Farming Simulator 25 - krowy: hodowla, kupno, karmienie, pastwisko
Jak zajmować się krowami.
W Farming Simulator 25 możemy zajmować się również zwierzętami - wśród nich znajdują się krowy. W poniższym poradniku dowiesz się, jak o nie dbać i jakiego rodzaju zyski może przynieść ich hodowla.
Na tej stronie:
- Budowa pastwiska
- Dostarczanie wody
- Zakup i dostawa zwierząt
- Karmienie krów
- Hodowla krów - sposoby na zysk
- Produkty uboczne
Budowa pastwiska
Hodowlę krów musimy zacząć od budowy pastwiska - mamy do wyboru kilka opcji. Aby postawić pastwisko, trzeba wejść w tryb budowy (na komputerach Shift + P). Niektóre z miejsc hodowli służą tylko do rozmnażania zwierząt i nie da się w nich produkować mleka. Gra nas o tym ostrzega w trybie budowy. Są to pierwsze trzy opcje do wyboru:
- Pastwisko dla krów,
- Obora dla krów,
- Obora dla krów (duża).
Aby móc produkować mleko, musimy wybrać jedną z dalszych opcji:
- Obora dla krów,
- Obora dla krów (duża),
- Obora dla krów (z robotem karmiącym).
Ogrodzenie możemy dostosować samodzielnie. Musi kończyć się na zielonych słupkach (1). Im większe zrobimy pastwisko, tym większą ilość krów będziemy mogli w nim umieścić, choć wydaje się, że nie wszystkie będą wyświetlane.
Możemy także zdecydować się na dodanie łąki. Łąka stanowi źródło pożywienia dla krów i czasem można zauważyć, jak zwierzęta ją zjadają. Jej skuteczność jest jednak niska i nie powinna być źródłem pożywienia.
Dostarczanie wody
W przypadku pastwiska dla krów musimy zapewnić krowom wodę. Aby ją zdobyć, musimy mieć cysternę - trzeba nią podjechać do brzegu rzeki lub do starego wiatraka ze zbiornikiem na wodę (2). W tym drugim wypadku za wodę będzie trzeba zapłacić.
Aby dostarczyć wodę do paswiska, wystarczy podjechać do symbolu kropelki wody(3). Pojawi się opcja dostarczenia wody, którą możemy zatwierdzić, naciskając odpowiedni klawisz.
Poza pastwiskiem dla krów żaden z budynków nie wymaga wody - nie trzeba będzie jej dostarczać.
Zakup i dostawa zwierząt
Zwierzęta możemy zakupić bezpośrednio w oknie zarządzania danego miejsca. Wystarczy podejść do ikonki śladu zwierzęcia (4). W prawym dolnym rogu ekranu możemy zadecydować o tym, ile i jakie zwierzęta chcemy zakupić. W tym przypadku możemy zakupić krowy i woły. Rasy brown-swiss i holsztyńsko-fryzyjska służą do produkcji mleka, a angus i limousine hoduje się w celu sprzedaży. Oprócz tego możemy kupić jeszcze woły mleczne, dzięki którym możemy produkować bawole mleko.
Należy jednak pamiętać o tym, że w przypadku kupienia zwierząt w ten sposób zostanie naliczona opłata transportowa (5). Jeśli chcemy jej uniknąć, musimy zorganizować im własny transport.
Karmienie krów
Krowy można karmić poprzez dostarczanie im siana, trawy, lub kiszonki. Rozmnażanie i produkcja mleka nie osiągną jednak wtedy pełnej wydajności. Najlepszym sposobem jest jednak przygotowanie paszy mieszanej TMR.
Wszystkie potrzebne składniki i maszyny możemy zakupić w sklepie maszyn. Musimy je wymieszać w odpowiednich proporcjach. Wpływa na to wiele czynników - bele mają różne rozmiary, a paszowozy mieszczą różne ilości karmy. Poniższy przykład został zrobiony z paszowozem KUHL SPW Intense 25.2 CL.
Aby stworzyć idealną mieszankę, będziemy potrzebować następujących składników:
- jedna kwadratową belę siana (8000 l),
- dwie okrągłe bele kiszonki,
- jedna okrągła bela słomy,
- jedna paleta paszy mineralnej.
Składniki zakupione w sklepie możemy wymieszać w paszowozie (6). Najpierw najlepiej załadować go paszą mineralną, a potem ładować do niego pozostałe składniki za pomocą ładowarki kołowej z widłami do bel (7). Ten paszowóz potrafi również wsysać składniki bezpośrednio z bel lub silosu z kiszonką, co może okazać się nawet wygodniejsze.
Proporcje karmy można dostrzec po lewej stronie ekranu. Białe kropki (8) powinny znajdować się wewnątrz pasków.
Tak przygotowaną karmę możemy zawieźć do naszych obór i pastwisk. Trzeba podjechać do ikonki miski z jedzeniem (9) i wcisnąć odpowiedni klawisz, gdy tylko będzie to możliwe.
Wskaźnik zdrowia krów będzie z czasem rósł, a zwierzęta zaczną się rozmnażać.
Hodowla krów - sposoby na zysk
Krowy możemy hodować, aby je rozmnażać i później sprzedawać. To jednak nie wszystko - hodując krowy, możemy pozyskać bawole i krowie mleko. Każde z nich jest ważnym elementem łańcuchów produkcji - można je zawieźć do mleczarni w celu dalszego przetworzenia.
Aby pozyskać mleko z postawionych przez nas obór i przewieźć je do mleczarni, trzeba podjechać do ikonki butelki mleka (10). Będzie nam do tego potrzebna cysterna.
Produkty uboczne
W przypadku krów mamy też do czynienia z produktami ubocznymi - gnojówką i obornikiem. Gnojówka produkowana jest samoczynnie - jeśli jednak chcemy, aby obory krów dostarczały nam obornik, musimy wykonać kilka dodatkowych kroków. Najpierw z trybu budowy musimy postawić stertę obornika (11) - można go postawić jedynie blisko obór. Wyprodukowany przez nie obornik będzie się tam gromadził z upływem czasu.
Kolejnym krokiem będzie zapewnienie krowom odpowiedniej ilości słomy - służą do tego maszyny nazywane ścielarkami. Wystarczy tylko dojechać nią koło łąki, a powinna pojawić się opcja włączenia ścielarki i dostarczenia słomy. Maszyny te należy wcześniej wypełnić belami słomy - mogą się tutaj przydać ładowarki z widłami do bel.
Aby odebrać zgromadzony obornik, należy podjechać do ikonki koło silosu(12). Przyda się tutaj przyczepa lub wóz przeładunkowy.
Gnojówkę odbieramy w podobny sposób, bezpośrednio z obór. Wystarczy podjechać do ikonki (13). Potrzebny nam będzie odpowiedni zbiornik - znajdziemy je w sklepie z maszynami pod kategorią transport gnojówki.
Oba produkty uboczne mają swoje zastosowania - zarówno gnojówką jak i obornikiem da się nawozić pole, można je zawieźć do zbiornika lub do biogazowni, aby stały się elementem łańcucha produkcji.
Spis treści: Farming Simulator 25 - poradnik i najlepsze porady