Skip to main content

FIFA 18 - transfery: nowy system negocjacji

Jak negocjować z klubami oraz podpisywać kontrakt z zawodnikiem.

Wszystkie nowości w FIFA 18 poznamy najprawdopodobniej bliżej premiery gry, która będzie mieć miejsce 29 września. Wiemy jednak, że gra doczeka się nowego systemu negocjacji transferowych. Te odbędą się w ramach przerywników filmowych połączonych z opcjami dialogowymi.

Poprzednia część popularnej serii zyskała rozgłos głównie dzięki trybowi fabularnemu Droga do sławy, w którym wcielaliśmy się w młodego, obiecującego piłkarza i podbijaliśmy angielskie stadiony. Twórcy gry najwyraźniej spotkali się z wieloma przychylnymi opiniami na temat interaktywnych przerywników, dlatego postanowili pomysł rozwinąć także o inne tryby.

Wyszukiwanie zawodników z potencjałem, talentów czy po prostu obecnie najlepszych graczy na rynku wygląda niemal tak samo, jak w poprzedniej części. Po skorzystaniu z wyszukiwarki piłkarzy i namierzeniu piłkarza, którego chcemy mieć w składzie, wybieramy opcję przystąpienia do negocjacji zakupu lub wypożyczenia.

Leo Messi na piłkarskiej emeryturze?

W tym momencie rozpoczynają się interaktywne negocjacje transferowe, w których wcielamy się w przedstawiciela klubu i dyskutujemy z zarządcą zespołu, z którego chcemy pozyskać zawodnika. Odbywa się to za pomocą wyboru odpowiednich opcji dialogowych wyświetlanych w dolnej części ekranu.

Żaden fan, który grał w poprzednie odsłony serii Fifa, nie powinien czuć się zaskoczony dostępnymi tu opcjami. Podczas wirtualnej rozmowy możemy zadecydować lub negocjować warunki dotyczące między innymi:

  • ceny piłkarza
  • wymiany zawodników
  • ewentualnych bonusów po odsprzedaży
  • kontrofert ze wskazaniem innej sumy

Wszystko więc odbywa się na starych i dobrze znanych zasadach, jednak w innej formie. Jeżeli przedstawiciele dwóch klubów porozumieli się w kwestii transferu, możesz przystąpić do negocjacji z samym zawodnikiem lub jego agentem. Kariera menadżera w FIFA 18 może więc zaproponować nieco bardziej realne doznania z prowadzenia klubu.

Negocjacje z zawodnikiem również nie powinny być dla nikogo zaskoczeniem. Poruszamy w nich kwestie związane z:

  • rolą piłkarza w zespole
  • pensją
  • ewentualnymi bonusami za strzelone bramki lub czyste konto
  • długością kontraktu
  • klauzulą odstępnego

Na pierwszy rzut oka wszystkie możliwości zostały przeniesione z poprzednich części gry, ale nowością jest tu możliwość ustalenia tak zwanej klauzuli odstępnego. Jest to kwota, która w niektórych ligach jest obowiązkowa. Po opłaceniu przez piłkarza ustalonej wcześniej wartości, ten może bez żadnego ryzyka rozwiązać istniejący kontrakt.

Sytuacje opłacenia klauzul przez piłkarza czy przez zainteresowany klub do tej pory były rzadkością, lecz dzisiejszy futbol zdaje się wszystkiemu zaprzeczać. Ostatnio w ten sposób z FC Barcelony odszedł do francuskiego PSG brazylijski piłkarz Neymar. Kwotą odstępnego było - bagatela - 222 miliony euro.

Wracając jednak do kwestii nowego systemu transferów w FIFA 18 - czy interaktywne sceny mają sens i wnoszą wymierną korzyść w nowej części gry? Na pierwszy rzut oka nie, lecz wydaje się, że mogą przyspieszyć pozyskiwanie zawodnika i skrócić cały proces do jednego dnia.

Cristiano Ronaldo pędzi po nowy kontrakt.

Może okazać się to kluczowe w gorących momentach sezonu, gdy okienko transferowe zmierza do końca, a my mamy w planie jeszcze sporo negocjacji. Do tej pory często musieliśmy zaczekać dzień, a nawet do trzech na odpowiedź klubu, do którego kierowaliśmy zapytanie. Teraz, czysto teoretycznie, cały proces będzie można zamknąć od ręki.



Interaktywne negocjacje transferowe w FIFA 18 nie są elementem obowiązkowym. Przy wyborze piłkarza, którego chcemy pozyskać, istnieje możliwość wysłania przedstawiciela do załatwienia wszystkiego w naszym imieniu. Na chwilę obecną nie jest wiadomo, czy wówczas system transferowy odbywa się na starych zasadach, czy rzeczywiście wszystko dzieje się automatycznie.

Zobacz także