Skip to main content

FIFA 18 FUT (Ultimate Team) - rodzaje kart

Wszystkie rodzaje kart, jakie można kupić i do czego służą.

Wszelkie tryby Ultimate Team każdego roku w serii FIFA cieszą się bardzo dużą popularnością. Oferują bowiem nie tylko możliwość cieszenia się grą w piłkę na ekranie, ale przynoszą także bardzo duży element gry karcianej. Karty w FUT mają odniesienie do niemal wszystkiego: od piłkarzy, poprzez treningi, kondycję, leczenie urazów, a skończywszy na stadionach, piłkach, trenerach i trykotach.

Opcję rozpoczęcia gry w FIFA 18 Ultimate Team znajdziesz na ekranie głównym gry, na karcie Graj. Jedną z ważniejszych elementów tego trybu jest Rynek transferowy w zakładce Transfery. Gdy klikniesz tę opcję, twoim oczom powinien ukazać się widok podobny do tego z poniższego obrazka.

To wyszukiwarka kart, dzięki której możesz odnaleźć każdą możliwą kartę, bez względu na to czy jest to piłkarz, karta jednorazowa, strój, trener czy stadion. Dzięki dostępnym filtrom możesz zawęzić swoje poszukiwania nie tylko do konkretnych kart, ale i przedziału cenowego, w którym chciałbyś się zmieścić przy zakupie.


Karty zawodników

Okno wyszukiwarki kart zawodników w FIFA 18.

To pierwszy i podstawowy widok okna wyszukiwarki. Jeśli ułożysz sobie skład, z którego będziesz naprawdę zadowolony pod względem zgrania i jakości, będziesz spędzać tu - wbrew pozorom - najmniej czasu. Ważniejsze wówczas okażą się karty kontraktów i kondycji, ale o tym później. Na początku skupmy się kartach piłkarzy.

1. Jeśli chcesz znaleźć konkretnego piłkarza i znasz jego nazwisko lub imię, możesz spróbować wpisać go w tym oknie.

2. Tutaj określasz poziom piłkarza, czyli jego kolor karty - brązowy, srebrny, złoty lub specjalny. Kolory kart są istotne, gdy chcesz ułożyć skład na konkretnym poziomie. Istnieją mistrzostwa FUT, które wymagają posiadania składu na przykład w pełni brązowego.

3. Określ pozycję piłkarza na boisku. Możesz to zrobić w sposób ogólny, wybierając bramkarza, obrońcę, pomocnika lub napastnika. Jeśli jednak potrzebujesz konkretnych wyników, dobierz stronę zawodnika i dokładną pozycję.

4. Jeśli jakiś zawodnik reprezentuje dany styl dla jego pozycji, możesz to tutaj określić. Większość piłkarzy na początku mają styl podstawowy, jeśli jednak sprzedający użył na nim karty zmiany stylu, możesz zawęzić w ten sposób wyniki. Karty stylu podbijają konkretne statystyki zawodnika.

5. Tutaj możesz określić minimalną i maksymalną cenę, którą możesz uiścić przy transakcji za pomocą licytacji, a także przy natychmiastowym kupnie.

6. Określ narodowość piłkarza - będzie miała bezpośredni wpływ na zgranie pomiędzy piłkarzami.

7. Wybierz ligę, w której domyślnie ma występować poszukiwany gracz.

8. Jeśli wybrałeś ligę, a poszukujesz zawodnika z konkretnego zespołu, tutaj znajdziesz miejsce wyboru klubu, po ówczesnym wybraniu ligi (patrz: punkt 7).

Jeśli znajdziesz już wymarzoną kartę piłkarza, naciśnij przycisk X/□, aby porównać ceny wszystkich innych kart tego zawodnika. Domyślnie są posortowane według czasu kończącej się aukcji. Warto studiować te wyniki, aby niepotrzebnie nie przepłacić za poszukiwaną kartę.


Karty jednorazowe

Jest to druga zakładka wyszukiwarki kart. Możesz tu znaleźć karty treningów zawodnika, które podwyższą konkretne statystki piłkarza. Dotyczy to także treningu bramkarskiego, na który twórcy gry przeznaczyli odrębną kartę.

Ponadto znajdziesz tu karty zmiany pozycji. Nie dotyczą one jednak zmian diametralnych, czyli na przykład nie da się z bramkarza zrobić napastnika. Ale z bocznego obrońcy już tak - używając na nim najpierw karty zmiany na skrzydłowego, potem na środkowego pomocnika ofensywnego, a na końcu właśnie na napastnika. Takie metody jednak są zazwyczaj pozbawione sensu. Lepiej od razu zainwestować w kartę zawodnika danej pozycji.

W kartach jednorazowych znajdziesz także style gry, nastawiające danego piłkarza na konkretne zachowania na boisku. Trafisz tutaj także na karty przedłużenia kontraktów, poprawienia kondycji, leczenia urazów czy zmiany domyślnej ligi głównego menadżera.


Karty klubowe

Te karty służą do personalizacji twojego składu. Możesz tutaj pozyskać herby i stroje, a nawet stadiony, na których będziesz rozgrywał spotkania u siebie. Ostatnim rodzajem karty klubowej są piłki. Wszystkie karty są mało przydatne z punktu widzenia ekonomicznego, dlatego jeśli wygrasz jakąś paczkę z wartościową kartą tego typu, sugerujemy momentalne wystawienie jej na sprzedaż.


Zobacz także:


Karty pracowników

Na ostatniej zakładce wyszukiwarki kart odnajdziesz menadżerów, pierwszych trenerów, szkoleniowców bramkarzy, a także trenerów kondycyjnych i fizjoterapeutów. W zdecydowanej większości są to karty, które będą miały bezpośredni wpływ na kondycję zawodników i ich skłonności do nabywania urazów.

Zobacz także