FIFA 17 Ultimate Team - kontrakty, kondycja, leczenie, wypożyczenia
Kiedy używać jednorazowych kart i wypożyczeń.
Tym razem zajmiemy się kilkoma rodzajami kart, z których na pewno będziesz korzystał podczas zabawy w FUT. Z wymienionych poniżej najmniej przydawać się będą karty wypożyczeń, ale na samym początku są niezłym wspomagaczem, jeśli jesteś początkującym w Ultimate Team.
Karty wypożyczeń
Na pierwszy rzut oka są to zwykłe karty piłkarzy. Jedyną różnicą jest fakt, że możemy posiadać je na określoną liczbę meczy. Ta liczba jest odpowiednikiem kontraktu piłkarza, czyli przez ile spotkań możemy korzystać z jego usług. Po rozegraniu takim zawodnikiem wszystkich dostępnych spotkań karta jest bezużyteczna. Opcji przedłużenia kontraktu w takim przypadku po prostu nie ma.
Dlaczego warto korzystać z kart wypożyczeń na początku? Często są nagrodami za osiągnięcia w trybach FUT i dotyczą naprawdę bardzo dobrych piłkarzy. Czasami z kolei, gdy mamy przed sobą bardzo ważny mecz w turnieju, a nie stać nas na wzmocnienia, karta wypożyczenia może okazać się tańszą alternatywą na poprawienie jakości składu.
Karty kontraktów
W przeciwieństwie do piłkarzy z wypożyczeń, standardowe karty zawodników możemy eksploatować praktycznie bez ograniczeń. Różnica, w porównaniu do klasycznych trybów Fify, polega jednak na tym, że o takich piłkarzy trzeba zadbać szczególniej. Pamiętaj, że nieprzedłużenie kontraktu zawodnika nie skutkuje stratą danego gracza. Takiej karty po prostu nie da się użyć.
Ilość meczów, jakie może jeszcze rozegrać dany piłkarz, możesz sprawdzić będą w zakładce swojego składu. Rusz prawym analogiem w prawo lub w lewo, gdy na ekranie będziesz widział swój aktywny skład. Wówczas na kartach będziesz mógł zauważyć wiele ciekawych danych dotyczących piłkarzy, także liczbę pozostałych spotkań możliwych do rozegrania.
Jeśli jednak przeoczysz moment, w którym należy piłkarzowi przedłużyć kontrakt, na karcie zawodnika w jej prawym górnym rogu pojawi się stosowna ikona przypominająca, że ten zawodnik nie jest już dostępny. Jeśli więc chcesz korzystać z jego usług dalej, udaj się na rynek transferowy i zaopatrz się w kartę kontraktu.
Karty kontraktu są uniwersalne dla każdego koloru karty. Jedyna różnica polega na tym, że najsłabsze, czyli brązowe, mogą być przedłużone na większą ilość spotkań. Krótko mówiąc, piłkarzy z kartami złotymi trzeba częściej doglądać.
Pamiętaj również, że liczba meczów do rozegrania zmniejszy się od razu o jeden, nawet jeśli zawodnik będzie biegał po murawie sekundę. Dlatego zmiany podczas meczu w jego ostatnich minutach mijają się z celem. Obierz taką strategię, że wykonuj zmiany tylko i wyłącznie wtedy, gdy masz niekorzystny wynik i wierzysz, że można odwrócić sytuację. Z kolei gdy masz bezpieczny wynik, na przykład przewagę kilku goli, lepiej skupić się na spokojnej defensywie i nie dokonywać zmian.
Karty kondycji
Zaraz obok kart kontraktów, które opisaliśmy wyżej, to najważniejsze karty w całym Fifa Ultimate Team. Przejdź do widoku swojego składu i rusz prawym analogiem w którąkolwiek ze stron. Zauważyć powinieneś pasek kondycji. Im częściej eksploatował będziesz danego piłkarza, tym wartość kondycji będzie mniejsza.
Nie ma żadnego pożytku nawet z ultra-szybkiego Aubameyanga, kiedy ten ledwo zipie i nie potrafi wybiec do prostopadłej piłki posłanej między dwóch obrońców przy szybkiej kontrze. Nawet obrońcy z brązowych kart potrafią bezproblemowo zatrzymać najszybszego, ale wyeksploatowanego zawodnika.
Od czasu do czasu będziesz więc musiał stosować karty kondycji, które oczywiście znajdziesz na rynku transferowym. Sam zobaczysz, że odświeżenie formy swoich zawodników przyniesie błyskawiczne rezultaty.
Spis treści: FIFA 17 - poradnik i najlepsze porady
Zobacz także inne porady dotyczące FUT:
- FIFA 17 Ultimate Team - co to jest, jak zacząć
- FIFA 17 Ultimate Team - perfekcyjne zgranie, najlepsze wskazówki
- FIFA 17 Ultimate Team - jak zarabiać monety
- FIFA 17 Ultimate Team - wszystkie rodzaje kart
Karty leczenia
Twoi piłkarze będą łapać kontuzje różnego typu. Im zawodnik bardziej wyeksploatowany, tym większe ryzyko jakiegoś urazu. Dlatego warto stosować na nich regularnie karty kondycji, opisywane we wcześniejszym akapicie. Co jednak, jeśli któryś z naszych piłkarzy będzie miał problem zdrowotny?
Najpierw musisz sprawdzić jakiej części ciała dotyczy kontuzja. Na podstawie tej informacji przejdź do rynku transferowego i wybierz zakładkę kart jednorazowych. Tam wybierz opcję "Leczenie" i wskaż rodzaj urazu. Z wyników wyszukiwania dobierz kartę odpowiadającą kontuzji, po czym kup ją natychmiastowo lub weź udział w licytacji. Po zastosowaniu karty leczenia na kontuzjowanym piłkarzu, zawodnik znowu może wrócić do składu.