Skip to main content

Dziwaczna cenzura w tej 21-letniej strategii zadziwia do dzisiaj. Twórca gry wyjaśnił, skąd się wzięła

Niemieckie odsłony Command and Conquer były... inne.

Cenzura występuje w grach wideo od lat i nierzadko potrafi solidnie zaskoczyć. Jednym z najdziwniejszych przykładów kreatywności cenzorów jest niemiecka wersja strategii Command and Conquer: Generals, o której gracze przypomnieli sobie po ponad dwóch dekadach.

Co ciekawe, o grze przypomniał sobie także jej producent, który skomentował znalezisko użytkowników Reddita. Wydane w 2003 roku Command and Conquer: Generals trafiło na niemiecki rynek z jedną, szczególnie zabawną zmianą. Jak widać na poniższych przykładach, portrety jednostek nie przedstawiały ludzi, lecz... roboty.

In Command & Conquer: Generals the German version was heavily censored were they replace every human units into robots
byu/CryMoreFanboys ingaming

Użytkownik Ferrarisimo, podający się za jednego z producentów Command & Conquer: Generals, wyjaśnił w komentarzu pod postem, dlaczego niemiecka wersja gry musiała zadebiutować w tak nietypowym wydaniu.

Była to moja pierwsza praca w branży deweloperskiej, a Generals wydaliśmy w samym środku inwazji na Irak” - wyjaśnił, nawiązując do 2. wojny w Zatoce Perskiej. „Najprawdopodobniej niemiecki regulator był zdenerwowany, że gra może być interpretowana jako propaganda wojenna, i nie chciał pozwolić na wydanie gry, jeśli nie usunęlibyśmy wszystkich nawiązań do rzeczywistych wydarzeń. Rozwiązaniem była więc podmiana wszystkich jednostek na brudne roboty!

Więcej przykładów kreatywnej cenzury znajdziemy w tym 17-letnim nagraniu, w opisie którego zamieszczono nawet oficjalny komentarz niemieckiego regulatora. Przeczytamy w nim o „propagowaniu wojny jako jedynego słusznego rozwiązania konfliktów” oraz „stawianiu irackiego reżimu na równi z islamską organizacją terrorystyczną”. Warto dodać, że z podobnych zabiegów korzystano w jeszcze starszych odsłonach, np. podmieniając odgłosy śmierci żołnierzy na krzyki androidów.

Zobacz na YouTube

Choć klasyczne odsłony Command and Conquer do dziś cieszą się dużą popularnością wśród fanów strategii, seria od dawna nie doczekała się pełnoprawnej kontynuacji. W przyszłym roku na rynek ma trafić Command and Conquer: Legions - gra mobilna w formacie free to play.

Zobacz także