Skip to main content

Farming Simulator 25 - uprawa trawy

Wszystkie etapy - od kultywatorowania aż po zbiór.

W Farming Simulator 25 mamy okazję uprawiać również trawę. Choć to pospolita roślina, wszystko zależy od celu, w jakim ją uprawiamy i zmusza nas to do postępowania z nią inaczej.


Na tej stronie:


Kultywatorowanie

Uprawę trawy, jak większość, musimy zacząć od kultywatorowania. Do tego zadania potrzebny nam będzie kultywator. Proces ten wzbija małe kamienie - gdy maszyny pracują na polach z kamieniami, to szybciej się zużywają.


Zasiew

Kiedy zakończymy już proces kultywatorowania, możemy przejść do zasiewu. W przypadku trawy wystarczy nam zwykły siewnik wypełniony nasionami.


Wałowanie

Po wykonanym zasiewie możemy przejść do wałowania. Wałowanie wpływa korzystnie na ilość plonów i wgniata małe kamienie z powrotem w ziemię. Do jego wykonania potrzebujemy wału. Warto wspomnieć, że nie jest ono wymaganą do uprawy czynnością - można ją wyłączyć w opcjach gry.


Nawożenie

Po wałowaniu możemy przejść do nawożenia - proces ten pozwala znacznie zwiększyć plony. Po raz pierwszy powinniśmy nawieźć glebę po wałowaniu - wówczas otrzymamy 50% wartości nawożenia. Aby otrzymać wartość 100%, trzeba nawieźć pole po tym, jak rośliny nieco podrosną.

Do nawiezienia potrzebny jest nam rozrzutnik nawozu oraz sam nawóz - możemy go otrzymać w sklepie z maszynami i w stacjach wapnowania.

Po nawiezieniu po raz pierwszy przewijamy czas, aby rośliny znalazły się w fazie wzrostu - potem możemy nawieźć pole po raz drugi. Trawa jest jednak wyjątkiem od tej reguły i w jej przypadku pole wystarczy nawieźć tylko raz.


Zbiór i wykorzystanie

Teraz pozostaje nam oczekiwać na osiągnięcie przez trawę dojrzałości. Jej wzrost możemy śledzić za pomocą odpowiedniego filtra - w fazie wzrostu. Wraz z upływem czasu, kolor tego filtra zmienia się na coraz ciemniejszy zielony. Zwróć uwagę na pole nr 5 - gdy tylko pole wyświetli się na pomarańczowo, oznacza to, że trawa jest gotowa do zbioru. Należy ona do roślin, które dojrzewają bardzo szybko i nie trzeba na nią długo czekać.

Zbiór trawy różni się, w zależności od tego, jaki cel chcemy osiągnąć. Samą trawę możemy sprzedać na targu rolnym lub u handlarza zwierząt, lecz nie zarobimy w ten sposób dużo pieniędzy. Znacznie bardziej opłacalne jest przerobienie jej na siano lub kiszonkę.

Niezależnie od celu, w jakim zasadziliśmy trawę, musimy zacząć od jej skoszenia. Do koszenia trawy służą kosiarki. Możemy wybierać jak ją kosić - w trybie szerokiego rozsiewu (1) na ziemi za kosiarką zostanie jeden ślad z trawą wokół. Drugi tryb, na pokos (2), powoduje, że powstaje tylko ślad za kosiarką. Drugi tryb jest wygodny, jeśli zamierzamy z trawy utworzyć bele. Możemy przełączać się pomiędzy nimi, wybierając odpowiednią kombinację przycisków (3).

Jeśli kosiarka nie pozwala na skoszenie trawy w taki sposób, aby powstał za nią jeden ślad, możemy skorzystać z kolejnego rodzaju maszyn - zgrabiarek. Pozwalają one ułożyć trawę w taki sposób, jakbyśmy kosili ją na pokos.

Trawę możemy zbierać za pomocą przyczep samozbierających. Mogą to robić również sieczkarnie, z podczepioną do tyłu przyczepą i odpowiednim hederem.

Ze skoszonej trawy można również tworzyć bele - potrzebne nam do tego maszyny zwane prasami rolującymi. Gdy tylko zostaną napełnione odpowiednią ilością skoszonej trawy, można wyładować z niej belę.

Warto wspomnieć, że trawy nie trzeba sadzić ponownie po zebraniu - odrasta samoczynnie. Jeśli chcemy na polu z trawą zasiać co innego, wystarczy poddać je kultywatorowaniu.


Tworzenie siana

Aby tworzyć siano, musimy użyć przetrząsacza na skoszonej już trawie - przetrząśnięcie trawy sprawia, że szybciej wysycha, co skutkuje tworzeniem siana. Można zauważyć, że po przetrząśnięciu trawa zmienia kolor na bardziej żółty.

Siano również możemy zebrać za pomocą przyczep samozbierających lub używając paszowozu, którym da się kierować. Tak zebrane siano możemy przewieźć do jednego z punktów skupu - na targ rolny lub do handlarza zwierząt. Jeśli mamy własne zwierzęta, to można je wykorzystać jako składnik paszy dla zwierząt.

Z siana, tak jak i z trawy, również da się tworzyć bele za pomocą pras rolujących.

Należy wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy - ponieważ siano powstaje z trawy, trzeba uważać, co zbieramy. Jeśli w przyczepie samozbierającej będzie więcej trawy niż siana, to cały ładunek zmieni swój rodzaj na trawę.

Spis treści: Farming Simulator 25 - poradnik i najlepsze porady

Zobacz także