Skip to main content

FIFA 18 FUT (Ultimate Team) - kontrakty, kondycja, leczenie, wypożyczenia

Jednorazowe karty i ich działanie oraz karty specjalne.

W tym miejscu poświęcimy nieco uwagi konkretnym rodzajom kart w trybch FUT. Poniekąd będziesz musiał z nich korzystać cały czas, zwłaszcza z kontraktów i leczenia, chociaż używanie niektórych z nich nie jest obligatoryjne. Chodzi tu głównie o karty wypożyczeń. Są jednak bardzo pomocne w początkowych fazach rozgrywki.


Karty wypożyczeń

Na pierwszy rzut oka karty te nie różnią się niczym szczególnym od klasycznych kart zawodników. Możesz je jednak posiadać tylko na określoną liczbę meczów, która przedstawiona jest na niebieskiej notatce przy danym piłkarzu. Po rozegraniu wspomnianej liczby karta staje się bezużyteczna, nie da się jej sprzedać, więc pozostaje usunąć ją z aktywnego składu. Opcji przedłużenia kontraktu takiego zawodnika nie znajdziesz nigdzie.

Do czego więc mogą posłużyć takie karty? Zdarza się, że otrzymujemy je na początku gry w FUT albo w ramach części nagrody za ukończenie danego turnieju. W przeciwieństwie do losowych piłkarzy w paczkach, tutaj masz szansę na otrzymanie topowych zawodników. Taka karta zatem, gdy nie stać nas na wzmocnienia, może być wspaniałym rozwiązaniem.


Karty kontraktów

W przeciwieństwie do piłkarzy z wypożyczeń, standardowe karty zawodników możemy eksploatować praktycznie bez ograniczeń. Różnica, w porównaniu do klasycznych trybów w FIFA 18, polega jednak na tym, że o takich piłkarzy trzeba zadbać szczególniej. Pamiętaj, że nieprzedłużenie kontraktu zawodnika nie skutkuje stratą danego gracza. Takiej karty po prostu nie da się użyć.

Ilość meczów, jakie może jeszcze rozegrać dany piłkarz, możesz sprawdzić będą w zakładce swojego składu. Rusz prawym analogiem w prawo lub w lewo, gdy na ekranie będziesz widział swój aktywny skład. Wówczas na kartach będziesz mógł zauważyć wiele ciekawych danych dotyczących piłkarzy, także liczbę pozostałych spotkań możliwych do rozegrania.

Dbaj o swoich najlepszych zawodników - lecz kondycje i przedłużaj kontrakty.

Jeśli jednak przeoczysz moment, w którym należy piłkarzowi przedłużyć kontrakt, na karcie zawodnika w jej prawym górnym rogu pojawi się stosowna ikona przypominająca, że ten zawodnik nie jest już dostępny. Jeśli więc chcesz korzystać z jego usług dalej, udaj się na rynek transferowy i zaopatrz się w kartę kontraktu.

  • Karty kontraktu są uniwersalne dla każdego koloru karty. Jedyna różnica polega na tym, że najsłabsze, czyli brązowe, mogą być przedłużone na większą ilość spotkań. Krótko mówiąc, piłkarzy z kartami złotymi trzeba częściej doglądać.
  • Pamiętaj również, że liczba meczów do rozegrania zmniejszy się od razu o jeden, nawet jeśli zawodnik będzie biegał po murawie sekundę. Dlatego zmiany podczas meczu w jego ostatnich minutach mijają się z celem.
  • Obierz taką strategię, że wykonuj zmiany tylko i wyłącznie wtedy, gdy masz niekorzystny wynik i wierzysz, że można odwrócić sytuację.
  • Z kolei gdy masz bezpieczny wynik, na przykład przewagę kilku goli, lepiej skupić się na spokojnej defensywie i nie dokonywać zmian.

Karty kondycji

Zaraz obok kart kontraktów, które opisaliśmy wyżej, to najważniejsze karty w całym FIFA 18 Ultimate Team. Przejdź do widoku swojego składu i rusz prawym analogiem w którąkolwiek ze stron. Zauważyć powinieneś pasek kondycji, który jest zintegrowaną częścią każdej karty. Im częściej eksploatował będziesz danego piłkarza, tym wartość kondycji będzie mniejsza.

Nie ma żadnego pożytku nawet z ultra-szybkiego Aubameyanga czy jakiegokolwiek innego szybkiego zawodnika, kiedy ten ledwo zipie i nie potrafi wybiec do prostopadłej piłki posłanej między dwóch obrońców przy szybkiej kontrze. Nawet obrońcy z brązowych kart potrafią bezproblemowo zatrzymać najszybszego, ale wyeksploatowanego zawodnika.

Od czasu do czasu będziesz więc musiał stosować karty kondycji, które oczywiście znajdziesz na rynku transferowym. Sam zobaczysz, że odświeżenie formy swoich zawodników przyniesie błyskawiczne rezultaty. Pamiętaj jednak, że zwykle nie opłaca się używać uniwersalnych kart kondycji dla całego zespołu. Wykorzystaj raczej pojedyncze dla najbardziej zmęczonych piłkarzy, których paski kondycji mają już pomarańczowy kolor.



Karty leczenia kontuzji

Twoi zawodnicy będą łapać kontuzje różnego typu. Im bardziej wyeksploatowany piłkarz, tym większe ryzyko jakiegoś urazu i kontuzji. Dlatego warto stosować na nich regularnie karty kondycji, opisywane we wcześniejszym akapicie. Co jednak, jeśli któryś z naszych piłkarzy będzie miał problem zdrowotny?

Najpierw musisz sprawdzić jakiej części ciała dotyczy kontuzja. Posiadając taką informację, przejdź do rynku transferowego i wybierz zakładkę kart jednorazowych. Tam wybierz opcję "Leczenie" i wskaż rodzaj urazu. Z wyników wyszukiwania dobierz kartę odpowiadającą kontuzji, po czym kup ją natychmiastowo lub weź udział w licytacji. Po zastosowaniu karty leczenia na kontuzjowanym zawodniku, piłkarz znowu może wrócić do składu.

Zobacz także