i Hal, pojawia się premier. Wściekły opowiada o odmowie pomocy ze strony Amerykanów, których obchodzą wyłącznie własne interesy. Stuart wraz z Eidrą i Kate wymyślają plan, by poprzez Turcję dowiedzieć się prawdy o zamachu od irańskiego wywiadu.

Kate na wszelkie sposoby stara się udowodnić niewinność Iranu

Udaje im się osiągnąć to, co chcieli. Media donoszą, że brytyjski Minister Spraw Zagranicznych, Austin Dennison, wezwał do siebie irańskiego ambasadora w Londynie. Podczas spotkania tej dwójki pojawia się także Kate, której tak naprawdę nie powinno tam być.

Ambasador Iranu wyjawia, że zamach zorganizował Roman Lenkov, co stanowi dowód, że to Rosjanie stoją za zamachem. Niestety, ambasador dostaje ataku serca i umiera na oczach Dennisona i Wyler. Domyślają się oni, że ktoś pomógł mu w odejściu z tego świata. Jak się okazuje, badania toksykologiczne nie wykazały w jego organizmie trucizny.

Hal, po wspólnie spędzonej nocy z Kate, obiecuje żonie, że będzie lepszym partnerem i zapewni jej pełne wsparcie w trakcie trudnych sytuacji. Hal lubi być w centrum uwagi, więc ta deklaracja jest dla niego niezwykle trudna. Chce jednak walczyć o małżeństwo, które przez dłuższy czas chyliło się ku upadkowi. Problem jest jednak Dennison, który zbliża się do Kate.

Relacja Kate z Brytyjskim Ministrem Spraw Zagranicznych zacieśnia się

Na spotkaniu Ministra Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii z sekretarzem stanu USA pojawia się premier Trowbridge. Mężczyzna bardzo naciska na to, by ukarać Rosjan za ich działania, pociągnąć do odpowiedzialności za zamordowanie ponad 40 Brytyjskich żołnierzy. Kate chce przygotować premierowi listę rosyjskich celów, które mógłby zbombardować, lecz miał być to wyłącznie blef. Okazuje się jednak, że premier chce to zrobić.

Udaje się jednak namówić Trowbridge’a, aby dokonać destabilizacji rosyjskich finansów. Jak się jednak okazuje, wystarczyła jedna noc, by premier zmienił zdanie i kolejny raz wrócił do chęci zbombardowania rosyjskich wojsk. Kate podejrzewa, że ktoś pomaga premierowi w opracowywaniu strategii. Okazuje się, że korzysta on z rad Meg Rollin, która już wcześniej dbała o jego kampanię.

Siostra Dennisona postanawia zawieźć Kate do Meg. Minister Spraw Zagranicznych nie ma z kobietą dobrych relacji, gdyż w przeszłości wielokrotnie go oczerniała. Kate dowiaduje się, że po Brexicie Szkocja i Irlandia Północna chcą same dołączyć do Unii Europejskiej. To doprowadzi do referendum, które Trowbridge najpewniej przegra, co zadziałała na jego niekorzyść.

Premier nie chce tracić władzy

Okazuje się, że Ganon ma plan kandydować na stanowisko Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Chce wymusić rozpętanie wojny, aby w łatwy sposób pokonać obecnie panującego prezydenta. Jak się jednak okazuje, CIA nie otrzymało informacji, kto sfinansował akcję Lenkova, więc nie jest pewnym, że za wszystkim stoją Rosjanie.


Zakończenie serialu

Dochodzi do spotkania rosyjskiego ambasadora, Olega Balakina, z Kate. Okazuje się, że Rosjanie chcą współpracować i wystawiają Brytyjczykom Lenkova. Mężczyzna pojawi się we Francji, aby odwiedzić swoją partnerkę i dziecko. To dezorientuje amerykańską ambasadorkę, gdyż okazuje się, że Rosjanie wcale nie działają przeciwko Wielkiej Brytanii.

Kate spotyka swoją starą przyjaciółkę, która opowiada jej o trudnej sytuacji jaka panuje w Kabulu. Obecna ambasadorka w Londynie żałuje, że nie mogła podjąć się pracy właśnie w Afganistanie. Afgańskie kobiety zostały zmuszone do pozostania w domu, a niektóre zostały pobite i zamknięte w więzieniach.

Kate jest załamana sytuacją w Kabulu

Stuart i Eidra postanawiają ujawnić swój związek. Ich sielanka nie trwa jednak długo, gdyż okazuje się, że Stuart chce pojechać z Kate do Waszyngtonu, gdy ta obejmie posadę wiceprezydenta. Eidra dla Stuarta zrezygnowała z wyjazdu do Kairu, więc wścieka się na partnera i postanawia zakończyć ich związek.

Kate oraz Austin Dennison udają się do Paryża. To właśnie tam ma dojść do pojmania Lenkova. Na bankiecie Wyler dowiaduje się od urzędniczki, że Rosjanin ma zostać nie zatrzymany a zabity. To rozwiązuje sprawę, gdyż zleceniodawcą miał być premier Wielkiej Brytanii. Kate zrozumiała, że to właśnie Trowbridge zlecił zamach i odpowiedzialny jest za śmierć wielu żołnierzy. W innym przypadku wolałby zatrzymać winowajcę niż go zabijać.

Hal, w zastępstwie swojej żony, wygłasza bardzo porywającą przemowę na temat działania dyplomacji. Okazuje się, że mężczyzna umawia się na spotkanie z posłem partii konserwatywnej, Merrittem Groovem. Stuart usiłuje odwołać to spotkanie, namawiając Hala na rezygnację z niego, gdyż nie powinien iść nigdzie bez żony.

Stuart stara się nie dopuścić do spotkania Groova i Hala

Merritt zdenerwowany sytuacja opuszcza restaurację, w której oczekiwał na Hala. Na ulicy widzi Wylera, który idzie w jego kierunku. Z drugiej strony zbliża się jednak Stuart. Polityk postanawia wsiąść do auta, które od razu po otwarciu drzwi wybucha. Merritt z pewnością nie przeżył, lecz widzowie nie dowiadują się, co stało się z Halem i Stuartem.

Więcej o serialu Dyplomatka:

Zobacz także