Dziś premiera Windows 10
Co warto wiedzieć?
Zaledwie kilka lat po poprzedniku, Microsoft publikuje dzisiaj nowy system operacyjny - Windows 10. Zamiast radykalnych zmian, mamy do czynienia z mniejszą ewolucją. Zachowano większość interfejsu z Windows 8, choć „pod maską” dzieje się kilka interesujących rzeczy.
Windows 10 ma bazować na Windows 8, budując multiplatformowy system operacyjny, łączący różne urządzenia Microsoftu, takie jak komputery, telefony, tablety czy konsole. Wspólna baza obejmie w przyszłości kolejne urządzenia, jak rozwijane gogle HoloLens.
Co interesujące, korporacja zdecydowała się udostępnić Windows 10 za darmo dla wszystkich posiadaczy legalnych wersji Windows 7 i 8. Takie osoby otrzymają pełną wersję systemu, bez żadnych ograniczeń. Jeśli jednak chcemy skorzystać z promocji, musimy zdążyć przed 29 lipca 2016, gdy oferta wygasa.
Część z nowych technologii i rozwiązań w Windows 10 wpłynie bezpośrednio na graczy - nie tylko na PC, ale także na Xbox One. Poniżej krótkie podsumowanie najważniejszych informacji.
Jak zaktualizować PC do Windows 10
Aktualizacja do Windows 10 to prosty proces. W ostatnich miesiącach Microsoft wprowadził małą ikonkę obok systemowego zegara. Wystarczy kliknąć, wpisać swój adres email i czekać na powiadomienie.
Użytkownicy zainteresowani aktualizacją powinni włączyć usługę Windows Update. Jeśli pomimo tego nie widzimy ikony, to Microsoft uznał, że nasz system nie jest uprawniony do odebrania nowego systemu - ze względu na sam rodzaj urządzenia lub z powodu pirackiej wersji oprogramowania.
Gdy system będzie dostępny do pobrania, zostaniemy o tym fakcie poinformowani. Potrzebne będzie 3 GB wolnego miejsca na dysku, a automatyczny proces instalacji powinien zająć około godziny na większości urządzeń - ale nawet 20 minut na nowszym sprzęcie.
Warto zauważyć, że aktualizacja wprowadzana jest falami, więc nie wszyscy użytkownicy odbiorą Windows 10 już 29 lipca.
Transmisja rozgrywki z Xbox One na Windows 10
Nawet jeśli nie gramy zbyt często na komputerze, telefonie czy tablecie z Windowsem, to nadal warto zaktualizować sprzęt. Po pobraniu i zainstalowaniu aplikacji Xbox na nowym systemie, będziemy mogli na takie urządzenie przesłać rozgrywkę. Przydatne, jeśli telewizor jest akurat zajęty.
Na tym „zastępczym” ekranie nadal mamy dostęp do wszystkich kluczowych funkcji Xbox - listy znajomych, osiągnięć, dzielenia się klipami i tak dalej. Interfejs może i jest inny, ale opcje pozostają te same.
W planach na dalszą przyszłość jest także wspólna zabawa dla posiadaczy PC i Xbox One. Pierwszym tytułem wspierającym takie rozwiązanie będzie Fable Legends, debiutujące pod koniec roku.
Aby transmitować rozgrywkę na inny ekran, należy wejść do ustawień konsoli, a następnie w preferencjach zaznaczyć opcję streamingu na inne urządzenia.
Następnie przechodzimy do aplikacji Xbox na Windows 10, wybieramy Połącz i Dodaj urządzenie, po czym wybieramy konsolę. Do komputera należy podłączyć pada, wcisnąć Home, Ostatnio grane i Gra z konsoli. Sprzęt z Windows 10 i konsola muszą znajdować się w tej samej sieci WiFi.
Korzyści z Windows 10 dla graczy PC
Jak na aktualizacji skorzystają zwolennicy grania na PC? Najbardziej kuszącą innowacją jest najpewniej premiera bibliotek DirectX 12, na których polega większość produkcji.
Nowe API graficzne powinno korzystnie wpłynąć na wiele tytułów, choć na jego pełne wykorzystanie możemy jeszcze trochę poczekać. Największą zmianą jest znaczne przybliżenie deweloperów „do sprzętu” - nie trzeba już przebijać się przez warstwy sterowników i bibliotek, a polecenia można programować bezpośrednio dla kart graficznych (w uproszczeniu).
Więcej szczegółów można znaleźć w niedawnym teście Digital Foundry.
Jedną z kontrowersyjnych opcji nowego systemu jest Wifi Sense z Windows 8.1. Windows 10 z podpiętymi kontaktami Facebooka, Skype'a i Outlook'a pozwoli naszym znajomym automatycznie połączyć się z WiFi, jeśli osoba z listy odwiedzi nas w domu. Oznacza to jednak, że Windows 10 automatycznie dzieli się naszym hasłem do sieci, co może nie być do końca bezpiecznym rozwiązaniem. Funkcję można oczywiście wyłączyć.
Jeśli jesteśmy graczem z Windows 7 i bez Xbox One, to aktualizacja nie jest aż tak atrakcyjnym rozwiązaniem, jak w przypadku Windows 8. Takie osoby mogą rozważyć pozostanie przy starszym, lecz bardziej stabilnym systemie operacyjnym i poczekanie, aż korzyści płynące z DirectX 12 będą wyraźne.
Krótka przerwa? Zobacz także: