Farming Simulator 19 - uprawa: przetwarzanie trawy, słomy, plew, sieczki
Wytwarzanie siana, kiszonki w pryzmie lub kompostu.
W celu uzupełnienia uprawy lub/i hodowli możemy zająć się przetwarzaniem takich surowców jak trawa czy słoma. W tym celu musimy zaopatrzyć się zwykle w dodatkowe narzędzia w zależności od tego, jaki półprodukt chcemy uzyskać.
Niekiedy możemy użyć tego samego narzędzia do wielu surowców, np. zgrabiarką możemy układać trawę lub słomę w pokosy.
Każdy z surowców lub produktów z nich wytwarzanych posiada własną ikonę, która ułatwia rozeznanie, jaki model sprzętu powinniśmy wykorzystać do ich przetwarzania:
Materiały przetwarzamy na różne sposoby, a rezultaty tych działań mogą dawać te różne półprodukty:
Słoma:- Uzyskiwanie surowca: rezultat zbioru kombajnem pszenicy lub jęczmienia
- Zastosowanie surowca: podściółka dla świń, krów i koni; na sprzedaż
- Formy dalszego przetworzenia surowca: zebranie i umieszczenie w paszowozie; prasowanie w bele
- Uzyskiwany półprodukt: składnik paszy mieszanej; bela słomy
- Uzyskiwanie surowca: rezultat zbioru silosokombajnem roślin: pszenicy, jęczmienia, rzepaku lub kukurydzy
- Formy dalszego przetworzenia surowca: przetworzenie w pryzmie (silosie na kiszonkę)
- Uzyskiwany półprodukt: kiszonka
- Uzyskiwanie surowca: koszenie kosiarką
- Zastosowanie surowca: pasza dla owiec; na sprzedaż
- Formy dalszego przetworzenia surowca: przetrząsanie; prasowanie w bele i owijanie folią
- Uzyskiwany półprodukt: siano; kiszonka
- Uzyskiwanie surowca: przetrząsanie trawy
- Zastosowanie surowca: pasza dla owiec, koni i krów
- Formy dalszego przetworzenia surowca: umieszczenie w paszowozie; prasowanie w bele; owijanie bel siana folią
- Uzyskiwany półprodukt: składnik paszy mieszanej; bela siana do karmienia zwierząt; kiszonka
- Uzyskiwanie surowca: fermentacja trawy, siana przez owinięcie bel folią; przetworzenie plew, sieczki, trawy lub siana w pryzmie (silosie na kiszonkę)
- Zastosowanie surowca: pasza dla krów; na sprzedaż
- Formy dalszego przetworzenia surowca: umieszczenie w paszowozie; przetworzenie w Biogazowni
- Uzyskiwany półprodukt: składnik paszy mieszanej; kompost
- Uzyskiwanie surowca: rozdrobienie drewna rębakiem; rozdrobienie za pomocą silosokombajnu (tylko młode topole)
- Zastosowanie surowca: na sprzedaż
Uzyskiwanie słomy przy użyciu kombajnu oraz zbiór plew lub sieczki za pomocą silosokombajnu
Słoma jest produktem pobocznym uzyskiwanym przy żniwach pszenicy i jęczmienia. W trakcie pracy możemy tak ustawić kombajn, aby wyrzucał z siebie słomę w postaci pokosu. Materiał ułożony w taki rząd łatwo jest zbierany przez np. prasę do bel lub przyczepę samozbierającą.
Plewy lub sieczkę wytworzymy przy użyciu silosokombajnu. W tym celu musimy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Praca z silosokombajnem jest bardzo zbliżona do operowania kombajnem, z tą różnicą, że sieczkarnia nie posiada zbiornika - musimy zaopatrzyć się w przyczepę, którą podłączamy do sieczkarni lub do ciągnika, który będzie towarzyszyć nam w zbiorach.
Po wyposażeniu sieczkarni w odpowiedni heder i przyczepę, ruszamy na pole - maszynę rozkładamy, opuszczamy heder i wystawiamy rurę, aby zajęła odpowiednią pozycję. Silosokombajn włączamy i rozpocznijmy zbiory (1) - starajmy się zachować prostą ścieżkę jazdy, dzięki czemu nie będziemy musieli wykonywać dodatkowych poprawek. Zawartość w przyczepie możemy wyładować na terenie pryzmy, czyli silosu do kiszonki.
Koszenie i przetrząsanie trawy w celu uzyskania siana
Aby uzyskać trawę, musimy ją skosić za pomocą kosiarki. W kategorii Pojazdy / Kosiarki mamy do wyboru dość drogi pojazd samobieżny. Atutem maszyny jest szerokość, wynosząca 9,9 metra. W trakcie pracy może rozwinąć prędkość 25 km/h. Doczepiane do ciągnika kosiarki znajdziemy w kategorii Narzędzia / Kosiarki. Osiągają prędkość roboczą 22 km/h, a ich szerokość waha się między 4 a prawie 8,5 metra.
Możemy zbudować zestaw do koszenia i układania trawy z dwóch kosiarek firmy Pöttinger (2), (3) oraz jednego narzędzia zwanego zgrabiarką (4). Choć takie rozwiązanie jest wygodne i dzięki niemu oszczędzamy sporo czasu, nasz ciągnik musi mieć moc co najmniej 169 kW / 240 KM, aby mógł pracować z obiema kosiarkami.
Samo koszenie polega na podłączeniu kosiarki do ciągnika i jej rozłożeniu (o ile tego wymaga), opuszczeniu i włączeniu przed wjazdem na pole. Trawę możemy przeznaczyć na sprzedaż, użyć jej jako paszy dla zwierząt lub dalej przetwarzać przy użyciu przetrząsacza, aby uzyskać siano.
Jeżeli chcemy wytworzyć siano, potrzebujemy przetrząsacza. W Sklepie w kategorii Narzędzia / Przetrząsacze mamy 3 maszyny do wyboru. Osiągają szerokość od 6 do 13 metrów, poruszają się z prędkością 19 km/h i wymagają małego ciągnika. Wybór narzędzia powinien zależeć od tego, czy wolimy dołożyć kilka tysięcy i zakupić najdroższy model Pöttinger HIT 12.14 T, pozwalający na przetrząsanie trawy na największej powierzchni.
Przetrząsacz ma podobną zasadę działania jak kosiarka. Rozkładamy, opuszczamy i włączamy maszynę przed wjazdem na pole. Po użyciu przetrząsacza trawa nabiera żółtawego koloru (5), dzięki czemu z łatwością odróżnimy ją od świeżo skoszonej. Tak powstałe siano możemy zagrabić w pokosy za pomocą zgrabiarki, a następnie zebrać przyczepą samozbierającą.
Zgrabianie trawy, siana oraz słomy
Trawę, siano i słomę możemy ułożyć w rzędy za pomocą zgrabiarki. Kilka modeli maszyn znajdziemy w kategorii Narzędzia / Zgrabiarki. Prędkość pracy urządzeń waha się między 18 a 23 km/h, a szerokość między 4,6 a 14,8 metra. Całkiem korzystnym ekonomicznie wyborem jest model KUHN SR 314 o szerokości 7,8 metra i cenie 23.000€.
Choć np. prasa do bel poradzi sobie ze zbiorem rozrzuconego materiału, użycie zgrabiarki przyspieszy te procesy. Praca z tym narzędziem nie jest wymagająca. Duża prędkość robocza maszyn pozwala na szybkie przeprowadzenie pracy. Zgrabiarkę przed wjazdem na pole podłączamy do ciągnika, rozkładamy, opuszczamy i uruchamiamy. Maszyna z jednej strony wyrzuca materiał tworząc pokos (6), który łatwo zostanie zebrany przez przyczepę samozbierającą lub prasę.
Zbieranie trawy, siana, słomy, plew oraz kiszonki za pomocą przyczepy samozbierającej
Przyczepy samozbierające znajdziemy w kategorii Narzędzia / Przyczepy samozbierające. Różnią się między sobą pojemnością (od 23.000 do 56.500 litrów) przy zachowaniu tej samej prędkości pracy - 20 km/h. Na początek z pewnością wystarczy najtańszy model, Strautmann ZELON CFS 2501 DO, o pojemności 23000litrów. Za pomocą przyczepy możemy zbierać: trawę, siano, słomę, plewy czy kiszonkę.
Korzystanie z przyczepy ogranicza się do jej podłączenia do ciągnika oraz włączenia przed wjazdem na pole. Następnie musimy kierować tak pojazdem, żeby znajdował się na środku np. pokosu albo ścieżki ściętej trawy (7). Wypełnioną przyczepę możemy rozładować np. w pryzmie albo obok karmideł zwierząt.
Wytwarzanie i owijanie folią bel trawy, siana i słomy oraz ich transport
Bele siana wytwarzamy przy pomocy prasy. Dostępne urządzenia znajdziemy w kategorii Narzędzia / Technologia bel. Prasy przetwarzają trawę, siano i słomę w efekcie dając bele cylindryczne lub kwadratowe. W zależności od modelu mamy do czynienia z tą samą pojemnością zbiorników, czyli 4.000 litrów. Możemy zdecydować się na model Kuhn FBP 3135, który umożliwia owijanie bel, a w konsekwencji tworzenie kiszonki z fermentującej słomy. W ten sposób zaoszczędzimy nieco na zakupach.
W tej samej kategorii możemy kupić samodzielną owijarkę, jak i maszyny do zbioru bel, które ułatwiają transport sprasowanej np. słomy. Pojemność urządzeń zbierających waha się od 3 do 16 bel na przyczepie. Oprócz tego w ofercie znajdziemy specjalną przyczepę do transportu bel. Możemy także przystać na widły do bel, które montujemy do ładowacza czołowego ciągnika.
Praca z prasą i owijarką 2w1 do bel nie sprawia trudności. Przed wjazdem na pole musimy rozłożyć narzędzie, następnie opuścić je i włączyć. Starajmy się jechać zgodnie ze ścieżką wytyczoną przez pokosy, dzięki temu nie będziemy musieli dokonywać dodatkowych przejazdów. Gdy prasa wypełni się w 100%, przestanie przyjmować materiał, dopóki owinięta bela (8) nie wyjedzie ze środka maszyny. Kolejnym krokiem jest wyładowanie beli przez wciśnięcie przycisku Y / trójkąt.
Podobnie wygląda praca ze zwykłą prasą, która automatycznie wyładowuje kostki siana na pole i nie przestaje pracować po wypełnieniu zbiornika. Zebrane w kostki siano lub trawę możemy załadować na specjalne przyczepy. Wybierając model np. Arcusin FSX 63.72 możemy zebrać 16 bel. Aby tego dokonać, przełączamy przyczepę w pozycję pracy przyciskiem X / kwadrat i podjeżdżamy do kostki, która zostanie automatycznie pobrana przez maszynę i załadowana.
Wytwarzanie kiszonki w pryzmie (silosie) przy użyciu lemiesza i kompostu
Siano i słomę możemy przechowywać w strychu na siano, który znajdziemy w Obiektach - budynkach w kategorii Silosy. W tej samej kategorii mamy możliwość zakupu pryzm, czyli silosów na kiszonkę w kilku wariantach.
Kiszonkę wytwarzamy z różnych surowców na dwa sposoby. Pierwszy sposób to owinięcie bel trawy lub siana folią, które zaczną fermentować. Drugi sposób wymaga skorzystania z pryzmy i wykorzystujemy do niego trawę, siano, sieczkę lub plewy.
Wjeżdżamy do wnętrza pryzmy ciągnikiem z przyczepą, której zawartość wyładowujemy w środku. Materiał musi zostać ubity, dlatego starajmy się nie tworzyć wielkiej hałdy np. trawy, przez którą ciężko będzie przejechać ciągnikiem. Do ciągnika możemy także dokupić lemiesz, który znajdziemy w kategorii Narzędzia / Lemiesze. Przed ubijaniem (9) należy rozłożyć i opuścić lemiesz.
Silos powinien być wypełniony w co najmniej 10% zanim przystąpimy do ubijania. Wskaźnik postępu zobaczymy w oknie pomocy (10) w lewym górnym narożniku ekranu. Po osiągnięciu wartości 100%, musimy przykryć silos wciskając lewy analog. Materiał zostanie nakryty i rozpocznie się fermentacja, która potrwa około dnia.
Po zakończeniu fermentacji odkrywamy zawartość pryzmy i ładujemy ja na przyczepę np. za pomocą ciągnika i wideł do kiszonki. Kiszonkę możemy przeznaczyć na pożywienie dla zwierząt, półprodukt do wytworzenia paszy mieszanej dla krów oraz źródło kompostu.
Wytworzenie kompostu wymaga zakupu terenu z Biogazownią. Nasze kolejne kroki to sprzedaż kiszonki w wyznaczonym miejscu żółtym oznaczeniem. Odbiór kompostu ma miejsce tuż obok wielkiego zbiornika (11) - wystarczy rozpocząć napełnianie cysterny na nawóz wciskając lewy analog. Pamiętajmy, że efektywność nawożenia kompostem jest identyczna z skutecznością nawozów niewymagających przetwarzania jak gnojowica. Dodatkowo musimy ponieść koszt zakupu nieruchomości, zatem nie jest to najbardziej ekonomicznie opłacalny nawóz do stosowania.
- Spis treści: Farming Simulator 19 - poradnik i najlepsze porady