Skip to main content

Farming Simulator 19 - kontrakty i zlecenia, misje

Jak rozpocząć misje od innych rolników.

Dodatkowym sposobem na zdobycie pieniędzy w Farming Simulator 19 są kontrakty, czyli misje zlecane przez innych rolników w naszej lokacji. Dotyczą głównie prac polowych, ale zdarzają się również misje transportowe, polegające na przewiezieniu towaru z miejsca A do miejsca B.

W danym momencie możemy mieć aktywny tylko jeden kontrakt. Misja nie ma limitu czasowego, a do jej realizacji możemy oddelegować pracowników. Dostępne kontrakty znajdziemy w widoku Kontraktów, w szóstej zakładce (1) widoków monitorowania farmy.

W oknie widzimy listę z kontraktami (2), które możemy aktualnie rozpocząć. Każda pozycja zawiera szereg informacji (3): dane zleceniodawcy, wartość kontraktu oraz opis zadania. Jeżeli zlecenie dotyczy konkretnego areału ziemi, znajdziemy również numer pola i jego powierzchnię.

Po wybraniu kontraktu widzimy pasek postępu (4), który informuje nas o postępie realizacji zadania. Niekiedy kontrakt przed rozpoczęciem wymaga wypożyczenia sprzętu, co robimy przez wciśnięcie przycisku Y / trójkąt. Zamówione maszyny pojawiają się przed sklepem i są do naszej dyspozycji.

Po zrealizowaniu celu kontraktu otrzymujemy natychmiast zapłatę. Nasz zarobek będzie zmniejszony, jeżeli wypożyczyliśmy wcześniej maszyny. Po zaakceptowaniu zapłaty misja znika z listy kontraktów. Mamy również możliwość anulowania kontraktu - pojawi nam się wtedy stosowna adnotacja „nieudany” (5). Warto zaglądać co jakiś czas do Kontraktów, ponieważ z czasem będą pojawiać się nowe misje do realizacji.

Zwracajmy uwagę przede wszystkim na to, jak wielki obszar musimy obrobić w ramach Kontraktów. Nawet jeżeli pracę będzie wykonywać nasz pracownik, a my nie wypożyczyliśmy sprzętu, jesteśmy pozbawieni przez dłuższy czas maszyn. Pamiętajmy również, że pomocnicy kosztują, więc musimy uważnie kalkulować opłacalność zajęcia - duży zarobek często wymaga więcej zachodu.

Na początku gry możemy skupiać się na zajęciach, które nie wymagają wypożyczenia specjalistycznych maszyn, czyli np. na żniwach pszenicy czy jęczmienia. Pracując na niewielkich areałach ziemi, możemy realizować takie zlecenia w krótkim czasie. Przy zleceniach transportowych musimy wyposażyć np. ciągnik łyżkę ładowarki, ponieważ nie załadujemy ręcznie palet na przyczepę.

Warto przeglądać zlecenia pod kątem maszyn, których aktualnie nie potrzebujemy - jeżeli zajęliśmy się uprawą rzepaku, a mamy na stanie sprzęt do uprawy trzciny cukrowej, lepiej go podporządkować pod kontrakt, aby na siebie zarabiał.


Zobacz także