Farming Simulator 25 - uprawy zbożowe: pszenica, jęczmień, sorgo, owies, rzepak i soja
Cały proces: zasiew, nawożenie, wapnowanie, dojrzewanie, zbiór.
W Farming Simulator 25 mamy kilka upraw zbożowych - należą do nich pszenica, jęczmień, sorgo, owies, rzepak i soja. Każde uprawiamy w ten sam sposób. Poprawny proces wykonania uprawy wymaga wykonania pewnych kroków w odpowiedniej kolejności - poniżej poznasz je wszystkie.
Na tej stronie:
Kultywatorowanie
Pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić z polem po zbiorach jest poddanie go kultywatorowaniu. Przeprowadzamy je za pomocą kultywatora. Kiedy ukończymy tę czynność, musimy przejść do zasiewu. Podczas przeprowadzania kultywatorowania wykopywane są małe kamienie - praca na polach z kamieniami powoduje, że maszyny szybciej się zużywają.
Zasiew
Po przeprowadzeniu kultywatorowania możemy przejść do zasiewu. Potrzebujemy do tego siewnika. Zależnie od tego, czy mamy włączony wzrost sezonowy, to pewne rośliny możemy siać jedynie o określonej porze roku.
Aby zacząć proces, musimy opuścić siewnik i go włączyć. Możemy przełączać się pomiędzy różnymi nasionami, wciskając odpowiedni klawisz.
Wałowanie
Po ukończeniu zasiewu możemy przejść do wałowania. Proces ten korzystnie wpływa na plony i pozwala pozbyć się drobnych kamieni, które zostają na polu po przeprowadzeniu kultywatorowania.
Aby wykonać proces wałowania, potrzebujemy wału - możemy go kupić lub wypożyczyć w sklepie z maszynami, jak każdą maszynę. By poprawnie wykonać proces, należy go rozłożyć i opuścić.
Pola wymagające wałowania możemy zobaczyć na mapie, wybierając odpowiedni filtr. Kamienie oznaczone są w tym wypadku żółtymi kropkami. Jeżeli nie chcemy zajmować się tą czynnością, możemy ją wyłączyć w opcjach.
Nawożenie
Po wałowaniu możemy nawieźć glebę - do nawożenia potrzebna jest nam kolejna maszyna - rozrzutnik nawozu. Nawóz możemy kupić w sklepie i napełnić nim rozrzutnik.
Aby uzyskać wartość nawożenia o wysokości 100%, proces nawożenia należy przeprowadzić dwukrotnie. Raz po wałowaniu, drugi raz po tym, gdy rośliny wejdą w fazę wzrostu. Możemy to zauważyć, podchodząc na pole i obejrzeć je, nakierowując na nie mysz. Informacje o stopniu nawożenia znajdują się w prawym dolnym rogu ekranu (1).
Stopień nawożenia, jak w pozostałych przypadkach, możemy obejrzeć również na mapie. Jasnoniebieski kolor oznacza 50%, a ciemnoniebieski 100%.
Wapnowanie
Wapnowanie nie jest obowiązkowym krokiem każdej uprawy - należy je przeprowadzać raz na trzy uprawy. Aby poprawnie wykonać tę czynność, potrzebujemy dwóch rzeczy - wapna i rozrzutnika nawozu.
Nie wszystkie rozrzutniki potrafią rozrzucać wapno - możemy sprawdzić, czy dany rozrzutnik można napełnić wapnem, zwracając uwagę na ikonki w sklepie (2).
Rozrzutnik możemy napełnić wapnem przy stacjach wapnowania. Zawierają one także nawóz. Konieczność wapnowania, podobnie jak wałowania, da się wyłączyć w opcjach.
Odchwaszczanie
Wraz z naszymi plonami wyrastają chwasty. Musimy się ich pozbyć, bo w przeciwnym wypadku otrzymamy mniej pieniędzy za plony. Chwasty mogą być małe, średnie lub duże. Do usunięcia małych i średnich chwastów wystarczą nam chwastowniki i pielniki. Jeśli jednak chwasty osiągnęły duży rozmiar, możemy sobie z nimi poradzić jedynie za pomocą maszyny spryskującej z herbicydem.
Chwasty możemy zobaczyć na mapie, ustawiając odpowiedni filtr - są oznaczone jasnozielonym kolorem.
Dojrzewanie upraw
Aby nasze uprawy zaczęły dojrzewać, musi minąć trochę czasu - trzeba iść do domu rolnika i przewijać czas.
Proces ten możemy śledzić, patrząc na mapę - w tym wypadku na pole nr 3. Znajdziemy tam filtr - w fazie wzrostu. Wraz z upływem każdego miesiąca nasze pole będzie miało coraz bardziej zielony kolor. W pewnym momencie zmieni kolor na pomarańczowy. Oznacza to, że plony są gotowe do zebrania.
Ma tutaj znaczenie, czy mamy włączoną opcję wzrostu sezonowego. Jeśli tak, to możemy siać i zbierać dane rośliny jedynie o odpowiedniej porze roku. Jeśli spóźnimy się ze zbiorem - rośliny uschną.
Zbiór i sprzedaż
Rośliny zbożowe możemy zebrać kombajnem z hederem zbożowym. Po ich zebraniu należy otworzyć kombajn i przesypać na przyczepę.
Z przyczepy zboże możemy zabrać do jednego z punktów skupu lub przechować w silosie, aby poczekać na lepszą cenę, jeśli obecna nam nie odpowiada.
Spis treści: Farming Simulator 25 - poradnik i najlepsze porady