Farming Simulator 22 - uprawa: jak zacząć, porady na start
Jak obsiewać pola i zbierać plony - co robić krok po kroku.
Uprawa pola to twoje główne zajęcie w Farming Simulator 22. Jako że samouczek nie wyjaśnia tego w dostateczny sposób, na tej stronie znajdziesz informacje co robić, krok po kroku, by na polu wyrosły plony.
Na tej stronie:
- Sprawdź stan pola
- Sprawdź kalendarz rolniczy
- Kolejność czynności przy wysiewie
- Pole przygotowane, co dalej
- Kiedy mogę zebrać plony
- Zebrałem plony - co dalej
Sprawdź stan pola
Zanim zaczniesz robić cokolwiek na polu, sprawdź jego stan. W tym celu otwórz mapę (1) i za pomocą filtrów przy prawej krawędzi ekranu wybierz opcję skład gleby (2).
Wróć uwagę na znajdujące się tam ikonki (3) i sprawdź, czy któraś nie pokrywa się z twoimi działkami (4). Dzięki temu zorientujesz się, co trzeba zrobić z danym kawałkiem terenu. Jeśli działka z kolei nie zabarwia się na żaden kolor, oznacza to, że możesz niemal od razu rozpocząć wysiew.
Informacje o działce otrzymasz także spoglądając na nią w czasie rozgrywki. W prawym dolnym rogu ekranu pojawi się małe okienko (5) - będą tam informacje o nawożeniu, zachwaszczeniu czy konieczności wapnowania.
Sprawdź kalendarz rolniczy
Zanim zdecydujesz się wysiać cokolwiek na polu, otwórz menu i przejdź do zakładki kalendarza rolniczego (6). Znajdziesz tutaj informacje o porze wysiewu (7), czyli miesiącach, w których możesz wysiać dane warzywa oraz okresie zbiorów (8) - czasie, w którym roślina może uzyskać pełny wzrost.
Jeśli wysiejesz rośliny za późno bądź w nieodpowiednim okresie, nie wyrosną one i nie będziesz mógł zebrać plonu. Dlatego zawsze sprawdzaj kalendarz przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac.
Kolejność czynności przy wysiewie
Gdy chcesz obsiać bądź obsadzić jakieś pole, musisz wykonywać czynności w określonej kolejności, by zmaksymalizować plony. Jeśli gleba wymaga zaorania (sprawdzisz to w sposób opisany wyżej), postępuj w tej kolejności:
- Nawieź glebę - każda działka po zebraniu plonów jest wyjałowiona i potrzebuje nawozu;
- Przeoraj działkę;
- Zasadź bądź wysiej warzywa;
- Ponownie nawieź glebę - ten krok dostępny jest po kilkunastu godzinach, gdy roślina wejdzie w kolejne stadium wzrostu.
Działkę musisz przeorać wtedy, gdy rosła na niej wcześniej kukurydza, słonecznik, ziemniaki, burak cukrowy lub trzcina cukrowa. W innych wypadkach nie jest to wymagane.
Gdy z kolei działka wymaga wapnowania, wykonaj następujące czynności:
- Nawieź glebę;
- Wapnuj działkę;
- Kultywuj;
- Zasiej lub wysadź warzywa;
- Ponownie nawieź - tak jak wcześniej, drugi oprysk dostępny jest po wejściu rośliny w kolejne stadium wzrostu.
Jeśli nie zwapnujesz działki, znacząco zmniejszysz otrzymane w ten sposób plony. Warto jest więc to robić, tym bardziej, że samo wapno jest bardzo tanie. Wapnowanie wymagane jest po 3 pełnych zbiorach.
Jeśli wysiewasz na polu, które nie wymaga wapnowania i orania, proces jest znacznie mniej czasochłonny. Musisz:
- Nawieźć glebę;
- Kultywować ją;
- Zasiać lub wysadzić warzywa;
- Ponownie nawieźć.
Tutaj omijasz etap orania z pierwszej listy i wapnowania z drugiej. Tak jak pisaliśmy wcześniej, pola wymagają wapnowania po trzech kolejnych zbiorach - a orania po zbiorze kukurydzy, słonecznika, ziemniaków, buraka cukrowego bądź trzciny cukrowej.
Pole przygotowane, co dalej?
Gdy już przygotujesz pole i wysiejesz warzywa, pozostaje czekać. By jednak nie marnować czasu, możesz podjąć się kontraktów. W tym celu otwórz menu i przejdź do zakładki Kontrakty (9).
Znajdziesz tutaj listę zleceń (10), które możesz wykonać dla innych rolników. Przy każdym widnieje zapłata za pracę (11), a także cel do wykonania (12). Jeśli nie masz odpowiednich narzędzi, możesz je pożyczyć (13). Jest to więc świetna okazja do wypróbowania sprzętu, którego nie masz.
Jeśli zechcesz rozpocząć kontrakt, wciśnij po prostu przycisk Przyjmij kontrakt (14). Zadania te są warte uwagi szczególnie na początku gry, gdy nie ma zbyt wiele do roboty. Zamiast marnować czas, lepiej jest zarobić trochę dodatkowej gotówki.
Kiedy mogę zebrać plony
Każda wysiana lub zasadzona roślina wymaga czasu na wzrost. W Farming Simulator 22 zaszły w tej kwestii zmiany i wszystko przypomina teraz okres wegetacyjny z prawdziwego życia. Rośliny potrzebują więc od kilku do nawet kilkunastu miesięcy (w zależności od terminu wysiewu) na pełny wzrost.
Szczegóły na temat pór wysiewu i zbiorów - a co za tym idzie długości wegetacji - znajdziesz w kalendarzu rolniczym. Temat ten opisujemy na stronie kalendarz rolniczy: kiedy wysiewać rośliny.
Zebrałem plony - co dalej?
Gdy zbierzesz plony z działek, rozpocznij cały proces od nowa. Przygotuj je pod kolejny wysiew lub sadzenie (sprawdź wcześniej kalendarz!) i ponownie odczekaj określony czas. Pamiętaj, że w okresie zimowym niemal nic nie będzie rosło - za wyjątkiem topoli, trawy i rzodkwi oleistej.
Następnie: Farming Simulator 22 - orka i kultywacja: przygotowanie ziemi do wysiewu
Spis treści: Farming Simulator 22 - poradnik i najlepsze porady