Skip to main content

Far Cry 5 - Poradnik, Solucja

Skrytki prepperskie, opis przejścia, porady ogólne, rozwój postaci.

Witamy w solucji i poradniku do Far Cry 5, w którym zajmiemy się wieloma aspektami związanymi z rozgrywką, pokażemy jak ukończyć wszystkie skrytki prepperskie oraz - klasycznie już - zaprezentujemy opis przejścia misji głównych oraz pobocznych. Podpowiemy też jak rozwijać postać, które umiejętności są najlepsze na początku gry oraz jak odblokowywać kolejne zadania.

Każda kolejna część serii, w tym także Far Cry 5, oferuje wiele aktywności pobocznych. Pojawiają się tradycyjnie posterunki do przejęcia, chociaż ich zneutralizowanie nie jest obligatoryjne, podobnie zresztą jak wieże widokowe. W tegorocznej części cyklu możemy także niszczyć punkty strategiczne kultu, choćby przy pomocy maszyn latających: śmigłowców i samolotów.

Gra Far Cry 5 zabiera nas do Montany, gdzie jako zastępca szeryfa próbujemy uporać się z Josephem Seedem, przywódcą fanatycznego kultu religijnego. W naszym poradniku pomożemy ci uporać się z najtrudniejszymi momentami gry i podzielimy się przydatnymi poradami ogólnymi.

Życzymy miłej lektury i satysfakcjonującej zabawy - uważajcie na niedźwiedzie!


Far Cry 5: kompletny poradnik

Zachęcamy do lektury naszego kompletnego przewodnika po grze. Znajdziesz tutaj całą solucję, a także pomoc w interesujących zadaniach pobocznych. Oprócz tego poruszamy także wiele kwestii związanych z działaniem gry, inwentarzem, broniami i umiejętnościami, a także pokazujemy jak ukończyć wszystkie skrytki prepperskie. Nasza publikacja powstaje na bieżąco, dlatego odwiedzajcie nasz poradnik codziennie, aby nie przegapić żadnej aktualizacji.

Zanim skorzystasz z któregoś linka prowadzącego do danego zagadnienia, zapoznaj się z kilkoma informacjami i poradami. Na tej stronie (pod głównym spisem treści z linkami) poruszamy następujące kwestie:

  • Menu kołowe i tworzenie przedmiotów
  • Mapa i szybka podróż
  • Handel - zakup i modyfikacja, ulepszenia
  • Różne style prowadzenia rozgrywki
  • Skradanie się i działanie po cichu

Mechanika i inne poradniki

W tym miejscu poruszymy najważniejsze kwestie bezpośrednio dotyczące mechaniki gry, a także odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące rozgrywki.


Misje główne

Tutaj znajdziesz kompletny opis przejścia głównego wątku fabularnego gry Far Cry 5. Pamiętaj, że niektóre z tych misji mogą uaktywnić się w zupełnie innej kolejności w zależności od tego, jak szybko będziesz wyzwalał dany region na mapie.

Dolina Holland:

Góry Whitetail:

Rzeka Henbane:

Zakończenie:


Zadania poboczne

W tym miejscu znajdziesz opisy przejścia misji pobocznych. Warto podchodzić do zadań dodatkowych, gdyż są bardzo opłacalne, a wiele z nich jest świetnie zaprojektowanych.

Dolina Holland:

Góry Whitetail:

Wkrótce aktualizacja.


Wszystkie skrytki prepperskie

Zadania związane z szukaniem skrytek to nowość w serii Far Cry. Choć są to krótkie misje, to bardzo przyjemnie rozwiązuje się zagadki związane z szukaniem skarbu. Opisujemy, gdzie znajduje się rozpoczęcie konkretnego zadania preppereskiego oraz szczegółowo wyjaśniamy, jak dotrzeć do celu.

Wyspa (region) Dutcha:

Dolina Holland (region Johna):

Góry Whitetail (region Jacoba):

Rzeka Henbane (region Faith):


Mapy wszystkich regionów

W tym miejscu zaprezentujemy mapy różnego rodzaju. Znajdą się tutaj wszystkie ciekawe aktywności związane z grą Far Cry 5: własności kultu, miejsca do łowienia ryb, posterunki i inne interesujące miejsca. Wszystko z podziałem na trzy główne regiony mapy.


Porady ogólne do Far Cry 5

  • Gdy celujesz z broni lub używasz lornetki, oznaczysz wrogów czerwoną ikoną. Bardzo pomaga to w zaplanowaniu kolejnych działań i badaniu położenia przeciwników. Co więcej, oznaczając oponentów sprawisz, że będziesz ich widział także przez ściany. Jednak to nie wszystko - wrogom można nadawać priorytety, począwszy od 1. Dzięki temu możesz ustalić kolejność likwidowanych przeciwników, co ułatwia planowanie kolejnych ruchów, zwłaszcza w kooperacji z przyjaciółmi. Nadawanie priorytetów najlepiej wykonywać z oddali, obserwując za pomocą lornetki większą liczbę przeciwników.
  • Przeszukuj dokładnie teren. Tyczy się to głównie pomieszczeń, gdzie znajdziesz wiele skarbów, amunicji i pieniędzy. Przedmioty często schowane są w skrzyniach, plecakach lub leżą na meblach. Takie miejsca wyróżniają się białym podświetleniem.
  • O ile to możliwe, staraj się działać po cichu. Pomoże ci w tym cicha eliminacja przeciwników, broń z tłumikiem i łuk. Skuteczna likwidacja zastępów Josepha Seeda z ukrycia przyniesie wymierne korzyści. W większości przypadków wejście „na Rambo” jest gorszym rozwiązaniem, gdyż skupisz na sobie większą uwagę, a tym samym będziesz musiał walczyć z większą grupą uzbrojonych wrogów.
  • Warto czytać notatki i listy pozostawiane na stołach i innych meblach, a także przywieszone do ścian i drzwi. W ten sposób zdobędziesz wiele ciekawych wiadomości, jak na przykład lokalizację miejsc, które należy zniszczyć w ramach aktywności pobocznych. Rozmawiając z ludźmi, również dowiesz się interesujących informacji. Gdy nad ich głowami pojawi się znak wykrzyknika, znaczy to, że mają coś ciekawego do powiedzenia.
  • Jedną z pierwszych umiejętności, którą powinieneś wykupić, jest Kotwiczka. Dzięki niej będziesz mógł dostać się na maszty, wieże i wysokie budynki. Bez liny z hakiem nie dostaniesz się w trudno dostępne miejsca, przez co nie będziesz mógł wykonać niektórych misji.
  • Jeśli kupiłeś lub znalazłeś w świecie gry jakąś broń, zostaje ona przypisana do twojego ekwipunku na zawsze. Nawet jeśli zostawiłeś gdzieś swoją ulubioną broń, pamiętaj, że u handlarza możesz wyposażyć się w nią bezpłatnie.
  • Wykonuj misje prepperskie (odnajduj skrytki), które oprócz skarbów w postaci pieniędzy, dostarczą ci punkty talentów, niezbędne do odblokowywania umiejętności. To bardzo opłacalne zadania, które nie wymagają zbyt dużego nakładu czasu. Opis wszystkich łamigłówek związanych z tymi misjami przedstawiliśmy w głównej części poradnika.
  • Podczas prowadzenia pojazdów możesz strzelać z broni bocznej. To świetny sposób by zabić kierowcę samochodu, który chcesz przejąć lub zniszczyć, a także daje możliwość obrony przed ścigającymi cię kultystami. Możesz również skorzystać z funkcji autopilota. Dzięki temu możesz skupić się na strzelaniu, a prowadzeniem auta zajmie się sztuczna inteligencja.
  • Jeśli nie możesz poradzić sobie dużą ilością przeciwników, którzy chronią posterunek lub naprzykrzają się podczas wykonywania misji, zatrudnij spluwy do wynajęcia. Najemników spotkasz w różnych miejscach w świecie gry. Wesprą cię podczas walk.

Menu kołowe i tworzenie przedmiotów

Menu kołowe służy do wybierania broni lub przedmiotów jedno- i wielokrotnego użytku. Korzystanie z niego jest proste i intuicyjne, choć kryje się w nim kilka istotnych funkcji. Niektóre pola z broniami i przedmiotami, jak na przykład materiały wybuchowe czy oręż do walki wręcz, zawierają trzy miejsca (1), pod którymi kryją się kolejne elementy ekwipunku. Za pomocą krzyżaka (na konsolach) możesz wybrać interesującą cię rzecz.

Menu kołowe składa się dwóch podmenu. W pierwszym wybierasz broń i przedmioty związane bezpośrednio z walką. Drugie menu (o nazwie użytkowe) wywołujesz za pomocą o odpowiedniego przycisku (2): R1 (na PS4) lub RB (Na XBO). Mamy w nim dostęp do wędki i palnika (o ile je znajdziemy), a także do mikstur zwiększających szybkość i obrażenia.

Oprócz powyższych funkcji menu kołowe służy do wytwarzania przedmiotów zużywalnych, jak na przykład dynamitu. Mając odpowiednie składniki, możesz wyprodukować ograniczoną ich ilość. W tym celu należy przytrzymać przycisk (3) trójkąta (na PS4) lub Y (na XBO). Co więcej, wyświetli się pole, które informuje cię o ilości wymaganych i posiadanych składników do wytworzenia zaznaczonego przedmiotu.


Mapa i szybka podróż

Świat gry Far Cry 5 jest naprawdę duży. Twórcy oddali w ręce gracza bardzo ładnie wykonaną mapę z elementami trójwymiarowymi. Zostały na niej zaznaczone lokalizacje najważniejszych miejsc i osób, a także punkty, gdzie rozpoczynają się zadania fabularne i poboczne. Co więcej, jeśli tylko odkryłeś wcześniej miejsca występowania aktywności pobocznych (np. silos do zniszczenia), będzie to widoczne na mapie.

Za pomocą mapy łatwiej będzie ci zaplanować podróż w bardziej odległe zakątki świata gry. Gdy zaznaczymy punkt na mapie, na ekranie gry zobaczymy stosowną ikoną, która informuje nas o kierunku, w jakim powinieneś podążać. To znacznie ułatwia przemieszczanie się.

W grze dostępna jest również szybka podróż. Jeśli wcześniej odkryłeś daną lokalizację (niebieska pinezka w menu mapy), możesz w szybki sposób przenieść się do wybranego wcześniej punktu. Wystarczy odszukać miejsce docelowe na mapie i potwierdzić wybór.


Handel - zakup i modyfikacja broni, przedmiotów i pojazdów

Podczas rozgrywki zdobywasz broń, przedmioty, a także pojazdy takie jak: samochody, samoloty, helikoptery i łodzie. Broń można zabrać poległym przeciwnikom, a pojazdy zdobywasz w ramach wykonywania misji. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zakupił sprzęt, który przyda się podczas walki i podróżowania po świecie.

W tym celu powinieneś odszukać odpowiedniego handlarza. Na mapie świata punkty sprzedaży są oznaczone zieloną ikoną. Aby zakupić broń i przedmioty lub samochody, samoloty, helikoptery lub łodzie, musisz udać się konkretnego sprzedawcy. Menu każdego rodzaju sklepu jest podobne. Niezależnie od punktu handlowego, w każdym z nich uzupełnisz amunicję, sprzedasz łupy (skóry zwierząt, magazyny i mapy) oraz zakupisz przedmioty (do rzucania, apteczki, pancerz kuloodporny, ulepszenia oraz amunicję specjalną).

Rodzaje sklepów:

  • Sklep wielobranżowy (ikona pistoletu) - zakupisz broń oraz ubrania pozwalające personalizować swoją postać. Co więcej, tym miejscu również zmienisz wyposażenie (z listy dostępnych broni przypiszesz im miejsce w menu kołowym). Jedną z najważniejszych opcji sklepu wielobranżowego jest modyfikowanie broni. Możesz, do posiadanych karabinów, pistoletów czy łuku, dodawać elementy zwiększające celność i obrażenia (np. lunety, większe magazynki czy tłumiki).
  • Garaż - zakupisz w tym miejscu samochody osobowe, ciężarówki, quady i traktory. Niektóre pojazdy można modyfikować. Z menu garażu można przywoływać posiadane samochody.
  • Hangar - zakupisz w tym miiejscu samoloty.
  • Sklep z helikopterami - zakupisz w tym miejscu śmigłowce.
  • Sklep z łodziami - zakupisz w tym miejscu łodzie, hydroplany i skutery wodne.

Dowolność podejścia do rozegrania misji - skradać się czy prowadzić otwartą walkę?

Far Cry 5, podobnie jak poprzednie części, nie narzuca stylu, w jakim powinieneś wykonać misje. Tyczy się to sposobu podejścia do walki. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś uzbrojony po zęby wparował do posterunku i powybijał zagorzałych wyznawców kultu z karabinu szturmowego.

Z drugiej strony możesz działać po cichu - do czego w poradniku często zachęcamy - tak aby żaden przeciwnik nie zauważył twojej obecności. Drugie rozwiązanie spowoduje, że otrzymasz premię do nagród za zdobycie bazy przeciwnika bez wywoływania alarmu. Co więcej, z takim podejściem do walki wiąże się osobista satysfakcja, że nikt nie zwrócił uwagi, gdy ty ukradkiem powybijałeś wrogie zastępy kultystów.

Można również łączyć style walki. Zdobycie dobrze strzeżonego posterunku możesz rozpocząć od cichej eliminacji wrogów, by w drugiej fazie, gdy jest już ich mniej, prowadzić otwartą walkę niczym samotny mściciel z amerykańskich filmów klasy B.


Jak się skradać i działać po cichu?

Choć Far Cry 5 nie jest typową skradanką, to zawiera mechaniki, dzięki którym możesz po cichu i z zaskoczenia likwidować wrogów, nie zwracając nie siebie uwagi. Jeśli zależy ci, aby pozostać niezauważonym, musisz pamiętać o kilku zasadach.

Po pierwsze: przemieszczaj się kucając. Będziesz mniej widoczny. Po drugie: zrób rekonesans terenu i oznacz wrogów za pomocą lornetki. Będziesz znał ich pozycje, a także widział, gdzie zmierzają. Po trzecie: obserwuj biały pasek skrytości. Gdy zacznie się napełniać, znaczy to, że wrogowie mogę cię za chwilę dostrzec. Schowaj się lub oddal, aby pozostać niezauważonym.

Po czwarte: pamiętaj o odpowiednim wyposażeniu. Z pewnością przyda się broń boczna i karabin wyborowy z tłumikiem, łuk oraz noże do rzucania. Przyda się również wykonywanie cichej eliminacji, gdy stoisz za plecami wroga. Po piąte: celuj w głowę. W większości przypadków daje to stu procentową szansę zabicie oponenta jednym strzałem.

Po szóste: zacznij likwidacje przeciwników od snajperów i wartowników, którzy obserwują teren z góry. Kolejnymi celami powinni być samotni oponenci, którzy oddalą się, a zabójstwo będzie niewidoczne dla reszty przeciwników. Pamiętaj, że możesz chować ciała, by przechadzający się wrogowie nie zauważyli zwłok. Gdy jednak się tak stanie, przeciwnicy zaczną cię szukać.

Zobacz także