Far Cry 5 - easter-eggi i sekrety
Blood Dragon, PUBG, Donald Trump i inne.
Far Cry 5 dostępne jest na rynku od kilku dni, ale gracze zdołali już odkryć wiele sekretów ukrytych w produkcji. Strzelanka zawiera wiele odniesień (tak zwanych easter-eggów) do innych gier oraz produktów popkultury.
Dominują przede wszystkim nawiązania do wcześniejszych odsłon cyklu. Nie zabrakło jednak także „mrugnięć” do innych pozycji Ubisoftu (w tym Assassin's Creed), a także PUBG oraz niezależnego Firewatch.
Poniżej prezentujemy najciekawsze easter-eggi. Warto jednak zaznaczyć, że opisy poszczególnych ciekawostek mogą zdradzać szczegóły związane z fabułą Far Cry 5, a co za tym idzie - popsuć zabawę.
Vaas pozdrawia
W grze dostępne są pojazdy, a wnętrze każdego można dopasować do własnych preferencji. Katalog ozdób obejmuje między innymi lalkę Vaasa - antagonisty z Far Cry 3. Do tego figurka Pagan Mina z czwartej odsłony i odblokowywana za punkty Ubisoft Club statuetka Kórlika.
Prehistoryczne malunki
Odwiedzając Dyniową farmę niejakiego Rae-Rae gracze powinni zajrzeć do jaskini Frobisher, której ściany ozdobione są tajemniczymi malunkami. Istnieje prawdopodobieństwo, że rysunki są odniesieniem do Far Cry Primal.
Z wydaną w 2016 roku częścią osadzoną w czasach prehistorycznych związany jest też inny easter-egg - książka opisująca Oros, czyli lokację ze wspomnianej produkcji. Pozycja leży na półkach w wielu domach, do których trafiamy w trakcie zabawy.
Blood Dragon zekranizowany
Far Cry 3 otrzymało samodzielne rozszerzenie Blood Dragon, które inspirowane było kinem akcji z lat 80. ubiegłego wieku, wyróżniając się przy tym dużą oryginalnością. Okazuje się, że w świecie cyklu strzelanek dodatek doczekał się kilku ekranizacji.
W najnowszej odsłonie jedna z misji pobocznych polega na uczestnictwie w zdjęciach do filmu Blood Dragon 3. Na tym nie koniec, ponieważ twórcy umieścili również odniesienie do niesławnego obrazu Far Cry w reżyserii Uwe Bolla.
Powrót wieży
W poprzednich częściach serii - oraz innych produkcjach Ubisoftu z otwartym światem - istotną rolę odgrywały wieże. Te służyły do odblokowywania kolejnych regionów: wystarczyło wspiąć się na szczyt, by uzyskać dostęp do następnych lokacji.
Systemu zabrakło w Far Cry 5, ale deweloperzy nie zapomnieli o mechanizmie. W samouczku gracz otrzymuje polecenie wdrapania się na wysoką konstrukcję. W połowie drogi towarzyszący bohaterowi Dutch informuje, że podopieczny nie musi się martwić, ponieważ nie musi już wchodzić na żadne wieże.
Szkodliwa malaria
W Far Cry 2 gracze zmagali się nie tylko z przeciwnikami, ale i malarią. Choroba infekująca bohatera na początku zabawy powoduje, że prowadzona postać co pewien czas traci przytomność. Rozwiązaniem jest zażycie leków, które trzeba znaleźć w trakcie zmagań.
Dla wielu osób system był bardzo irytujący. O mechanizmie postanowiono przypomnieć w piątej części - na podłodze w zlokalizowanym w regionie Henbane River więzieniu odnaleźć można książkę na temat malarii.
Skok wiary
Far Cry 5 nie mógłby się obyć bez easter-eggow odnoszących się do serii Assassin's Creed. W jednej z misji Faith - przyrodnia siostra Josepha Seeda - zachęca głównego bohatera do wykonania skoku, przypominającego skok wiary zakapturzonych zabójców w kapturach. Wszystko jednak w ramach wizji wywołanej przez narkotyki.
Złowróżbny balon
Autorzy strzelanki najwyraźniej są miłośnikami prozy Stephena Kinga. Przemierzając pobliże żółtego autobusu więziennego znaleźć można czerwony balonik - niemalże taki sam, który posiada złowrogi klaun z powieści „To”.
Wiadomość do strażnika leśnego
Ubisoft nawiązało także do innych gier. W wieży obserwacyjnej na wyspie Dutcha znajduje się telefon z nagraną na automatyczną sekretarkę wiadomością do Henry'ego. Tak nazywa się bohater niezależnego Firewatch, w którym patrolujemy las w amerykańskim stanie Wyoming.
Atak patelnią
Natomiast w pobliżu szczytu Raptor Peak natknąć się możemy na ciało zastrzelonego mężczyzny. Obok zwłok nieszczęśnika leży patelnia. Niepozorne narzędzie jest zapewne odniesieniem do PUBG, w którym naczynie służy graczom za broń.
Taśmy Donalda Trumpa
W Far Cry 5 umieszczono misję poświęconą Donaldowi Trumpowi, choć nazwisko prezydenta USA nie pada bezpośrednio. Znany z dwóch poprzednich części agent specjalny Willis Huntley - wysłany przez „Ważnego Człowieka” - prosi naszego podopiecznego o pomoc w pozbyciu się taśmy z wrażliwymi informacjami.
W toku rozgrywki okazuje się, że nośnik jest w posiadaniu krewnego Josepha Seeda współpracującego z Rosjanami. Wiele wskazuje, że tajemniczym nagraniem jest wideo, którym Władimir Putin rzekomo szantażuje przywódcę Stanów Zjednoczonych.
Spekuluje się, że Trump - jeszcze jako kandydat na prezydenta - spędził noc w moskiewskim hotelu w towarzystwie kilku prostytutek. Całość mieli zarejestrować właśnie rosyjscy agenci, by później kontrolować lidera USA.
Far Cry 5 ukazało się 27 marca na PC oraz konsolach PS4 i Xbox One. W skład produkcji wchodzi rozbudowany edytor map, z pomocą którego fani zdołali już odtworzyć plansze z Counter-Strike, PUBG oraz Call of Duty.
Gra cieszy się dużą popularnością - przynajmniej na PC. Liczba jednocześnie aktywnych graczy na Steamie jest najwyższą w historii cyklu - w pewnym momencie tytuł w tym samym czasie uruchomiło ponad 83 tysiące osób.