Skip to main content

FIFA 18 FUT (Ultimate Team) - idealne zgranie, najlepsze porady

Jak uzyskać zielone i najlepsze połączenia między zawodnikami w FUT.

W trybach FUT (FIFA Ultimate Team) od samego początku rozgrywka bazuje na budowie własnego składu złożonego z piłkarzy przynależących do różnych lig z całego świata. Na rynku transferowym szukamy więc pożądanych kart lub zaopatrujemy się w paczki, licząc na łut szczęścia. Zajmuje to sporo czasu, ale jest warte końcowego efektu.

Budowa składu nie jest jednak taka prosta. Nawet, jeśli stać cię na najdroższych i najlepszych piłkarzy, a ocena ogólna drużyny bliska jest 90 punktów albo i więcej, trudy mogą okazać się daremne, jeśli nie zadbasz o dobre zgranie całej drużyny.

Zgranie jest często ważniejsze od indywidualnych ocen piłkarzy oraz wszelkich statystyk czy właśnie oceny ogólnej zespołu. Dzięki wysokiemu współczynnikowi zgrania zawodnicy lepiej dogadują się między sobą na wirtualnej murawie.


Słabe zgranie i skutki

Poziom zgrania jest zawsze określony paskiem w prawym górnym rogu ekranu na planszy aktualnego składu. Znajduje się on tuż pod oceną ogólną drużyny. Zwróć uwagę na połączenia między piłkarzami. Na poniższym obrazku możesz zauważyć, że niektóre z linii mają kolor czerwony, inne pomarańczowy, a jeszcze inne zielony.

Pomimo wielu czerwonych linii osiągnęliśmy całkiem wysokie zgranie.

Oznaczają one dogadywanie się pomiędzy dwoma zawodnikami, chemię (chemistry). Jeśli jest na dobry poziomie, gracze będą między sobą wykonywać lepsze i dokładniejsze podania oraz zaczną ustawiać się lepiej do potencjalnego zagrania. W przypadku linii koloru czerwonego częściej będą gubić piłkę lub słabo ją przyjmować, co doprowadzi do kiepskiej jakości gry.


Dobre zgranie - od czego zależy

Najważniejszym aspektem budowania drużyny jest zapewnienie co najmniej pomarańczowych połączeń pomiędzy zawodnikami. Najlepsze są połączenia zielone, ale nie zawsze można je osiągnąć. Poniżej przedstawiamy zależności pomiędzy połączeniami piłkarzy.

  • Zielone - przynależność do tego samego klubu lub - jednocześnie - ta sama narodowość i występowanie w tej samej klasie rozgrywek.
  • Pomarańczowe - występowanie w tej samej klasie rozgrywek lub ta sama narodowość.
  • Czerwone - zupełny brak zależności pod względem narodowości, klubu lub klasy rozgrywek.

Teoretycznie więc osiągnięcie dobrego zgrania jest proste, głównie dzięki zaawansowanej wyszukiwarce, gdzie można określi powyższe aspekty. Wyniki jednak nie zawsze są zadowalające, gdy na danej pozycji nie występują karty o wystarczających dla nas statystykach.

Czasami jednak warto poświęcić ocenę ogólną dla lepszego zgrania, aby piłkarze lepiej dogadywali się miedzy sobą na boisku.


Pozycja na boisku a zgranie - połączenia

W mniejszym stopniu, ale wciąż istotnym, na zgranie wpływa właśnie zajmowana przez piłkarza pozycja. Rzutuje to na ocenę zgrania, ale także na zachowanie piłkarza na boisku. Podobnie jak w powyższym przykładzie, tak tutaj jakość występu zależy od zajmowania prawidłowej pozycji na boisku.

Na przykładzie z obrazka powyżej możesz zauważyć, że środkowy pomocnik ofensywny Juan Mata zajmuje pozycję środkowego pomocnika. Są to pozycje do siebie relatywnie podobne, więc skrót pozycji został oznaczony kolorem pomarańczowym. Cała pozostała sekcja pomocy zajmuje przypisane do siebie pozycje, tak samo jak obrona i bramkarz.



Czerwone oznaczenia możesz zauważyć u lewego i prawego skrzydłowego, gdzie umieściliśmy między innymi napastnika. Piłkarze ci na boisku będą radzić sobie zasadniczo gorzej, ale wciąż powinni wywiązywać się z zadań. Przede wszystkim unikaj skrajnych ustawień, na przykład obrońcy w ataku lub na odwrót.

Środkowy pomocnik ofensywny również nie poczuje się zbyt dobrze na pozycji defensywnego pomocnika. Pomimo tego, że są to pozycje związane z pomocą, posiadają zupełnie inną charakterystykę i role na boisku. Próbuj eksperymentować, jeśli trzeba i obserwuj kolor skrótów pod kartami piłkarzy.

Zobacz także