Skip to main content

Farming Simulator 25 - uprawa fasolki zielonej

Wszystkie etapy: od kultywatorowania aż po zbiór i sprzedaż.

W Farming Simulator 25 możemy uprawiać wiele różnych roślin. W sposobach ich uprawy występują pewne różnice i często wymagają specjalistycznego sprzętu. Tak jest w przypadku fasolki zielonej - w poniższym poradniku poznasz wszystkie szczegóły.


Na tej stronie:


Kultywatorowanie

Aby uprawić fasolkę zieloną, podobnie jak w przypadku wielu upraw musimy zacząć od kultywatorowania. Potrzebny nam będzie dowolny kultywator. Wraz z jego użyciem na powierzchni ziemi mogą pojawić się małe kamienie - używanie maszyn na polach z kamieniami powoduje, że zużywają się szybciej, a ich skuteczność spada.


Zasiew

Aby zasiać fasolkę zieloną, nie wystarczy nam zwykły siewnik. Będziemy potrzebowali nowej maszyny - siewnika punktowego. Po napełnieniu go nasionami wybieramy fasolkę zieloną. Niektóre z tego rodzaju siewników są bardzo zaawansowane i oprócz zasiewu potrafią także jednocześnie nawozić pole, skracając cały proces o jeden etap.


Wałowanie

Po zasiewie fasolki możemy przeprowadzić wałowanie. Zwiększy to nieco plony i pozwoli pozbyć się małych kamieni. Wałowanie wykonujemy za pomocą wału. Nie jest obowiązkowym etapem - jeśli nie chcemy wykonywać tej czynności, można wyłączyć je w opcjach gry.


Nawożenie

Nawożenie zwiększa plony, dlatego warto je przeprowadzać. Po raz pierwszy należy nawieźć glebę po wałowaniu - wtedy wartość nawożenia wzrośnie do 50%. Po raz drugi, gdy rośliny będą w fazie wzrostu - wtedy wzrośnie do 100%. Jak wspomniano wcześniej, niektóre z siewników punktowych, które potrzebne są do sadzenia fasolki zielonej, potrafią nawozić wraz z sadzeniem.

Zazwyczaj jednak w procesie nawożenia używa się rozrzutnika nawozu. Musimy także zakupić nawóz w sklepie maszyn lub stacji wapnowania.


Odchwaszczanie

Pola fasolki również musimy poddać odchwaszczaniu. W przeciwnym wypadku nasz zysk z plonów będzie mniejszy. Możemy to zrobić za pomocą chwastowników lub pielników, jeśli chwasty są małe lub średnie. W przypadku dużych pomoże jedynie opryskiwacz z herbicydem.


Dojrzewanie plonów

Teraz musimy czekać na dojrzewanie plonów - wystarczy pójść do domu rolnika i przewijać czas.

Dojrzewanie (w tym wypadku na polu nr 5) możemy śledzić na mapie za pomocą odpowiedniego filtra - im ciemniejszy kolor zielony, tym bardziej dojrzałe plony. Gdy ich kolor zmieni się na pomarańczowy, będziemy mogli je zebrać.


Zbiór i sprzedaż

Gdy fasolka zielona będzie oznaczona jako gotowa do zbiorów, oczywiście będziemy mogli ją zebrać, jak każde inne plony. W tym wypadku jednak będziemy potrzebowali specjalistycznego kombajnu - jest nim OXBO 2140E. To jedyny kombajn, który potrafi zbierać fasolkę zieloną. Potrafi pomieścić do 15 000 litrów tej uprawy.

Aby rozładować kombajn, będziemy musieli unieść jego zbiornik i przesypać jego zawartość do przyczepy. Z przyczepy możemy ją zabrać do punktu skupu zboża lub fabryki konserw, jako element łańcucha produkcji.


Zobacz także