Skip to main content

Farming Simulator 25 - uprawa trzciny cukrowej

Wszystkie etapy - od kultywatorowania aż po zbiór.

W Farming Simulator 25 mamy możliwość uprawiania trzciny cukrowej. Jest to dość specyficzna roślina - jej uprawa jest czasochłonna i wymaga specjalistycznego sprzętu.


Na tej stronie:


Kultywatorowanie

Jak zawsze, uprawę zaczynamy od kultywatorowania. Do wykonania tego procesu potrzebujemy kultywatora. W czasie kultywatorowania wzbijane są małe kamienie, które uszkadzają maszyny pracujące na polu.


Zasiew

Po zakończeniu kultywatorowania musimy przejść do zasiewu - tutaj potrzebna będzie nam specjalna sadzarka trzciny cukrowej - mamy do dyspozycji dwie - jednorzędową lub dwurzędową. Sadzarki te potrafią także jednocześnie nawozić pole, nieco skracając proces uprawy. Zasiew trzciny zajmuje dużo czasu, jeśli próbujemy robić to na dużych polach - sadzarki poruszają się z niewielką prędkością. Pewnym rozwiązaniem może być zatrudnienie pracowników, choć może nas to trochę kosztować.

Na szczęście proces sadzenia musimy wykonać tylko raz - trzcina cukrowa odrasta samoczynnie. Plony mogą się z czasem trochę zmniejszyć, jeśli gramy z ustawieniem przymusowej orki, którą musielibyśmy wykonać co trzeci zbiór.


Wałowanie

W dalszej kolejności możemy przejść do wałowania. Proces ten pozwala pozbyć się małych kamieni poprzez wgniecenie ich w ziemię i nieco zwiększa plony. Do jego wykonania potrzebujemy wału. Wałowanie nie jest konieczne i można je wyłączyć w opcjach gry.

Teraz możemy przewinąć czas, aby trzcina nieco podrosła. Należy tutaj wspomnieć, że jest to jedna z dłużej dojrzewających roślin.


Nawożenie

Nawożenie zwiększa plony, dlatego warto je przeprowadzać. Jeśli - w przypadku trzciny cukrowej - nawoziliśmy już podczas używania sadzarki, to wskaźnik nawożenia będzie wynosił 50%. Aby osiągnąć 100%, należy nawieźć po raz drugi, gdy trzcina będzie w fazie wzrostu.

Do nawożenia potrzebny będzie nam nawóz i rozrzutnik nawozu. Obie te rzeczy znajdziemy w sklepie z maszynami, a w nawóz możemy się dodatkowo zaopatrzyć w stacjach wapnowania.


Odchwaszczanie

Wraz ze wzrostem trzciny cukrowej pojawią się chwasty - w przypadku małych i średnich wystarczą nam chwastowniki i plewniki, w przypadku dużych może pomóc jedynie wóz spryskujący z herbicydem.

Teraz możemy czekać, aż trzcina dojrzeje.


Zbiór i sprzedaż

Trzcinę cukrową możemy zebrać jedynie za pomocą specjalistycznego kombajnu - jest nim CASE IH Austoft 8800 Multirow. Kombajn ten niestety nie posiada własnego zbiornika - potrzebowałby ciężarówki z przyczepą, która jeździłaby za nim podczas zbiorów. Istnieje jednak możliwość zakupienia zaczepu do przyczep (1). Dzięki temu, możemy podpiąć przyczepę do kombajnu i zbierać plony samodzielnie.

Do zakupu mamy także specjalną przyczepę do trzciny cukrowej - TT Colossus 10.000. Po rozłożeniu rury kombajnu, będzie ona automatycznie poprawiać swoją pozycję, aby znaleźć się nad przyczepą. Sama przyczepa zapełnia się bardzo szybko i warto mieć w okolicy większą, na którą można przesypać jej zawartość.

Trzcinę cukrową możemy sprzedać w jednym z punktów skupu, a także zabrać do cukrowni, gdzie stanie się elementem łańcuchów produkcji.

Warto tutaj wspomnieć, że trzciny cukrowej nie da się magazynować w silosach. Można ją jednak wysypać na ziemię w jakimś miejscu i tam przechowywać. Gdy będziemy chcieli ją wykorzystać, możemy zebrać ją za pomocą przyczepy samozbierającej.

Spis treści: Farming Simulator 25 - poradnik i najlepsze porady

Zobacz także