Farming Simulator 17 - hodowla zwierząt
Porady jak kupić, sprzedawać i hodować świnie, owce oraz krowy.
Rozpoczynając grę na normalnym poziomie trudności, posiadamy już kurnik. Wchodząc do niego możemy podnosić jajka (są zbierane automatycznie po wejściu na nie), które są od razu sprzedawane. Dochód z nich jest niewielki, ale na starcie to zawsze „coś”. Zwłaszcza, że kury nie są wymagające, nie musimy o nie ani dbać, ani dostarczać pokarmu.
Pozostałe zwierzęta są znacznie bardziej wymagające w hodowli. Pamiętaj jednak, że jest to proces, którego nie możemy w pełni zautomatyzować, więc wymaga dużej uwagi oraz nakładów czasu. Zwierzęta trzeba transportować, dostarczać im pasze, wodę oraz sprzątać.
Oznacza to, że za hodowlę zwierząt tak samo jak i za leśnictwo, warto wziąć się w dużo późniejszym okresie. Wtedy kiedy nasza farma będzie już bardzo rozwinięta, a większość czynności zautomatyzujemy oraz zlecimy naszym pracownikom. Wtedy hodowla zwierząt będzie dodatkowym zastrzykiem finansowym.
Zakup i hodowla zwierząt
By rozpocząć hodowlę zwierząt, musisz najpierw je zakupić w oznaczonym miejscu (ikonka krowy i dolara na mapie). Podejdź do wskazanego miejsca a pojawi się okno opcji - wciśnij (R). Pojawi się możliwość handlowania zwierzętami, tutaj kupisz nowe jak i sprzedasz swoje już posiadane na farmie.
Do ceny każdego zwierzęcia doliczanych jest 200 euro jeśli zdecydujesz się na automatyczny transport. Działa to w obydwie strony nie tylko przy kupnie, ale i sprzedaży.
Jeśli jednak chcesz sam przewieźć zwierzaki, to rzeczone 200 euro nie jest dodawane. Niemniej ze względu na wysokie koszty zakupu specjalistycznych naczep oraz czas poświęcony na transport, nie jest to opcja przez nas zalecana.
Zaznacz jedno z trzech zwierząt - świnię, owcę bądź krowę. Następnie kliknij w klawisz Kup znajdujący się poniżej. Początkowo warto zakupić co najmniej 10 sztuk zwierząt, mniejsza hodowla jest bez sensu z punktu widzenia ekonomicznego.
Gdy już nauczysz się jak zarządzać trzódką, zwiększ liczebność stada do 30 jednostek. Dotyczy się to zarówno owiec, jak i krów oraz świń.
Na początek dobrą inwestycją są owce. Nie wymagają dużej uwagi ani dużej ilości jedzenia. Zadowolą się paszą, którą wykonamy z kukurydzy. Co prawda nie osiągniemy wtedy maksymalnej wydajności, ale inwestycja w lepszy pokarm w tym przypadku jest zupełnie nieopłacalna.
Zysk z owiec czerpiemy z palet wełny, które zaczną się pojawiać przed budynkiem, oraz oczywiście z rozmnożonych zwierzaków podczas ich sprzedaży.
Drugą co do opłacalności jest hodowla krów. Jest to zajęcie znacznie bardziej zaawansowane niż zajmowanie się owcami. Krowy muszą mieć czyste obejście, do tego musimy im dostarczać mieszany pokarm by ich wydajność znacząco wzrosła. Służą do tego specjalne maszyny.
Krowom warto dostarczać kiszonkę - zbieramy z pól ściętą trawę (nie warto się interesować słomą), a następnie rolujemy w belki i owijamy w folie. W ten sposób szybko powstaje kiszonka, którą w łatwy sposób możemy przetransportować do obory i składować w jej pobliżu.
Spis treści: Farming Simulator 17 - poradnik i najlepsze porady
Zobacz: Farming Simulator 17 - misje, zlecenia od innych rolników
Hodowla krów dostarcza niezłych zysków poprzez zautomatyzowaną sprzedaż mleka.
Ostatnim rodzajem hodowli są świnie, które po raz pierwszy pojawiły się w serii Farming Simulator. Niestety opłacalność ich chowu jest niewielka, ponieważ wymagają dużo pracy.
Co prawda szybka reprodukcja sprawia, że często rodzą się nowe osobniki, ale poświęcony czas na dokarmianie i czyszczenie stawia pod znakiem zapytania sensowność tej inwestycji. Pieniądze zyskujemy poprzez samodzielną sprzedaż świń, które się rozmnożyły w naszym obejściu.